Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl Boho

Malowniczość, swoboda i dezynwoltura. Artystyczny rozmach, cygański folklor i barwne wizje z epoki dzieci-kwiatów - w tym nurcie znajdziemy wszystko, co tylko podpowie nam nieskrępowana wyobraźnia. Poza jednym: regułami.

Styl Boho

Zaskakujący, nieszablonowy, kipiący kolorami - styl boho zwinnie wymyka się schematom. Tu wolno wszystko. Swoboda jest kluczowym pojęciem nurtu, który narodził się u schyłku XIX wieku w stolicy Francji, już wówczas cieszącej się opinią kolebki mody i trendów. I to właśnie w Paryżu na nowo zinterpretowano określenie la boheme (z franc. cyganeria), którego w tej nowej interpretacji nie odnoszono już do nacji Romów, ale do barwnego środowiska młodych niepokornych artystów.

Manifestując jedność życia i sztuki, eksperymentując, bawiąc się i tworząc, ci odważni prekursorzy przełamywali artystyczne i mieszczańskie konwenanse, za co przypinano im nierzadko łatkę rozwiązłych awanturników. Ale nawet oni nie działali w próżni; by zrozumieć istotę dzisiejszego stylu boho, nie sposób pominąć romskiej tradycji, gdyż to właśnie cygańska malowniczość i swoboda, przywiezione przez Romów jeszcze w Średniowieczu prawdopodobnie z obszaru dzisiejszych Indii, stały się fundamentem kierunku, który odrzuca wszystko, co bezbarwne, "grzeczne" i powtarzalne.

I takie są też wnętrza w stylu boho: wielobarwne, niejednoznaczne, nie dające się zaszufladkować. Klasyka obok ludowych dekoracji? Sztuczne futro, koronki i szydełkowe narzuty? Owszem. Znajdziemy tu aranżacje skomponowane z motywów indiańskich i orientalnych, z soczystych barw, z bogatej gamy wzorów, które stylistyczni puryści uznaliby za niemożliwe do połączenia, a które zestawione wprawną ręką tworzą swoistą harmonię. Jest też boho azylem dla motywów ludowych i baśniowych, zwłaszcza tych stylizowanych, lokowanych przez projektantów na tekstyliach i tapetach.

fot. Madam Stoltz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".