Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Magiczna siła ognia sprawia, że niemal wszyscy chcemy wyposażyć dom w kominek i cieszyć się jego urokiem. Możemy zamontować kominek otwarty, z niczym nie osłoniętym żywym ogniem, bądź z kasetą lub wkładem, pozwalającymi na efektywne wytwarzanie ciepła. Pamiętać jednak należy, że w żadnym przypadku kominek nie może być jedynym źródłem ciepła.

Kominki

Przepisy budowlane dopuszczają zainstalowanie kominka w domach jednorodzinnych lub w zabudowie siedliskowej oraz w domach wielorodzinnych o wysokości do 4 kondygnacji. Pomieszczenie, w którym będzie stał kominek, musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 30 m3 i odpowiadającą wskaźnikowi objętości 4 m3 na 1 kW mocy nominalnej urządzenia. Trzeba też zapewnić dopływ powietrza zewnętrznego do spalania o wydajności nie mniejszej niż 10 m3/h przypadającej na każdy kW mocy nominalnej kominka zamkniętego lub o minimalnej prędkości 0,2 m/s przepływu powietrza przez otwór załadunkowy we froncie kominka otwartego.

 

To naprawdę duże ilości powietrza, bo gdy otwór załadunkowy we froncie kominka będzie miał 0,7 × 0,5 m (0,35 m2), trzeba będzie zapewnić mu ponad 250 m3/h. A nawet dostarczenie 100 m3/h dla małego wkładu zamkniętego o mocy 10 kW jest kłopotliwe. Dlatego obecnie najczęściej doprowadza się dodatkowy kanał powietrzny (zwykle ukryty w podłodze) w pobliże kominka lub nawet bezpośrednio do wkładu, przez dodatkowy króciec (tzw. dolot).

 

Kominek musi być podłączony do oddzielnego kanału dymowego, a pomieszczenie wyposażone w sprawną wentylację. Najczęściej jest ona grawitacyjna, choć dopuszczalne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrównoważonej lub nadciśnieniowej. Zabronione jest natomiast stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej, bo mogłaby ona powodować cofanie się dymu z komina.

fot. Kominki Kozłowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".