Budujemy Dom

Odkurzacz centralny - sposób na kurz

Artykuł na: 6-9 minut

Odkurzacz centralny to specjalna jednostka zamontowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu albo na strychu czy poddaszu. Łączy się ją z siecią przewodów ukrytych w ścianach domu i zakończonych gniazdami ssawnymi.

Odkurzacz centralny - sposób na kurz
(fot. Comfort System)

Na każdej kondygnacji montuje się jedno lub dwa takie gniazda. Wsunięcie do niego końcówki giętkiego węża ssawnego uruchamia cały system.

Jednostki centralne – przypominają podłużny, walcowaty, nie za wielki kosz na śmieci. Podobnie jak tradycyjne odkurzacze, wytwarzają podciśnienie w całej instalacji.

W odróżnieniu jednak od nich oczyszczone zassane powietrze wydmuchują na zewnątrz domu. Mieszczą w sobie silnik z wentylatorem, zbiornik na kurz (o pojemności od 15 do 30 litrów, dlatego wystarczy go opróżniać 4–5 razy w roku) i filtr. Jednostki centralne mogą mieć różną konstrukcję, wielkość i moc. Różnią się też metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji – także ceną.

Kompaktowe zwarte. Najpopularniejsze. Wszystkie elementy mają umieszczone w jednej obudowie. Są skuteczne, ale trudny jest w nich dostęp do filtra (separatora). Wymagają dodatkowego filtra włosów, który może być jednorazowy papierowy lub piankowy z gąbki: ten pierwszy trzeba wymieniać, ten drugi z kolei – czyścić.

Mogą być także wyposażone w zewnętrzne filtry włosów. Takie odkurzacze są droższe, ale polecane do domów, w których są zwierzęta. W odkurzaczach kompaktowych stosuje się różne sposoby filtracji zanieczyszczeń – od worków papierowych jednorazowego użytku (znanych z odkurzaczy przenośnych), przez worki odwrócone do separatorów cyklonicznych.

Modułowe typu split. W odkurzaczach centralnych o konstrukcji Split, separator zanieczyszczeń i silnik umieszczono w osobnych obudowach. Uzyskano w ten sposób prawie dwa razy więcej miejsca do wykorzystania na filtracje powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza. Dzięki czemu odkurzacze typu Split posiadają dużo większy separator cykloniczny, z mechanicznie oddzielonymi strumieniami powietrza brudnego od czystego.

 

Separator odkurzaczy Split, jako jedyny, wyposażony jest w dodatkowy filtr włosów. Wszystkie te udogodnienia przekładają się na wygodę użytkowania odkurzacza, z którego wystarczy raz na kilka miesięcy wyrzucić kurz zebrany w zbiorniku na śmieci, a dostęp do filtra włosów jest wręcz dziecinnie prosty.

 

Odkurzacz typu Split jest szczególnie doceniany przez osoby, które w swoich domach posiadają wykładziny podłogowe albo hodują zwierzęta domowe.

Gniazdo ssące
Gniazdo ssące (fot. Husky)

Rury ssące. Są to przewody o średnicy ok. 55 mm z tworzywa sztucznego, które prowadzi się od jednostki centralnej do gniazd. Łączy się je specjalnym klejem lub na wcisk. Przewody można poprowadzić prostoliniowo albo po bardzo łagodnym łuku, pamiętając, że każda zmiana kierunku to dodatkowy opór, zmniejsza siłę ssania. W miejscach, w których taka zmiana jest konieczna, stosuje się łuki 30° i 40°.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są odcinki rur tuż za gniazdem ssącym, gdzie stosuje się kolanka lub trójniki 90°. Zapobiega to wciąganiu do systemu dużych przedmiotów: tuż za gniazdem ssącym zatrzymają się kredki, klocki czy ogryzek wrzucony przez dziecko.

Gniazda ssące. Przypominają włączniki instalacji elektrycznej. Ich liczbę i rozmieszczenie planuje się tak, by po podłączeniu do nich węża (o długości od 7 do 9 metrów) można było dotrzeć do każdego miejsca w domu. Powinny być zlokalizowane w jego centralnym punkcie, np. w korytarzu lub przedpokojach – tam, gdzie nie planuje się ustawienia mebli lub innego sprzętu, najlepiej przy drzwiach, tuż nad podłogą.

Zwykle na kondygnację wystarczy jedno-dwa gniazda ssące, bo wężem standardowej długości można posprzątać ok. 60-80 m2. powierzchni. Jedno gniazdo ssące warto zamontować w garażu, by umożliwić sprzątanie samochodu. Dobrze jest je umieścić blisko wyjazdu, by można było sięgnąć do wnętrza auta stojącego na podjeździe.

Uwaga! Im mniej gniazd, tym system jest wydajniejszy i tańszy.

Gniazda wylotowe, czyli wyrzutnia powietrza. Najczęściej wystarczy jedna. To przez nią przefiltrowane powietrze wydostaje się na zewnątrz budynku. Umieszcza się ją na tylnej lub bocznej ścianie domu, w miejscu mało widocznym, najlepiej nie wyżej niż 40 cm nad poziomem terenu. Im jest ona wyżej zlokalizowana, tym bardziej słyszalny jest hałas związany z działaniem odkurzacza.

Akcesoria. Odkurzaczem centralnym można skutecznie oczyścić nie tylko dywan czy firanki, ale także klawiaturę komputera, żaluzje, grzejniki lub meble. Służą do tego szczotki o różnym kształcie i długości włosia, ssawki, turboszczotki (z elementem obrotowym, na który nawijają się nici i włosy). Niektórzy producenci oferują nawet specjalne zgrzebła z tworzywa do długiej i krótkiej sierści.

Separator wody i popiołu
Wymienialna końcówka pomaga odkurzyć trudno dostępne miejsca
Separator wody i popiołu (fot. Scanpol)
Wymienialna końcówka pomaga
odkurzyć trudno dostępne miejsca (fot. Beam)

Jest w czym wybierać:

  • separator wody i popiołu – pomocny przy czyszczeniu kominka oraz praniu dywanów i myciu okien;
  • wąż z regulatorem w rękojeści – umożliwia regulację siły ssącej odkurzacza;
  • wąż chowany do instalacji – nie wymaga przenoszenia z piętra na piętro; niestety jest droższy o 20% od tradycyjnego;
  • rura teleskopowa z regulacją długości – dzięki teleskopowemu podłączeniu rury można schować jedną w drugą albo wysunąć na całą długość;
  • automatyczna szufelka – zamykany otwór, który po naciśnięciu odpowiedniej dźwigni wsysa bezpośrednio do instalacji drobne śmieci (piasek, okruszki) zmiecione tradycyjną szczotką do zamiatania. Montuje się ją tuż nad podłogą – w kuchni lub holu.
Aleksandra Kuśmierczyk
aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 60-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".