Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Glamour

Jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Te skrajne emocje styl glamour zawdzięcza swojej podwójnej naturze. Choć ujawnia się ona w przepychu i obfitości, to jednocześnie mruga do nas porozumiewawczo.

Glamour

To wyjątkowa estetyka, która domaga się uznania. Nie pojawiła się, by pozostawać w cieniu. Lubi błyszczeć i być w centrum uwagi. Styl glamour olśniewa i jest demonstracyjnie dekoracyjny, bogaty, ekstrawertyczny, niemal krzykliwy. To mocna odpowiedź na surową dyscyplinę funkcjonalizmu i sposób na odreagowanie rygoru form i kolorów. Jego motywem przewodnim jest indywidualizm - potrzeba zaznaczenia własnej niepowtarzalności.

W języku angielskim glamour oznacza przepych, splendor, blask, który nie boi się połysku i rozmachu. Upaja się lustrzanymi refleksami, miękkością pikowanego aksamitu, błyskiem srebra i złota, migotaniem kryształów i nasyconymi barwami. Choć częściej niż inne style ociera się o kicz, przed popadnięciem w karykaturalny banał chroni go poczucie humoru; ci, którzy się na tę spektakularną estetykę decydują, często traktują ją z lekkim przymrużeniem oka. I właśnie ten brak dosłowności jest jej siłą. Aranżacja w stylu glamour przypomina trochę kurtkę z imitacji krokodylej skóry - niby sztuczna, ale przecież czujemy się w niej jak w żadnej innej, bo to przecież przepych na niby.

Choć trudno w to czasem uwierzyć, ten widowiskowy styl nie jest nieokrzesany, bowiem szuka inspiracji w architekturze i sztuce baroku, ale także w negującym minimalizm postmodernizmie, a nawet w latach 80. ubiegłego wieku, opanowanych przez subkulturę disco. Stąd międzyepokowe zestawienia: klasyczne fotele uszaki ubrane w lekki błękit i zestawione z nowoczesnymi meblami przypominającymi figury z kolorowych klocków oraz zabawne parafrazy: zamiast angielskiej kraty - róż, w miejscu dalmatyńczyka - piesek salonowy, a w roli tapety w królewskie lilijki i ze scenkami z polowania - fototapeta.

fot. Bessa Design

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".