Budujemy Dom

Montaż centralnego odkurzacza bez pomocy fachowców

Artykuł na: 4-5 minut

Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców - mówi Wojciech, członek Klubu Budujących Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu 170 m2, garaż 36 m2.

 

Instalacja: 5 gniazd (3 na parterze – w jadalni, w holu, w garażu; jedno na klatce schodowej na półpiętrze i na poddaszu); gniazdo w jednostce centralnej w kotłowni; 2 szufelki automatyczne: w kuchni i w wiatrołapie; wąż ssący o długości 7 m i krótszy w garażu; rura teleskopowa bez regulacji siły ssania w rączce; szczotki do podłóg twardych, do tapicerki i szczelinowe do grzejników i klawiatury komputera; separator popiołu.

 

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym.

 

Decyzja: podczas budowy domu poprosiłem kilka firm o zaprojektowanie i wycenę systemu centralnego odkurzania do naszego domu. W międzyczasie poczytałem fachową literaturę i stwierdziłem, że oba etapy instalacji są proste do wykonania. Jestem z zawodu inżynierem i bardzo lubię majsterkować, dlatego jeden weekend poświęciłem na ułożenie rurociągu i kabli sterujących. Nie miałem z tym żadnych problemów. Używałem jednak markowych materiałów, które kupiłem w firmowym sklepie.

 

Z końcem budowy, w 2008 r., również samodzielnie zamontowałem w kotłowni jednostkę centralną. Zdecydowałem się na samodzielny montaż, bo była to dla mnie przyjemność, a nie czarna magia. Jednak ludziom nieznającym się na technicznych sprawach, radzę oddać go w ręce fachowców. Montaż nie jest drogi. Warto wybrać jednostkę z min. 5-letnią gwarancją. Po wybraniu modelu, poszukałem najlepszej opcji cenowej u autoryzowanego dystrybutora w Internecie. Wszystkie akcesoria i osprzęt też są firmowe.

Jednostka centralna znajduje się w kotłowni (klamra zbiornika na wys. 95 cm) Zbiornik ma okienko wskazujące stan jego zapełnienia

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z odkurzacza centralnego. Ilość gniazd dobrałem dobrze, żałuję, że nie zrobiłem dodatkowej szufelki automatycznej przy kominku. Przestrzeń przy nim ciągle się brudzi od piasku i kory, sypiących się z wnoszonego drewna i szufelka pomogłaby je na bieżąco zbierać. Do sprzątania wkładu kominka używam separatora popiołu, ale zaraz potem chowam go, bo nie jest to dekoracyjny sprzęt i nie nadaje do ustawienia na stałe w salonie.

   

  Wadą odkurzacza centralnego jest brak możliwości wyprania na mokro dywanów lub tapicerek. Do tego celu kupiliśmy osobny odkurzacz. Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, dodatkowy „brudny” wąż do garażu. Nie kupowałem natomiast gadżetów typu oświetlenie odkurzacza, pilot.

   

 • Montaż instalacji przeprowadziłem przy pomocy prostych narzędzi, np. piły. Używałem oryginalnych rur o średnicy 50 mm i klejów. Prace wykonałem bardzo powoli i starannie, zgodnie z instrukcją, bo wiedziałem, czym grozi niechlujny i niefachowy montaż. Po ukończeniu I etapu, przez zalaniem posadzek, przeprowadziłem próbę elektrycznych przewodów. Są niskiego napięcia, więc nie obawiałem się samodzielnych prac. Nie robiłem próby ciśnieniowej rurociągu, ale wszystko jest z nim w porządku. Zdarzało się nam później wciągnąć gazety, szmatki i nie zatkały rur.

   

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Nie przekonały mnie jednostki z papierowym workiem, ani drogie modele split. Jestem zadowolony z worka odwróconego. Kiedy zacznie się kruszyć powłoka worka, po raz pierwszy go wymienię. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na pół roku.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap materiały – 620 zł plus przewody elektryczne 74 zł,
 • II etap – jednostka centralna 2933 zł, 
 • separator popiołu 120 zł.
Wąż (7 m) przechowuje się na wieszaku Gniazdo w holu na parterze i na półpiętrze przy schodach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10 Marka Duovac - to urządzenia kanadyjskiego producenta z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Rodzina odkurzaczy ...
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
polecane produkty i technologie

Odkurzacz centralny VENTON - SIŁA TECHNOLOGII!

W tym roku Comfort System wprowadza na rynek nową serię odkurzaczy - VENTON - INOX. Seria ta, to 5 modeli z wieloma nowymi elementami znacznie podnoszącymi komfort i skuteczność użytkowania.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".