Budujemy Dom

Strefa magazynu / Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Słońce może zapewniać w domu nie tylko naturalne światło. Dzięki kolektorom słonecznym możemy mieć ponadto niemal darmową ciepłą wodę, a ogniwa fotowoltaiczne dadzą nam prąd. Takie instalacje można założyć również w już istniejącym, zamieszkanym budynku, choć nie ma co ukrywać – będzie nieco trudniej niż w dopiero powstającym.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Słońce dostarcza nam w ciągu roku tyle energii, że gdybyśmy umieli ją odpowiednio przechwycić, nie musielibyśmy w ogóle ogrzewać domów i przygotowywać c.w.u. w inny sposób. Problem w tym, że rozkład promieniowania słonecznego jest bardzo nierównomierny – latem nawet za dużo, a zimą bardzo mało. W efekcie w chłodnym sezonie nie uzyskamy zbyt wiele energii ze słońca, bo po prostu nie ma jej skąd wziąć.

 

Jeżeli więc sprzedawca obiecuje nam gorącą wodę z kolektorów nawet zimą, to znak, że powinniśmy zmienić sprzedawcę. Ta nierównomierność ma jednak i swoją korzystną stronę – ciepłe półrocze to okres nadmiaru i wówczas bez większego trudu uzyskamy odpowiednią ilość ciepłej wody. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kocioł węglowy i chcieliby móc nie palić w nim latem albo nie grzać prądem wody do mycia.

Do czego słońce?

Słuchając niektórych sprzedawców oferujących kolektory i panele fotowoltaiczne (PV) można dojść do przekonania, że dzięki tym urządzeniom zapewnimy ciepłą wodę niemal przez cały rok, być może jeszcze ogrzejemy dom, a wydając „nieco” więcej na panele PV zarobimy jeszcze grube pieniądze, odsprzedając nadmiar prądu do sieci.

 

Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Typowa instalacja z kolektorami słonecznymi może pokryć większość zapotrzebowania na ciepło w okresie od wiosny do jesieni. Wspomaganie ogrzewania wymaga już jej bardzo dużego rozbudowania, a to ma wątpliwy sens ekonomiczny – koszty są niewspółmierne do korzyści.

Redakcja BD
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".