Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Neofolk

Jest nowoczesnym spojrzeniem na wzory przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego mimo przedrostka "neo", doskonale uosabia połączenie trendów i tradycji. Styl wnętrzarski nobilitujący folklor do designerskiej rangi przeżywa dziś swój wielki come back.

Neofolk

Choć u swojego zarania nazywał się inaczej, styl folk znamy długo, bo od ponad stulecia. Już pod koniec XIX wieku artyści młodopolscy, kontestując dokonania i zdobycze pozytywizmu, zwrócili się ku wsi, która jawiła im się wówczas jako niedoceniana, czy wręcz nieodkryta kopalnia twórczych inspiracji. Zakochani w sielskości, a nawet w przaśności rodzimej prowincji, wprowadzali wątki wiejskie do literatury, malarstwa i muzyki, garściami czerpiąc z bogatego arsenału sztuki ludowej. Jej bezpretensjonalność, barwność i prostota uwiodła niejeden wielki intelekt i niejedną romantyczną mieszczańską duszę.

 

Rozbudzone w tamtych czasach zainteresowanie regionalnymi motywami przez lata nasilało się lub słabło, ustępując czasowo miejsca secesji, modernizmowi i innym popularnym trendom. Nurt ten zawsze jednak miał swoje miejsce w narodowym wzornictwie, początkowo popularyzowany przez członków towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901-1914), później – przez twórców zrzeszonych w słynnej Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład". Dziś moda na folklor powraca na fali poszukiwań projektantów, którzy często z sentymentem spoglądają wstecz. Współcześni designerzy coraz chętniej stosują piękne ludowe wzory i ornamenty, które pojawiają się na drewnianych i tapicerowanych meblach, na tkaninach, pod postacią bibelotów lub ściennych dekoracji.

fot. Folka.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".