Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl holenderski

Choć praktyczne, wyglądają niczym obrazy dawnych mistrzów. Wnętrza w stylu holenderskim łączą współczesną funkcjonalność z nostalgią za epoką późnego renesansu i baroku - czasem rozkwitu ojczyzny kupców i żeglarzy.

Styl holenderski

Bez krzykliwych dekoracji, nadmiaru ornamentów, kalejdoskopu kolorów... Za to z dużym udziałem fantazji. Holendrzy to indywidualiści; naród podróżników i odkrywców przez lata wypracował styl, który podziwiają i z upodobaniem naśladują miłośnicy designu na całym świecie. Ale skoro mieszkańcom niewielkiego kraju nad Morzem Północnym za wzór służą płótna Bruegela, Vermeera i Rembrandta, nie ma czemu się dziwić.

Tu tradycja przenika się z awangardą w sposób naturalny, niewymuszony i pełen subtelności, a kluczowe znaczenie dla budowania nastroju mają dwa czynniki: światło i kolory. Wszak Holandia to nie Włochy; pogoda jest tu kapryśna, a słońce często chowa się za mgłą. Mimo to mieszkańcy Amsterdamu, Utrechtu i Goudy we wnętrzach wystrzegają się feerii jaskrawych barw, jakby światło słoneczne chcieli mieć pod kontrolą. Nawet pomarańczowy - barwa narodowa – nie należy do ich podstawowej palety. Tworzą ją tony przełamane, mgliste, lekko przygaszone: nostalgiczne szarości, gołębie błękity, zgniłe zielenie i brązy, odcień palonej cegły. Często pojawia się czerń, jednak nie smolista lecz stłumiona, jakby zaczerpnięta wprost z obrazów mistrzów szkoły flamandzkiej z okresu Złotego Wieku.

Ten wnętrzarski teatr nastroju równoważą ogromne okna - architektoniczna spuścizna tradycji protestanckiej. Według doktryny kalwinizmu, który od czasów Reformacji aż do lat 60. XX wieku był w Holandii głównym nurtem wyznaniowym, ten, kto żyje w zgodzie z przykazaniami, nie ma przecież niczego do ukrycia. Te okna rzadko się tu zasłania, a złowione przez nie promienie słońca są pomnażane przez lustra, należące obok lamp do ulubionych motywów dekoracyjnych Holendrów.

fot. Quick-Step

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".