Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Nawet sprawnie działająca wentylacja nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Aby zwiększyć komfort przebywania w domu latem, warto wyposażyć budynek w klimatyzację.

Klimatyzacja

W domu z wentylacją mechaniczną sytuacja wygląda lepiej, ponieważ wymiana powietrza nawet podczas upałów może odbywać się normalnie, jednak i tak wiąże się z nagrzewaniem wnętrz, co w niewielkim tylko stopniu można ograniczyć przy użyciu GWC.

Podniesienie komfortu w upalne dni przez montaż klimatyzatorów jest więc coraz powszechniejsze, szczególnie że pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, takie też są centra handlowe i małe, osiedlowe sklepy. Klimatyzację ma również coraz więcej samochodów. Urządzenia schładzające stają się standardowym wyposażeniem wszelkich lokali usługowych i urzędów. Przyzwyczajeni do przebywania w przyjemnych warunkach coraz częściej decydujemy się także na montaż klimatyzacji we własnym domu, tym bardziej, że jest ona coraz tańsza.

Najmniej potrzebna jest klimatyzacja w budynkach o dużej akumulacyjności ciepła i wilgoci, a więc wznoszonych tradycyjnie – mających grube, masywne mury z cegły i okna o umiarkowanej powierzchni. W takim domu skutków intensywnych (lecz na ogół krótkotrwałych w naszych warunkach) upałów raczej się nie odczuwa, bo po prostu nie zdąży się on nagrzać. Ponieważ obecnie większość projektów zawiera duże przeszklenia (głównie od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony), a ściany stawiane są z lekkich materiałów (ceramika poryzowana, beton komórkowy) lub jako szkieletowe, klimatyzacja latem w większości takich budynków właściwie jest niezbędna.

fot. Iglotech

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze