Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny jest wygodny, cichy i przyjazny dla alergików. Montaż wiąże się co prawda z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych, ale trzeba pamiętać, że taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości.

Odkurzanie centralne

Do niedawna odkurzacz centralny uchodził za urządzenie luksusowe. Obecnie, dzięki coraz przystępniejszym cenom, na jego zakup decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Aby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto, warto dokładnie zorientować się w specyfice tego sprzętu.

Co to jest i dlaczego warto?

Zacznijmy od wyjaśnienia mniej zorientowanym inwestorom, czym w ogóle jest centralny odkurzacz. Wbrew nazwie, określa się tak nie jeden produkt, ale całą instalację. Składa się ona z jednostki centralnej oraz podłączonego do niej rurociągu, który jest rozprowadzony po domu. Na końcu rur znajdują się gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania.

Takie rozwiązanie sprawia, że sprzątanie jest bardzo wygodne. Odpada problem z plątaniną kabli i dźwiganiem przenośnego odkurzacza. To szczególnie istotne w domach wielokondygnacyjnych. Odkurzacz centralny jest też bardziej wydajny od urządzenia tradycyjnego, a ponadto w czasie sprzątania nie unosi się kurz, ponieważ zassane powietrze nie wraca do pomieszczenia, ale jest wydmuchiwane poza budynek. Dzięki długiemu wężowi, łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli czy rzadziej używanych zakamarków. Ogromną zaletą jest też cicha praca – jednostkę centralną umieszcza się bowiem w oddaleniu od pomieszczeń mieszkalnych, np. w piwnicy lub garażu.

fot. Comfort System

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".