Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl etno

Ciemne stłumione kolory, tkaniny o grubym splocie i deseniach, jak z dawnych magazynów "Kontynenty" czy "Dookoła Świata" - styl etno, choć jego nazwa wskazuje na szersze konotacje, najczęściej kojarzymy z równikową, spaloną słońcem Afryką.

Styl etno

Dziś, gdy granice geograficzne przekraczamy z niespotykaną wcześniej swobodą, znacznie łatwiej niż kiedyś przychodzi nam też pokonywanie barier kulturowych. I właśnie owa łatwość sprzyja popularyzowaniu nurtów stylistycznych, które naszym prababciom i pradziadkom wydawały się zupełnie egzotyczne, o ile w ogóle były im znane. Czy oznacza to, że osobliwość świata nam spowszedniała? W żadnym razie. Turystyczna eksploracja globu w stylu XXI wieku, choć pełna rozmachu, w większości przypadków pozostaje powierzchowna. Właśnie dlatego egzotyka jest dla nas nadal atrakcyjna, fascynuje nas barwną odmiennością i uwodzi tajemnicą.

Trend etno, obiegowo utożsamiany z klimatem Czarnego Lądu, także przed epoką lotów czarterowych i wczasów last minute cieszył się wśród Europejczyków dużym powodzeniem. Tym podróżującym palcem po globusie pozwalał umownie przenieść się w odległe rejony, przesycone rozwibrowaną atmosferą sawanny i gorączkowym tętnem równikowej dżungli. Autentycznym globtroterom zapewniał na co dzień wspomnienia dalekich wojaży. W tej dziedzinie niewiele się zmieniło: ciemna nasycona kolorystyka etno natychmiast budzi afrykańskie asocjacje.

Styl ten jest także doskonałą propozycją dla indywidualistów, jak mało który kierunek wnętrzarski stawia bowiem na rękodzieło i przedmioty unikalne, wytwarzane na obrzeżach nurtu masowej produkcji przemysłowej. Wyroby rzemiosła są tu szczególnie cenione; oryginalne lampy, tkaniny i naczynia - ręcznie wykonane lub na takie wyglądające - tworzą podstawę jego kanonu estetycznego.

fot. Muuto

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".