Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl energetyczny

Czy wielobarwny dom wygląda niepoważnie? Dziś chyba nikt już tak nie uważa. Zdobycze nauki pozwalają nam wykorzystywać wpływ kolorów na nasze zmysły, a dzięki projektantom wnętrz doceniliśmy ich niezwykłą urodę.

Styl energetyczny

Do niedawna uważano, że żywiołowe barwy w domu są tylko dla dzieci. To do nich producenci adresowali żółte krzesła, czerwone lampy i komody w paski. Na szczęście barwny design wydoroślał, a my nabraliśmy odwagi. Dzięki temu możemy dziś korzystać z bogatego doświadczenia naukowców, którzy od dawna analizują wpływ kolorów na nasze samopoczucie. Ich siła znana jest ludzkości od wieków; na długo przedtem, zanim człowiek zdobył narzędzia do naukowego badania wpływu barw na nasz nastrój, przeczuwał ukrytą w nich siłę. Już starożytne cywilizacje używały ich jako wyróżników, wiążąc je ze świętami i ważnymi wydarzeniami lub przypisując określonej klasie społecznej.

To właśnie na znajomości działania kolorów opiera się nurt wnętrzarski, w którym barwa jest głównym narzędziem kreowania atmosfery. Dobierając paletę, jaka będzie nam nieprzerwanie towarzyszyć, szukamy zwykle odcieni pogodnych i pobudzających witalność, dlatego nazwa "energetyczny" jest tu szczególnie uzasadniona. Jak posługiwać się kolorami, by najlepiej wykorzystać ich zbawienną moc, a jednocześnie uniknąć wrażenia męczącego kalejdoskopu?

Projektanci doradzają wybór stonowanej bazy, która niczym klamra, zepnie aranżację w harmonijną całość. W tej roli doskonale sprawdza się neutralna biel, ale równie godna uwagi jest szarość, gdyż to właśnie na jej tle inne barwy zyskują niezwykłą głębię i witalność. Przed opresyjnym działaniem kolorów skutecznie zabezpieczy nas też użycie tonów z pokrewnej palety; warto w tym celu posłużyć się kołem barw, wybierając z niego odcienie sąsiadujące. Najodważniejszym pozostają połączenia kolorów przeciwstawnych: niebieskiego z żółtym czy czerwieni z zielenią - te duety wniosą do naszego domu wiele energii, choć ich ekspresja może po pewnym czasie zmusić nas do remontu.

fot. IKEA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".