Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Shabby Chic

Wszystko, co spłowiałe, poszarzałe, spękane, znajdzie u miłośników tego stylu zrozumienie i otrzyma drugą szansę. Sprzęty odwdzięczą się urokiem niepowtarzalności i nastrojem przytulnego ciepła. Shabby chic to królestwo atmosfery!

Shabby Chic

Czy wśród pasjonatów aranżacji wnętrz słowo "zużyty" może budzić pozytywne emocje? Okazuje się, że tak; wystarczy wrażliwe oko i trochę wyobraźni. Wykazała się nimi Brytyjka Rachel Ashwell, inicjując w latach 80. ubiegłego wieku, a przez kolejne dekady popularyzując styl shabby chic - nurt, charakteryzujący się umiłowaniem wszystkiego, co nosi ślady czasu. Ashwell, która karierę stylistki na dobre rozwinęła w Kalifornii, gdzie przeniosła się z rodzinnej Anglii, sentyment do staroci wyniosła z domu; jej matka zajmowała się renowacją starych zabawek, a ojciec był znanym w Londynie antykwariuszem.

Jednak dopiero ich córka wpadła na pomysł, by antyki prezentować inaczej: mniej majestatycznie i bez tradycyjnego rygoru. Ashwell znobilitowała rupiecie: szafki z pordzewiałymi zawiasami, porysowane drewniane komody, przetarte dywany i spękane dzbanki, odnawiając je z czułością i wbrew tradycyjnym zasadom konserwatorskim. Poddane jej zabiegom sprzęty nie wyglądały jak nowe, bo też nie miały tak wyglądać. Chodziło właśnie o zachowanie oznak zużycia, wyeksponowanie szlachetnej patyny czasu.

Klimat utrzymanych w stylistyce shabby wnętrz budują "spracowane" materiały i łagodna paleta spłowiałych barw. Drewniane meble - zwykle malowane, a następnie delikatnie przecierane - harmonijnie komponują się z podniszczonym tynkiem czy wysłużonym parkietem, a dekoracje mają w sobie coś z ulotności dawno nieodnawianych fresków. Oczywiście znamiona upływu lat nie muszą być autentyczne; moda na postarzane przedmioty nadała dynamikę procesowi patynowania, który nabrał przemysłowego rozmachu. Na rynku działa dziś wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży "współczesnych staroci". Zwykle wytwarza się je jednak według tradycyjnych wzorów, co dodaje im autentyczności i wdzięku.

fot. H&M Home

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".