Budujemy Dom

Strefa magazynu / Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu optymalnego dla domu energooszczędnego

Dach to wyjątkowo ważna część budynku. Nie tylko dlatego, że chroni go przed deszczem i śniegiem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ucieczka ciepła ku górze, a więc przez dach, zachodzi intensywniej niż przez ściany.


Ruch ciepła ku górze jest szczególnie intensywny, chyba każdy zauważył, że najcieplejsze powietrze w sposób naturalny, dzięki konwekcji, ucieka ku górze. Nic więc dziwnego, że dachy odgrywają w bilansie cieplnym wyjątkową rolę. Nawet przepisowe wymagania ciepłochronności są dla dachów nieco ostrzejsze niż dla ścian (odpowiednio U = 0,20 oraz 0,25 W/(m2·K)).

 

Energooszczędny może być właściwie każdy dach: płaski, stromy, jedno- lub wielospadowy i o niemal dowolnej konstrukcji. Rzecz w tym, żeby zapewnić mu odpowiednią ciepłochronność i całość wykonać bardzo starannie. Skupiając się na energooszczędności, nie wolno nam jednak zastanawiać się wyłącznie nad grubością ocieplenia. Dach „pracuje” w skrajnie trudnych warunkach: prażony letnim słońcem, które potrafi rozgrzać jego pokrycie do kilkudziesięciu stopni, wystawiany na mróz śnieg i grad albo zalewany strugami wody deszczowej.

 

Równocześnie dobry stan i szczelność dachu są niezbędne, żeby dom utrzymał właściwe parametry cieplne. Nieszczelności to zawilgocona termoizolacja, a mokra izolacja – to izolacja nieskuteczna.

 

Jednak najważniejsza decyzja, jaka staje przed nami to, czy nasz dom ma mieć użytkowe poddasze? Jeśli tak, bardzo ważny jest kształt dachu i jego konstrukcja. W przypadku nieużytkowego strychu lepiej i prościej ułożyć izolację na stropie ostatniej kondygnacji. Robiąc izolację cieplną, trzeba się wystrzegać mostków cieplnych, które mogą powstać w wielu miejscach. Zależnie od tego, czy zostaną wyeliminowane czy też nie, przy identycznej grubości izolacji możemy uzyskać bardzo dobrą lub słabą ciepłochronność.

fot. Roto

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".