Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Inwestor: – Witam, kontynuując temat nowoczesnych źródeł energii, chciałbym porozmawiać o tej pozyskiwanej ze słońca. Ostatnio to bardzo popularne zagadnienie, które i ja chciałbym zgłębić.

Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Ekspert budowlany: – Witam, rzeczywiście głośno ostatnio o energii odnawialnej. Rachunki za energię rosną, dlatego wielu inwestorów szuka sposobów, aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku. Jednym z nich jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce najczęściej montuje się kolektory słoneczne, wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody. Mniej popularne są ogniwa fotowoltaiczne, służące do produkcji prądu.

Porozmawiajmy na początek o kolektorach. Jestem bardzo zainteresowany darmową energią, ale nie wiem zbyt wiele o tym rozwiązaniu.

– Na początku muszę więc zastrzec, że choć energia słoneczna faktycznie jest darmowa, to już wykonanie instalacji solarnej wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego warto dobrze rozważyć, czy taka inwestycja nam się opłaci.

O kosztach chętnie porozmawiam, jednak na początku proszę mi w ogóle wytłumaczyć, na jakiej zasadzie działają kolektory słoneczne.

– Konstrukcje solarów są bardzo różne, ale ogólna zasada ich działania zawsze taka sama. Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafia do rur, w których znajduje się ciecz – mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze płyn solarny trafia do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu, może to być tzw. zasobnik wody grzewczej.

Redakcja BD
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".