Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - O tym nikt Ci tak nie opowie 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

Grzejniki i podłogówka

Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, Panie inżynierze. Czy możemy zająć parę chwil?

 

Majster Guru: – Oczywiście – zapraszam. Proszę sobie usiąść. Macie Państwo ochotę na kawę, herbatę? Na zewnątrz jest dość zimno.

 

– Dziękujemy. Śniegu napadało, aż miło. A my właśnie w związku z zimnem.

 

– A co z tym zimnem?

 

– Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

 

Żona Inwestora – Normalnie jak jakieś rzeźby – proszę, niech Pan spojrzy. Ale czy takie cuda są nam potrzebne? Czy nie wystarczą zwykłe, białe grzejniki?

 

– Pewnie, że zwykłe wystarczą, chociaż nie każdemu. Zacznijmy jednak od początku. Poprzednio rozmawialiśmy o nośnikach energii i źródłach ciepła, czyli generalnie o tym, czym ogrzewać dom. Dziś, jak rozumiem, skupimy się na tym, w jaki sposób rozprowadzić wytworzone ciepło?

 

– Tak jest, o to właśnie chodzi. Choć dla mnie istotniejsze od wyboru grzejników jest ustalenie, czy w ogóle się na nie decydować, czy robimy tylko podłogówkę? Co się bardziej opłaci?

 

– Gdy chodzi o koszty obu instalacji, to są one zbliżone. Wodna podłogówka w tej chwili jest nieco droższa, niż klasyczna instalacja grzejnikowa. Czasy wyraźnych różnic w cenach minęły, bo wodna instalacja podłogowa przestała być w naszym kraju nowością czy czymś niezwykłym. Oczywiście, mówimy o montażu instalacji w nowym budynku. W przypadku remontu, zamiana kaloryferów na wodną podłogówkę jest trudna i kosztowna. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas zainstalowanie w wybranych pomieszczeniach, zazwyczaj chodzi o łazienkę, podłogówki elektrycznej. To da się zrobić nawet przy okazji wymiany płytek.

fot. Kalmar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - O tym nikt Ci tak nie opowie 2017

Budujemy Dom - O tym nikt Ci tak nie opowie 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".