Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl romantyczny

Pastelowy, miękki, pachnący bukietem kwiatów. Ani grama testosteronu. Taki właśnie jest styl romantyczny. Nie zmieniajmy go na siłę.

Styl romantyczny

Znane z dziewiętnastowiecznej literatury romantyczne porywy to domena młodych kobiet. Trudno się z tym nie zgodzić i trudno też nie dostrzec, że styl określany jako romantyczny ma wiele wspólnego z sentymentalnym pensjonarskim rozmarzeniem. Jednak pojęcie to w rzeczywistości ma wiele znaczeń i odniesień. Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz, romantyzm jest słodki, ale nie musi być mdły. Możemy potraktować go nieco inaczej, bardziej nowocześnie, dostrzegając w nim przede wszystkim harmonię i silny walor emocjonalny, który dziś dosyć sobie cenimy.

Romantyczna aranżacja wnętrz ma nas wprowadzić w stan błogostanu i rozmarzenia. Należy się jednak zastanowić, czy na dłuższą metę wypełnią tę misję pełne słodyczy kwiatowe desenie w odcieniach bieli i różu, uznawanych za sztandarową paletę stylu... Być może - wzorem mistrzyń gatunku, takich jak Nina Campbell czy Laura Ashley - róż warto zastąpić kolorem mniej cukierkowym lub połączyć kwieciste wzory z subtelnymi paskami lub kratką. Podobny efekt zapewni kontrapunkt w postaci jednego mebla z nieco innej bajki: cięższego, o zdecydowanym zarysie. Może to być przysadzisty fotel, wiklinowy kosz lub drewniane belki sufitowe w naturalnym odcieniu. Aranżacja, nie tracąc harmonijnej równowagi, nabierze wówczas pikanterii i dłużej będzie cieszyć oczy, nie dopuszczając nudy.

Kolorem podstawowym w romantycznym wnętrzu jest najczęściej biel, która doskonale komponuje się ze wszystkimi pastelami: różem, błękitem, odcieniem lawendy i jasnego drewna. Najszlachetniej prezentuje się obok szarości. Taki zestaw zyska z pewnością aprobatę osób, które nie przepadają za łączeniem wielu barw.

fot. Laura Ashley

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".