Budujemy Dom

Strefa magazynu / Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji każdego inwestora. W domu energooszczędnym sama cena opału nie musi być czynnikiem decydującym – jeśli mało zużywamy, to i mało płacimy. Najważniejsze, żeby zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje ma wybór różnych urządzeń.


Dom może być energooszczędny niezależnie od tego, jakie paliwo i jaki kocioł wybierzemy. Paliwo jest jedynie nośnikiem energii, jeśli budynek potrzebuje jej niewiele, to i zużycie opału będzie małe. Nie znaczy to jednak, że rodzaj opału i kotła się nie liczą i da się je dowolnie zmieniać. Kocioł jest przecież częścią instalacji grzewczej – inne wymagania będzie miał kocioł gazowy, który możemy powiesić w kuchni, a inne węglowy potrzebujący wydzielonej kotłowni. Ich obsługę też trudno porównać. Dlatego wybór paliwa i kotła jest jedną z najważniejszych decyzji inwestora – decyzji, którą powinien podjąć bardzo wcześnie, najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji domu.

Media i plan zagospodarowania

Wybór powinniśmy zacząć od sprawdzenia warunków, których sami nie jesteśmy w stanie zmienić. To przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Należy to zrobić jeszcze zanim kupimy działkę. Najpowszechniej spotykanym ograniczeniem jest zapis w MPZP zakazujący używania paliw stałych.

Dlaczego energooszczędność?

Decydując się na energooszczędność, możemy mieć bardzo różne cele:

  • niskie koszty utrzymania domu;
  • małe zanieczyszczenie środowiska;
  • niewielkie zużycie energii.

Polacy pytani o powody zainteresowania energooszczędnym budownictwem najczęściej podają pierwszy z tych powodów. Krótko mówiąc, są skłonni inwestować w energooszczędność, o ile przynosi to wymierne oszczędności w kosztach utrzymania domu. Aspekt ekologiczny przez ostatnie lata odgrywa coraz większą rolę, coraz bardziej dbamy o środowisko. Niewielkie zużycie energii, samo w sobie, mało kogo interesuje. W końcu nie budujemy domów pokazowych lub tworzonych w celach badawczych.

fot. Herz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".