Pop Art

Jego żywiołem jest przekształcanie i multiplikacja, a pożywką zarówno genialne dzieło malarskie, jak i zwykła puszka zupy. Pop art miesza wszystko bez oporów, kreując własne ikony sztuki – nieco krzykliwe, ale też mocne w wyrazie.

Narodził się w latach 60. XX wieku, a jego kolebką były Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – kraje, w których najbardziej dynamicznie rozwijała się wtedy popkultura. To od niej styl pop art wziął swoją nazwę, czerpiąc inspirację ze świata mass mediów i z bogatego arsenału przedmiotów codziennego użytku.

 

Dla jego rozwoju niebagatelne znaczenie miały ruchy kontrkulturowe i słynny rok 1968. To wówczas dyktat w dziedzinie mody przejęła młodzież, podążająca za elitą ekscentrycznych artystów. Pop art stał się manifestem pokolenia, dalekim echem buntu kontestujących konsumpcyjny styl życia bitników, choć paradoksalnie to właśnie dobra konsumpcyjne i wizerunki bohaterów masowej wyobraźni stały się jego głównymi podmiotami. Ale ten nurt niesie ze sobą pokaźną dawkę przekory i poczucia humoru; to propozycja dla tych, których stać na dystans wobec siebie.

fot. Mr Perswall/JVD

Pozostałe artykuły