Budujemy Dom

Odkurzacz centralny - zbędna automatyczna szufelka

Artykuł na: 4-5 minut

Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką - mówi Ewa, Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje odkurzacz od 2007 r.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia z garażem 193 m2.

 

Instalacja: 4 gniazda (2 na parterze – w salonie i holu, 2 na poddaszu – w holu i sypialni), gniazdo w jednostce centralnej w garażu; szufelka automatyczna w kuchni.

 

Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m i zestaw z wężem 5 m do sprzątania garażu; rura teleskopowa z włącznikiem i regulacją siły ssania w rączce; szczotki – najpierw zestaw podstawowy, po roku dokupiony separator popiołu, a po 4 latach – szczotka do podłóg twardych.

 

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym z GORE-TEX; gwarancja 5 lat.

Jednostka centralna znajduje się w garażu, nad blatem (klamra zbiornika na wys. 140 cm, co nie jest wygodne) Właściciele używają węża o dł. 9 m i głównie szczotki do podłóg twardych

Decyzja: mąż jest alergikiem, ale to nie był jedyny powód zamontowania centralnego odkurzacza. Zależało nam na cichym i poręcznym sprzątaniu domu, bez ciągnięcia i przenoszenia całego urządzenia z akcesoriami między kondygnacjami. Podczas budowy, w 2006 r., zleciłam autoryzowanemu dystrybutorowi systemów odkurzania ułożenie rurociągu, a po roku od przeprowadzki dokupiłam u niego jednostkę centralną i osprzęt.

 

Wybierając wykonawcę i producenta, kierowaliśmy się z mężem marką, długim doświadczeniem wytwórcy, fachowym doradztwem, dostępnością do serwisu, długością gwarancji. Na przykład potrzebowaliśmy pomocy w prawidłowym zaprojektowaniu instalacji, a potem w dobraniu dla niej jednostki centralnej.

Gniazdo w salonie i wąż ssący Gniazda umieszczono 25 cm nad podłogą

Odkurzacz centralny - porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z systemu odkurzania centralnego. W części mieszkalnej posługujemy się tylko jednym wężem i kompletem szczotek, w garażu osobnym zestawem. Rura o dł. 9 m jest lekka, ale ociera narożniki i plącze się. Spowodowała zbicie wazonu, stojącego na posadzce. Oboje korzystamy z regulacji siły ssania w rączce, np. przy odpylaniu firan i zwiewnych serwet, jednak nie jesteśmy pewni, czy tej funkcji używa również pani sprzątająca. Kiedy po 4 latach zużyły się rolki w uniwersalnej szczotce i szorowała po podłodze, dokupiłam ją u dystrybutora i przeznaczyłam tylko do sprzątania dywanów. Jednocześnie nabyłam specjalną szczotkę do podłóg twardych, bo mamy posadzki z gresu i drewniany parkiet. Lepiej się nią sprząta!

   

  Szufelka automatyczna w kuchni używana jest sporadycznie
  Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, oddzielny wąż do garażu. Nie inwestowałam natomiast w gadżety typu: obrotowa miotełka do kurzu, pilot. Mamy kominek z płaszczem wodnym i po pierwszym czyszczeniu komina, mąż kupił separator popiołu. Regularnie używa go do sprzątania kominka i wyczystki komina. 

   

  Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki, więc dobrze się stało, że – chcąc oszczędzić na kosztach instalacji – nie zamontowaliśmy drugiej, np. w wiatrołapie. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką.

   

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Mąż jest zadowolony z samoczyszczącego worka odwróconego. Monter zalecił jego wymianę dopiero, kiedy złuszczy się fabryczny napis na jego powłoce. Do tej pory nie wymagał wymiany. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na kwartał. Wyrzutnia powietrza znajduje się w przyściennej drewutni. Zostawiliśmy przestrzeń dla wylatującego ciepłego powietrza. Cieszymy się, że przy okazji suszy drewno.
Do sprzątania kominka i wyczystki komina niezbędny jest separator popiołu Wąż (9 m) z akcesoriami przechowuje się na wieszakach i w koszyczkach, w kotłowni

Odkurzacz centralny - koszty I etapu:

 • 1300 zł. 

Odkurzacz centralny - koszty II etapu:

 • jednostka centralna 3600 zł, 
 • akcesoria 600 zł,
 • zestaw garażowy 400 zł, 
 • dokupiona szczotka do podłóg twardych 80 zł, 
 • wymiana zużytej szczotki uniwersalnej 120 zł, 
 • separator popiołu 240 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Separator popiołu lepiej kupić przed pierwszym odkurzeniem kominka i komina

Gość Arek

26 Paź 2017, 15:37

Mam zainstalowaną auto-szufelkę w kuchni i wiatrołapie i uważam że się bardzo przydają zwłaszcza w wiatrołapie , mieszkamy przy drodze gruntowej i w sezonie jesień -wiosna wnosi się bardzo dużo piachu , który przez szufelkę bardzo łatwo usuwamy.W kuchni szufelka faktycznie rzadziej ...

Gość Kris

22 Sie 2014, 12:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie!
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie! Rodzina odkurzaczy GREENline obejmuje jednostki przeznaczone dla 150-350 m² powierzchni sprzątania. Każdą jednostkę cechuje niezawodność, ...
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky EVOLUTION z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni do 500 m².
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 50-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze