Budujemy Dom

Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. - mówi Elżbieta, czytelniczka Budujemy Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu z garażem 320 m2.

Instalacja: 9 gniazd ściennych i jedno w jednostce centralnej (3 na parterze – w holu, w kuchni, w salonie; 6 na poddaszu); 2 szufelki automatyczne w kuchni i w wiatrołapie; 2 węże ssące o długości 9 m; rury teleskopowe z włącznikiem w rączce; pakiet szczotek Comfort; separator popiołu.

Jednostka centralna wisi w kotłowni, na wysokości 80 cm od podłogi

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i filtrem elektrostatycznym.

 

Decyzja: podczas budowy zaplanowaliśmy system centralnego odkurzania, żeby nie ciągnąć zwykłego odkurzacza po dużym domu. Chodziło nam głównie o wygodę.

 

Mamy dom w rozciągniętym kształcie litery Z oraz duży garaż, dlatego monterzy odkurzacza centralnego zaproponowali nam większą niż w innych domach liczbę gniazd. Przystaliśmy na to, bo woleliśmy mieć krótszy, poręczniejszy wąż i uniknąć plątania się go pod nogami. Zdaliśmy się całkowicie na fachowców, łącznie z dobraniem jednostki centralnej. Oba etapy, w trakcie budowy i tuż po niej, wykonała ta sama firma.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Gorąco polecamy odkurzacz centralny. Daje wygodę i bezproblemowe efektywne sprzątanie. Od 8 lat jest sprawny i nic się nie zepsuło. Ze wszystkich zaprojektowanych gniazd w domu o rozstrzelonym układzie wnętrz nie używamy tylko jednego – w holu na poddaszu. Znajduje się ono za kanapą, a poza tym po przeciwległej stronie holu jest drugie gniazdo. Inne gniazda wykorzystujemy.

   

  Instalacja jest długa, więc monterzy przeprowadzili po jej wykonaniu próbę ciśnieniową i elektryczną. To bardzo ważna czynność! Kupiliśmy 2 węże, aby nie nosić ich między piętrami. I to polecamy. Separator popiołu również, bo pozwala na bezpyłowe sprzątnięcie kominka.

   

 • Nie słyszymy pracy odkurzacza o dużej mocy, który wytwarza hałas na poziomie 66 dB. Jednostka centralna znajduje się w gospodarczej części domu i słychać ją tylko, kiedy otworzymy bramę garażową. Sąsiedzi też nie cierpią z jej powodu, bo instalatorzy zamontowali na rurze wylotowej tłumik hałasu.

   

 • Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Robimy to sami, bo jest to proste. Ale pilnujemy tego okresu. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. Na szczęście dało się ją umyć. Filtry nie są drogie (6 szt. 100 zł), więc nie ma powodu na tym oszczędzać. W tamtym momencie spadła też siła ssania w rurociągu i to zwróciło naszą uwagę.

   

  Węże zaopatrzyliśmy w materiałowe pokrowce, aby nie niszczyły lakierowanych drewnianych podłóg i narożników ścian. Polecamy!

Odkurzacz centralny - koszty:

 • cały system z materiałami i montażem 5295 zł, w tym jednostka centralna 2699 zł, separator popiołu 430 zł.
Separator popiołu kupiono u dystrybutora razem z innymi akcesoriami do sprzątania

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie!
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie! Rodzina odkurzaczy GREENline obejmuje jednostki przeznaczone dla 150-350 m² powierzchni sprzątania. Każdą jednostkę cechuje niezawodność, ...
polecane produkty i technologie

Odkurzacz centralny VENTON - SIŁA TECHNOLOGII!

W tym roku Comfort System wprowadza na rynek nową serię odkurzaczy - VENTON - INOX. Seria ta, to 5 modeli z wieloma nowymi elementami znacznie podnoszącymi komfort i skuteczność użytkowania.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze