Budujemy Dom

Strefa magazynu / Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

Podstawa długoletniej, bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej to jej dobre zaplanowanie. Inaczej, wkrótce po przeprowadzce do nowego domu okaże się, że brakuje gniazd, a oświetlenie nie odpowiada naszym potrzebom. Żeby tego uniknąć, trzeba poznać pewne zasady planowania domowej instalacji.

Przyłącze

Przyłącze może być kablowe, czyli podziemne albo napowietrzne. Przyłącza napowietrzne są tańsze, ale mniej pewne i bezpieczne – może uszkodzić je piorun, spadające gałęzie, śnieg i lód. Bardzo często wykonuje się prowizoryczne przyłącze budowlane, np. jako napowietrzne doprowadzone do słupa wbitego na terenie działki, a dopiero po ukończeniu budynku zastępuje się je docelowym, ze skrzynką złącza w linii ogrodzenia.

 

Jednak, o ile to tylko możliwe, warto od razu wykonać przyłącze jako docelowe – z przewodami o przekroju wystarczającym dla przewidywanych w przyszłości obciążeń, zawierającą licznik skrzynką złącza w linii planowanego ogrodzenia i drugą skrzynką z rozdzielnicą wykorzystywaną w czasie budowy. Wprawdzie na razie i tak będziemy płacić za prąd według niekorzystnej taryfy budowlanej, ale po zakończeniu budowy zmiana statusu przyłącza będzie tylko formalnością.

Niezbędna moc

Jakiej mocy potrzebujemy w domu jednorodzinnym? O ile nie planujemy ogrzewania elektrycznego oraz instalacji kuchni elektrycznej, to w zupełności wystarczy ok. 10 kW.

 

Z największym zapotrzebowaniem wiąże się zaś stosowanie przepływowych ogrzewaczy wody. Jedno takie urządzenie, przygotowujące wodę do prysznica lub wanny może mieć moc nawet 20 kW. Tak duży pobór mocy następuje jedynie krótkotrwale, ale trzeba się liczyć z tym, że np. dwie osoby będą w tym samym czasie brać prysznic przed wyjściem do pracy. Nie znaczy to wcale, że te urządzenia są bardziej energochłonne od podgrzewaczy pojemnościowych, których grzałki mają zwykle ok. 2 kW mocy. Po prostu w przypadku ogrzewacza pojemnościowego pobór energii jest rozłożony na znacznie dłuższy czas.

 

Z dużym zapotrzebowaniem na moc wiąże się także wykorzystanie elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego – pieców akumulacyjnych lub ogrzewania podłogowego z grubą wylewką. Pamiętajmy, że takie ogrzewanie musi nie tylko pokryć chwilowe straty ciepła, ale i dostarczyć go na zapas. Jednak tu moc zależy od strat ciepła domu – w jednym będzie to 20 kW, a w innym 5 kW.

 

Z popularnych urządzeń trzeba koniecznie pamiętać o kuchenkach elektrycznych. Mogą one pobierać nawet 10 kW mocy, oczywiście o ile wszystkie „palniki” są równocześnie używane.

fot. Schneider Electric

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".