Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła

Inwestor: – Dzień dobry, podczas rozmowy o ogrzewaniu mówił pan o pompie ciepła.

Pompy ciepła

Ekspert budowlany: – Dzień dobry, właściwie tylko zasygnalizowałem temat.

Właśnie. I teraz chciałbym do niego wrócić. Tyle się teraz mówi o energooszczędności w budownictwie. A pompa ciepła to chyba świetny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

– Już myślałem, że powie pan, że to świetny sposób na ich całkowite wyeliminowanie.

A nie jest tak?

– Faktycznie, urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym. Ale by pompa działała, potrzebny jest prąd, a ten kosztuje. Oczywiście w porównaniu do innych sposobów ogrzewanie, ten i tak jest zdecydowanie najbardziej opłacalny.

To dlaczego pompy nie są stosowane powszechnie?

– W niektórych krajach, np. w Skandynawii, są. U nas barierą są wysokie koszty inwestycyjne, ale to powoli się zmienia. I jest to zupełnie naturalne, jeśli pozna się zalety pomp ciepła. Co najistotniejsze, koszty ogrzewania budynku są niższe niż przy użyciu gazu ziemnego, nie mówiąc już o oleju opałowym czy gazie płynnym. Pompa jest przy tym bezobsługowa dla użytkownika, nie wymaga stawiania komina, wykonywania przyłącza gazowego do budynku ani składowania opału w jakiejkolwiek postaci, nie ma też mowy o zagrożeniach związanych z wyciekami gazu czy otwartym ogniem.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny – znakomita większość energii dostarczanej przez pompę do instalacji grzewczej to energia odnawialna, pozyskana z otaczającego dom środowiska, do którego zresztą szybko wraca. Jedyna wada to znacznie wyższy niż w przypadku instalacji kotłowej koszt inwestycji, dlatego na pompę ciepła decydują się przede wszystkim inwestorzy budujący na terenach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tylko pompa ciepła może zwolnić ich z trudnego wyboru między zawsze dość uciążliwym w obsłudze kotłem na paliwo stałe a drogim w eksploatacji kotłem na gaz płynny czy olej.

Muszę jednak powiedzieć, że choć popularność pomp ciepła rośnie, wiedza na temat zasady ich działania wciąż jeszcze nie jest upowszechniona. A – wbrew pozorom – funkcjonowanie tego typu urządzeń nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Pompa ciepła działa bowiem na podobnej zasadzie, jak lodówka.

Redakcja BD
fot. Nibe-Biawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".