Budujemy Dom

Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli chcemy aby odkurzacz centralny sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Samodzielne ułożenie instalacji.

Bezwzględnie zaprojektowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania należy powierzyć firmie z doświadczeniem. Umiejętne zaplanowanie instalacji nie tylko zagwarantuje jej bezawaryjną pracę, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Bowiem im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. poprzez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

Zbyt późne podjęcie decyzji o montażu centralnego odkurzania.

Wprawdzie instalację centralnego odkurzania można zamontować również w domu już zamieszkanym np. w kanałach wentylacyjnych, ale te muszą być wystarczająco szerokie, aby nie przestały spełniać swych podstawowych funkcji. Rury można również ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, ale często trzeba się liczyć z tym, że nieuniknione będzie rozkuwanie ścian, by można było umieścić w nich rury.

Zbyt wczesne zamontowanie jednostki centralnej.

Montuje się ją dopiero po zakończeniu w domu prac wykończeniowych, przed wprowadzeniem się domowników. Urządzenia nie należy instalować wcześniej, aby nie kusiło ekip prowadzących do sprzątania pozostałości po nich, bo mogłoby to spowodować jej zniszczenie.

Za mała liczba gniazd ssących.

Rozmieszczenie gniazd ssących należy tak zaplanować, aby wąż ssący, najczęściej długości 9 m, mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, nie wyłączając pomieszczeń gospodarczych, łazienek i tarasu.

Nieprawidłowy montaż trójników.

To jeden z najczęstszych błędów. Trójniki należy układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. W innym przypadku uniemożliwią prawidłowy kierunek przepływu powietrza.

Niewłaściwy instalacja płytki montażowej.

Błędy popełniane w instalacji centralnego odkurzacza
(fot. AeroVac (Santech))

Płytka montażowa powinna być tak wklejona, aby licowała się z tynkiem. Inaczej gniazdo ssące do niej montowane będzie odstawać od ściany. Gdy płytka montażowa będzie wystawać poza tynk, lub jeśli „wpadnie” w ścianę, nie będzie możliwości przykręcenia do niej gniazda ssącego.

Brak kolanka bezpieczeństwa.

Kolanko 90° podejściowe montuje się za płytką montażową gniazda. Zabezpiecza ono przed zapchaniem się instalacji oraz przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów np. kredek, klocków.

Niesprawdzenie szczelności instalacji.

Aby upewnić się, ze instalacja centralnego odkurzania jest prawidłowo zamontowana, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. W przypadku wykazania nieszczelności na tym etapie wykonawca będzie mógł szybko wprowadzić poprawki, bez rozkuwania posadzek i ścian.

Uszkodzenie lub brak przewodu elektrycznego.

Gdy przewód elektryczny zostanie uszkodzony (np. podczas wieszania mebli) lub nie zostanie ułożony i nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, wówczas, można zastosować sterowanie radiowe. Odkurzacz będzie wówczas uruchamiany za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to jednak rzadko stosowane i drogie rozwiązanie, nie gwarantujące również pełnej funkcjonalności systemu. Dlatego przed wykończeniem ścian, warto zrobić dokumentację zdjęciową wszystkich przewodów elektrycznych w domu.

Umieszczenie gniazda wylotowego zbyt nisko.

Nie umieszcza się wyrzutni powietrza (gniazdo wylotowe z klapką) tuż przy gruncie, gdyż może ona zostać przykryta śniegiem, zastawiona sprzętem ogrodowym itp. i klapka nie otworzy się pod wpływem naporu powietrza. Brak możliwości odprowadzenia powietrza z jednostki może spowodować jej przegrzanie i uszkodzenie silnika.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2018-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 60-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".