Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Projekt domu energooszczędnego

Energooszczędność w budownictwie to nie chwilowa moda. To konieczność wynikająca z dbałości o środowisko naturalne i rosnących kosztów eksploatacyjnych budynków. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego i jakie technologie wybrać, aby później mieszkać komfortowo i tanio.

Projekt domu energooszczędnego

Argumentów za budową domu energooszczędnego jest wiele. Poza oczywistym - kwestią poszanowania środowiska - do wyobraźni powinny przemówić te bardziej praktyczne:

  • cena tradycyjnych paliw (węgiel, gaz, ropa naftowa) prawdopodobnie będzie rosła ze względu na ich postępujące wyczerpywanie się (pomijając oczywiście okresowe polityczne zawirowania), natomiast będą spadać koszty zakupu urządzeń energetyki odnawialnej;

  • ze względu na zanieczyszczenie powietrza, w wielu obszarach wprowadza się zakaz używania tradycyjnych kotłów na paliwa stałe;

  • wymagania prawne dotyczące standardów energetycznych nowych budynków zbliżają się do standardów budynków pasywnych;

  • zapowiadany jest szybki rozwój e-mobilności w Polsce, co jest związane z domami plus energetycznymi, które mogą zasilać w tanią energię samochody elektryczne. Dlatego naprawdę warto inwestować w energooszczędny dom.

Co na to prawo?

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących planowania domu energooszczędnego, przyjrzyjmy się, co na ten temat mówi prawo.

W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej. Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).

Redakcja BD
FOT. WIENERBERGER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".