Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Z nim czujemy się we wnętrzu lepiej. Żywy ogień ma magiczną zdolność poprawiania naszego samopoczucia, czego dowodzą wyniki badań opinii posiadaczy domów. Ale kominek ma przecież wiele innych zalet, a także – nieograniczoną liczbę wariantów estetycznych.

Kominki

MIEJSCE DLA PŁOMIENIA

Poszukajmy go już na etapie projektowania domu. Tradycyjny kominek to element potężny gabarytowo i wagowo; wymaga kanału dymowego zakończonego kominem, fundamentu, a także sporo miejsca. Dla uzyskania odpowiedniego ciągu fragment kanału – mający najczęściej postać grubej stalowej rury – musi być bowiem nad komorą paleniska zagięty i odchylony od pionu. Stąd właśnie nad kominkami pokaźne „czapy”, często błędnie uznawane za niefunkcjonalną ozdobę.

 

By zyskać trochę miejsca, sam komin warto ukryć w ścianie, a takie decyzje podejmuje się wspólnie z architektem, jeszcze przed budową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście model przyścienny, umieszczony w salonie. Takie usytuowanie ma wielkie zalety: kominek jest dobrze wyeksponowany, łatwo też przy nim zgromadzić rodzinę i gości.

 

Rozważmy jednak warianty odbiegające od stereotypu – palenisko dwustronne, oddzielające salon od jadalni bądź jadalnię od kuchni, kominek będący jednocześnie tarasowym grillem, a także usytuowany zupełnie nietypowo: w gabinecie lub na przykład między sypialnią a łazienką. Każdy z tych wariantów przełamie schemat i wniesie do naszego domu wiele świeżości. A my, pracując, kąpiąc się lub zasypiając w towarzystwie wesołych płomieni, na pewno nie pożałujemy!

fot. sielskoanielsko.com.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".