Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Art Deco

Mimo stuletniego rodowodu zupełnie się nie starzeje. Przeciwnie: ostatnio przeżywa renesans! I wciąż uwodzi wyrafinowaną elegancją z pogranicza artyzmu, architektury i designu. Wszak już sama jego nazwa łączy w sobie dekorację ze sztuką.

Art Deco

Niełatwo dziś znaleźć wnętrza urządzone ściśle według założeń, jakie na początku XX wieku, a dokładniej – w okresie międzywojennym, przyświecały prekursorom art déco. Nurt ten odnajdujemy zwykle pod postacią fragmentarycznych cytatów i subtelnych zapożyczeń. Ale brak dosłowności zupełnie stylowi nie szkodzi; koneserzy twierdzą nawet, że wychodzi mu na dobre. Bo jego filozofia pozostaje nadal żywa, nośna i wciąż czeka na zdolnych interpretatorów. Wśród idei założycielskich art déco znajdujemy dyscyplinę formy, która była odpowiedzią na nadmierną, wybujałą dekoracyjność secesji, zdaniem wielu ówczesnych projektantów nieodpowiadającą wymogom "nowych czasów".

Jednym z naczelnych założeń kanonu było dążenie do syntezy kształtów, które sprawiło, że na sztalugi artystów i biurka projektantów wkroczyła geometria. Twórcy mebli odrzucali zbędne ornamenty, poszukując piękna ukrytego w ich funkcji. Lapidarnym, choć często wyszukanym formom towarzyszyły szlachetne materiały: kamień naturalny, świetnej jakości forniry drewniane i wysokogatunkowe tkaniny. Szczodrze też używano szkła, kryształu i różnych odmian metali. Już u swojego zarania art déco było śmiałym spojrzeniem w przyszłość, próbą przetłumaczenia zasad kształtujących dawne historyczne style na język nowoczesności.

fot. Zimmer + Rohde

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze