Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Wiesław)

Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja centralnego odkurzacza w domu Wiesława, członka Klubu Budujących Dom

Parametry domu: dom podpiwniczony, powierzchnia użytkowa 90 m2, garaż pod budynkiem; układ pomieszczeń – 3 pokoje, kuchnia i łazienka

 

Instalacja: 3 gniazda (dwa w korytarzu i jedno w garażu)

 

Rury łączące jednostkę centralną z wyrzutniąRury łączące jednostkę centralną z gniazdem
Ułożenie instalacji centralnego odkurzania w garażu. Rury łączące jednostkę centralną z wyrzutnią (po lewej), gniazdo (po prawej)

Decyzja: na wykonanie instalacji centralnego odkurzania zdecydowaliśmy się w naszym remontowanym domu nieco późno, bo już po tym, jak mieliśmy nowe tynki na ścianach. Pierwotnie nie myślałem o odkurzaczu, ale namówiła mnie żona. Stwierdziła, ze skoro robimy tak poważny remont: wymieniamy instalacje i ogrzewanie, to warto jeszcze zainwestować w odkurzacz. Głównie żona sprząta, więc zrobiłem to dla niej.

 

Porady i przestrogi:

 

– Lepiej zdecydować się na odkurzacz na samym początku remontu i ułożyć rury wraz z innymi instalacjami, nie trzeba będzie nigdzie kuć ścian ani posadzek. Ja pionową instalację z garażu na parter przeprowadziłem w szybie wentylacyjnym. W miejscu wyprowadzenia gniazda (moim zdaniem w niewielkim domu dwa gniazda na piętrze wystarczą) na zewnątrz ściany musiałem wykuć dziurę na gniazdo i zaszpachlować gipsem nierówności. Doprowadzenie rurociągu do jednostki centralnej planowałem zrobić natynkowo, ale w końcu wykułem w ścianie bruzdy. Dzięki temu rury na ścianie nie szpecą garażu.

 

– Nie warto za bardzo oszczędzać. Na początku chcąc zaoszczędzić na instalacji, szukałem sposobu na ograniczenie gniazdek i 7 m sznurkiem tak sobie wykalkulowałem, że z 3 gniazd (pierwotnie zaplanowanych) zrobiłem w domu 2, bo tak mi sznurek sięgał. Niestety, jak wstawiliśmy meble, to już nie było tak kolorowo. Wszystko trzeba robić z głową. W ogólnym rozrachunku dodatkowy punkt to nie majątek, a później wiele możne uprościć, ale jak człowiek uprze się, żeby oszczędzić, to czasami przestaje myśleć. W rezultacie musiałem wymienić wąż 7-metrowy na 9-metrowy.

 

Koszty: Położenie rurek kosztowało mnie 400 zł, jednostki jeszcze nie mam, ale mam zamiar kupić za maks. 2000 zł.

 

Joanna Dąbrowska

 

aktualizacja: 2011-06-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Do tego kosztu który wyliczyłeś nalezy dołożyć zakup gniazdek i osprzętu do jednost,ki centralnej to też ok. 500-1000 zł.(zależy od zestawu) Ja kupiłem jednostkę z cyklonem i jestem bardzo zadowolony (nie ma żadnych worków i spadków ciśnienia.....

Gość Kris

29 Cze 2011, 10:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky EVOLUTION z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni do 500 m².
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze