Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Jak wybierać odkurzacz centralny, w pytaniach i odpowiedziach

Jak wybierać odkurzacz centralny, w pytaniach i odpowiedziach

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

Odkurzacz centralny - kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza – w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą – silnik jest oddzielony od reszty.

Odkurzacz kompaktowy z wyświetlaczem Odkurzacz kompaktowy z wyświetlaczem Jednostka centralna typu split
a) (fot. Santech) b) (fot. Beam) c) (fot. Santech)
Odkurzacze kompaktowe z wyświetlaczem (a, b) oraz jednostka typu split (c). Do najistotniejszych parametrów technicznych odkurzaczy centralnych należy siła ssania i moc silnika – zbyt słabe osiągi mogą powodować zatykanie się rurociągu

Odkurzacz centralny - jaki sposób filtracji wybrać?

Odkurzacze różnią się także metodą filtracji i gromadzenia śmieci. Najtańsze są urządzenia z papierowym workiem jednorazowym lub materiałowym wielokrotnego użytku (trzeba jednak pamiętać o okresowej wymianie worka lub jego opróżnieniu). Wewnątrz jednostek z tzw. separacją cykloniczną wytwarzany jest wir (cyklon) – w wyniku działania siły odśrodkowej, zassane powietrze oczyszcza się (znajdujące się w nim zanieczyszczenia opadają do pojemnika na śmieci, a oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz domu).

 

Najłatwiejsze w obsłudze są odkurzacze z filtracją cykloniczną i filtrem. Cieszą się one największym powodzeniem (szczególnie te z filtrem w postaci samoczyszczącego się worka odwróconego – choć i taki worek trzeba co jakiś czas czyścić ręcznie). Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej czy bardziej odfiltrowane).

 

Oznacza to, że jakość filtra ma drugorzędne znaczenie – nie ma on wpływu na czystość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dostępne są jednak jednostki tak dokładnie filtrujące powietrze (za pomocą filtra HEPA), że może być ono bez problemu odprowadzane wewnątrz garażu czy piwnicy (odprowadzanie powietrza za pomocą wyrzutni wiąże się z zabrudzeniem elewacji).

Odkurzacz centralny - które parametry techniczne są najistotniejsze?

Sprawne, efektywne odkurzanie zapewni jednostka centralna o odpowiednio dobranych parametrach technicznych. Najważniejszym z nich jest siła ssania (podawana najczęściej jako wytworzone podciśnienie, w jednostce kPa).

 

Odkurzacz centralny działa ze znacznie większą siłą, niż odkurzacz tradycyjny, jednak niekiedy jest ona niewystarczająca i cięższe śmieci z rozległej instalacji nie docierają do odkurzacza (przewody się zatykają). Siłę ssania jednostki dopasowuje się do wielkości rurociągu. Moc silnika mniej nam mówi, bo w różnych urządzeniach inaczej przekłada się na siłę ssania.

Czy cichy odkurzacz centralny będzie wydajny?

Wydajne urządzenia nie są zbyt ciche, ale jednostkę centralną montuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu, a więc pracy jej silnika w domu właściwie nie słychać (jedynie szum powietrza). Dla zminimalizowania hałasu, na przewodzie wylotowym można też zamontować tłumik.

Odkurzacz centralny - jakie dodatkowe opcje są godne uwagi?

Niektóre odkurzacze centralne na korpusie mają wbudowane gniazdo ssawne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające sprzątanie garażu, samochodu czy podjazdu. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, na którym można odczytać np. czas pracy odkurzacza, jego wydajność, komunikaty o usterkach, a przede wszystkim stan napełnienia pojemnika na zanieczyszczenia.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Beam

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dlaczego nie wspominacie słowem o Hide a Hoss (czy jakoś tak)?Ten rodzaj instalacji bije na głowę standardową ponieważ cały wąż, po odkurzaniu automatycznie wciągany jest do środka instalacji. Dzięki temu nie musimy posiadać dodatkowego miejsca w szafie na schowanie naprawę dużego ...

Gość vinci

03 Gru 2015, 06:38

Na jednostce centralnej najważniejszy jest wskaźnik zapełnienia kubła śmieciami bo jak tego wskaźnika nie ma to trzeba co chwilkę otwierać kubeł i patrzeć czy nie przesypuje się przez krawędzie. Dużo też mówią komunikaty o błędach. To bardzo dobre rozwiązanie. Brakuje tylko ...

Gość Sprzątaczka

13 Mar 2015, 10:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.

Centralny odkurzacz w trzypoziomowym domu. Problem na poddaszu

Kupiliśmy z mężem bliźniak w stanie deweloperskim i od razu wyposażyliśmy go w instalację centralnego odkurzacza, bo jest wygodna oraz zdrowsza, niż tradycyjny odkurzacz. Wtedy jeszcze nie zaadaptowaliśmy poddasza, więc instalacja kończy się na I piętrze. Szkoda, bo wąż nie sięga do wszystkich zakamarków na poddaszu. - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje odkurzacz od 4 lat.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze