Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Odkurzacz centralny - zbędna automatyczna szufelka

Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką - mówi Ewa, Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje odkurzacz od 2007 r.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia z garażem 193 m2.

 

Instalacja: 4 gniazda (2 na parterze – w salonie i holu, 2 na poddaszu – w holu i sypialni), gniazdo w jednostce centralnej w garażu; szufelka automatyczna w kuchni.

 

Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m i zestaw z wężem 5 m do sprzątania garażu; rura teleskopowa z włącznikiem i regulacją siły ssania w rączce; szczotki – najpierw zestaw podstawowy, po roku dokupiony separator popiołu, a po 4 latach – szczotka do podłóg twardych.

 

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym z GORE-TEX; gwarancja 5 lat.

Jednostka centralna znajduje się w garażu, nad blatem (klamra zbiornika na wys. 140 cm, co nie jest wygodne) Właściciele używają węża o dł. 9 m i głównie szczotki do podłóg twardych

Decyzja: mąż jest alergikiem, ale to nie był jedyny powód zamontowania centralnego odkurzacza. Zależało nam na cichym i poręcznym sprzątaniu domu, bez ciągnięcia i przenoszenia całego urządzenia z akcesoriami między kondygnacjami. Podczas budowy, w 2006 r., zleciłam autoryzowanemu dystrybutorowi systemów odkurzania ułożenie rurociągu, a po roku od przeprowadzki dokupiłam u niego jednostkę centralną i osprzęt.

 

Wybierając wykonawcę i producenta, kierowaliśmy się z mężem marką, długim doświadczeniem wytwórcy, fachowym doradztwem, dostępnością do serwisu, długością gwarancji. Na przykład potrzebowaliśmy pomocy w prawidłowym zaprojektowaniu instalacji, a potem w dobraniu dla niej jednostki centralnej.

Gniazdo w salonie i wąż ssący Gniazda umieszczono 25 cm nad podłogą

Odkurzacz centralny - porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z systemu odkurzania centralnego. W części mieszkalnej posługujemy się tylko jednym wężem i kompletem szczotek, w garażu osobnym zestawem. Rura o dł. 9 m jest lekka, ale ociera narożniki i plącze się. Spowodowała zbicie wazonu, stojącego na posadzce. Oboje korzystamy z regulacji siły ssania w rączce, np. przy odpylaniu firan i zwiewnych serwet, jednak nie jesteśmy pewni, czy tej funkcji używa również pani sprzątająca. Kiedy po 4 latach zużyły się rolki w uniwersalnej szczotce i szorowała po podłodze, dokupiłam ją u dystrybutora i przeznaczyłam tylko do sprzątania dywanów. Jednocześnie nabyłam specjalną szczotkę do podłóg twardych, bo mamy posadzki z gresu i drewniany parkiet. Lepiej się nią sprząta!

   

  Szufelka automatyczna w kuchni używana jest sporadycznie
  Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, oddzielny wąż do garażu. Nie inwestowałam natomiast w gadżety typu: obrotowa miotełka do kurzu, pilot. Mamy kominek z płaszczem wodnym i po pierwszym czyszczeniu komina, mąż kupił separator popiołu. Regularnie używa go do sprzątania kominka i wyczystki komina. 

   

  Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki, więc dobrze się stało, że – chcąc oszczędzić na kosztach instalacji – nie zamontowaliśmy drugiej, np. w wiatrołapie. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką.

   

 • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Mąż jest zadowolony z samoczyszczącego worka odwróconego. Monter zalecił jego wymianę dopiero, kiedy złuszczy się fabryczny napis na jego powłoce. Do tej pory nie wymagał wymiany. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na kwartał. Wyrzutnia powietrza znajduje się w przyściennej drewutni. Zostawiliśmy przestrzeń dla wylatującego ciepłego powietrza. Cieszymy się, że przy okazji suszy drewno.
Do sprzątania kominka i wyczystki komina niezbędny jest separator popiołu Wąż (9 m) z akcesoriami przechowuje się na wieszakach i w koszyczkach, w kotłowni

Odkurzacz centralny - koszty I etapu:

 • 1300 zł. 

Odkurzacz centralny - koszty II etapu:

 • jednostka centralna 3600 zł, 
 • akcesoria 600 zł,
 • zestaw garażowy 400 zł, 
 • dokupiona szczotka do podłóg twardych 80 zł, 
 • wymiana zużytej szczotki uniwersalnej 120 zł, 
 • separator popiołu 240 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Separator popiołu lepiej kupić przed pierwszym odkurzeniem kominka i komina

Gość Arek

26 Paź 2017, 15:37

Mam zainstalowaną auto-szufelkę w kuchni i wiatrołapie i uważam że się bardzo przydają zwłaszcza w wiatrołapie , mieszkamy przy drodze gruntowej i w sezonie jesień -wiosna wnosi się bardzo dużo piachu , który przez szufelkę bardzo łatwo usuwamy.W kuchni szufelka faktycznie rzadziej ...

Gość Kris

22 Sie 2014, 12:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.

Odkurzacz centralny idealny do sprzątania marmurowej posadzki

Syn polecił nam odkurzacz centralny, bo u siebie jest z niego zadowolony. Argumentował, że warto mieć ten efektywny i cichy system, by unowocześnić sprzątanie i już nie nosić odkurzacza po całym budynku. - mówią Krysia i Mietek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują odkurzacz od 2 lat.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze