Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Warstwowy montaż okien

W ostatnich latach coraz więcej inwestorów decyduje się na warstwowy montaż okien. Jego najważniejszym elementem są taśmy – paroszczelna i paroprzepuszczalna - którymi osłania się piankę montażową. Metoda ta jest bardziej wymagająca od tradycyjnej, ale pozwala lepiej chronić okolice okien przed ucieczkami ciepła.

Warstwowy montaż okien

Okna stanowią istotny element domu – nie tylko zapewniają dopływ do wnętrz naturalnego światła, ale pełnią też ważną funkcję architektoniczną. Dobrze dobrane i zamontowane mogą znacząco wpłynąć na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku.

Niestety, wielu inwestorów skupia się wyłącznie na parametrach okien: termoizolacyjności, odporności na włamanie czy zdolności do tłumienia hałasów. Oczywiście, cechy te są bardzo ważne, ale na nic zda się zakup nawet najlepszej stolarki, jeśli nie będzie ona prawidłowo zamontowana. Prawidłowo, czyli jak? Postaramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule.

Montaż na samą piankę

Praktykowany przez znaczną część ekip monterskich sposób osadzania okien wygląda następująco. Prace zaczynają się od umieszczenia w narożnikach klinów montażowych i ustawienia profili, a potem sprawdzenia, czy trzymają one piony i poziomy. W kolejnym etapie rozmieszcza się - proporcjonalnie - elementy mocujące. Następnym krokiem jest uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ramą okna a murem pianką montażową. Ostatni etap to prace wykończeniowe – obróbka ościeża, montaż parapetów itp.

Od pewnego czasu specjaliści dowodzą, że taka metoda jest niedoskonała. A to dlatego, że niezabezpieczona pianka poliuretanowa narażona jest na zawilgocenie przez wodę opadową oraz parę wodną przenikającą z wnętrz mieszkalnych. Skutkiem może być pojawienie się na obrzeżach otworu okiennego grzyba. O tym, że takie przypadki nie są jednostkowe, można przekonać się choćby dzięki lekturze forów internetowych, na których użytkownicy domów bardzo często dzielą się takimi doświadczeniami.

Zagrzybienie miejsc wokół okien, negatywnie odbijające się na zdrowiu domowników, to tylko jeden z problemów. Zawilgocona warstwa pianki oznacza też duże straty energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Redakcja BD
FOT. KAMPANIA EDUKACYJNA "DOBRY MONTAŻ"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".