Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy drzwi

Wymagamy od nich sprzecznych kompetencji: mają dzielić, a jednocześnie łączyć. I choć pracują od rana do wieczora oczekujemy, że będą cicho. A przy tym wszystkim mają jeszcze cieszyć oczy urodą! Nowoczesne drzwi są jednak na nasze wymagania szeroko otwarte.

Wybieramy drzwi

ELEMENT UKŁADU

Rzadko stają się głównym tematem naszych rozważań. Drzwi wydają się koniecznym, ale mało istotnym składnikiem wyposażenia i wystroju wnętrza. Tymczasem warto im poświęcić trochę uwagi; nasze zaangażowanie zaprocentuje komfortem użytkowym i satysfakcją estetyczną. Ze "skrzydlatym zagadnieniem" najlepiej zmierzyć się już na etapie projektowania domu, gdy zmiany łatwo wprowadzić za pomocą komputerowej myszki.

 

Nawet w projektach opracowanych przez profesjonalistów otwory drzwiowe nie zawsze usytuowane są optymalnie. Sprawdźmy, czy skrzydła otwierają się w dobrą stronę, czy po otwarciu nie kolidują ze sobą, a także – czy między nimi a ścianą znajdzie się miejsce na komodę lub regał (to szczególnie ważne w pokoju dziecięcym, gabinecie i sypialni). Być może też w niektórych obszarach domu ze względów estetycznych lub funkcjonalnych lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne niż rozwierane. Jeśli tak, warto zawczasu zdecydować się na odpowiedni model. Nieco tańsze naścienne potrzebują sporo miejsca na ścianie, na którą będą się nasuwały. Drzwi ukryte w ścianie wymagają zaprojektowania i wykonania już na etapie prac murarskich specjalnej kasety.

 

Ciekawą propozycją są nieco już zapomniane drzwi składane. Trudno je znaleźć w sklepie (poza typowo gospodarczymi drzwiami harmonijkowymi, zdającymi egzamin np. w pralni lub spiżarni). Złożony z czterech segmentów elegancki model dwuskrzydłowy można wykonać na zamówienie, choć trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Zaletą takich drzwi, poza unikalnym wyglądem, jest elastyczność przestrzenna, jaką zapewniają: zamontowane między jadalnią a salonem lub salonem a gabinetem, pozwolą nam kształtować strefę dzienną zgodnie z potrzebą chwili.

fot. Porta

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".