Budujemy Dom

Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. - mówi Elżbieta, czytelniczka Budujemy Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu z garażem 320 m2.

Instalacja: 9 gniazd ściennych i jedno w jednostce centralnej (3 na parterze – w holu, w kuchni, w salonie; 6 na poddaszu); 2 szufelki automatyczne w kuchni i w wiatrołapie; 2 węże ssące o długości 9 m; rury teleskopowe z włącznikiem w rączce; pakiet szczotek Comfort; separator popiołu.

Jednostka centralna wisi w kotłowni, na wysokości 80 cm od podłogi

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i filtrem elektrostatycznym.

 

Decyzja: podczas budowy zaplanowaliśmy system centralnego odkurzania, żeby nie ciągnąć zwykłego odkurzacza po dużym domu. Chodziło nam głównie o wygodę.

 

Mamy dom w rozciągniętym kształcie litery Z oraz duży garaż, dlatego monterzy odkurzacza centralnego zaproponowali nam większą niż w innych domach liczbę gniazd. Przystaliśmy na to, bo woleliśmy mieć krótszy, poręczniejszy wąż i uniknąć plątania się go pod nogami. Zdaliśmy się całkowicie na fachowców, łącznie z dobraniem jednostki centralnej. Oba etapy, w trakcie budowy i tuż po niej, wykonała ta sama firma.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Gorąco polecamy odkurzacz centralny. Daje wygodę i bezproblemowe efektywne sprzątanie. Od 8 lat jest sprawny i nic się nie zepsuło. Ze wszystkich zaprojektowanych gniazd w domu o rozstrzelonym układzie wnętrz nie używamy tylko jednego – w holu na poddaszu. Znajduje się ono za kanapą, a poza tym po przeciwległej stronie holu jest drugie gniazdo. Inne gniazda wykorzystujemy.

   

  Instalacja jest długa, więc monterzy przeprowadzili po jej wykonaniu próbę ciśnieniową i elektryczną. To bardzo ważna czynność! Kupiliśmy 2 węże, aby nie nosić ich między piętrami. I to polecamy. Separator popiołu również, bo pozwala na bezpyłowe sprzątnięcie kominka.

   

 • Nie słyszymy pracy odkurzacza o dużej mocy, który wytwarza hałas na poziomie 66 dB. Jednostka centralna znajduje się w gospodarczej części domu i słychać ją tylko, kiedy otworzymy bramę garażową. Sąsiedzi też nie cierpią z jej powodu, bo instalatorzy zamontowali na rurze wylotowej tłumik hałasu.

   

 • Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Robimy to sami, bo jest to proste. Ale pilnujemy tego okresu. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. Na szczęście dało się ją umyć. Filtry nie są drogie (6 szt. 100 zł), więc nie ma powodu na tym oszczędzać. W tamtym momencie spadła też siła ssania w rurociągu i to zwróciło naszą uwagę.

   

  Węże zaopatrzyliśmy w materiałowe pokrowce, aby nie niszczyły lakierowanych drewnianych podłóg i narożników ścian. Polecamy!

Odkurzacz centralny - koszty:

 • cały system z materiałami i montażem 5295 zł, w tym jednostka centralna 2699 zł, separator popiołu 430 zł.
Separator popiołu kupiono u dystrybutora razem z innymi akcesoriami do sprzątania

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10 Marka Duovac - to urządzenia kanadyjskiego producenta z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Rodzina odkurzaczy ...
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 60-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".