Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Które akcesoria do centralnego odkurzacza warto kupić?

Które akcesoria do centralnego odkurzacza warto kupić?

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza wymaga użycia akcesoriów, podobnych do tych, które są używane z tradycyjnym odkurzaczem. Standardowy zestaw przyrządów (kupowany w komplecie z jednostką centralną) obejmuje zwykle wąż, rurę teleskopową, ssawki, szczotkę uniwersalną, wieszak na wąż oraz torbę na akcesoria. Zobaczmy, jakie jeszcze dodatki mogą ułatwić domowe porządki.

Akcesoria do centralnego odkurzacza - szczotki, ssawki, miotełki

Dzięki rozmaitym końcówkom, za pomocą centralnego odkurzacza posprzątamy zarówno podłogi drewniane, dywany, jak i tapicerkę samochodu
Dzięki rozmaitym końcówkom, za pomocą centralnego odkurzacza posprzątamy zarówno podłogi drewniane, dywany, jak i tapicerkę samochodu (fot. Dominujące Systemy)

Podstawowy pakiet akcesoriów można rozbudować m.in. o małe szczotki, przeznaczone specjalnie do czyszczenia grzejników, żaluzji czy rolet przeciwsłonecznych. Do odkurzania dywanów, wykładzin i tapicerek poleca się turboszczotki, a do twardych posadzek – szczotki z długim włosiem. Właścicielom zwierząt dedykowane są końcówki do wyczesywania czworonogów i usuwania sierści z tapicerki, dywanów.

 

Do sprzątania samochodu i garażu najlepiej kupić osobny zestaw (wąż, rurę, końcówki) – tzw. garażowy – nie będzie trzeba się martwić, że szczotki używane w pomieszczeniu gospodarczym zbytnio się zabrudzą. Ponadto w zestawie takim znajdują się specjalne końcówki do sprzątania samochodu. Dodatkowy zestaw warto też kupić do odkurzania poddasza albo piętra – nie będzie trzeba nosić węża i szczotek z dołu na górę i z powrotem.

Akcesoria do centralnego odkurzacza - węże (nie)standardowe

Węże przeznaczone do centralnego odkurzania są lekkie, giętkie i znacznie dłuższe, niż te przy odkurzaczach przenośnych – mogą mieć 7, 9, 12 albo 15 m długości. Sprzątanie zakamarków czy wysoko zamocowanych półek nie stanowi więc problemu. Jednak im krótszy wąż, tym mniej się plącze i łatwiej go przenosić oraz przechowywać. Im zaś dłuższy, tym większy opór przepływu powietrza, ale taki model umożliwia zaplanowanie mniejszej liczby gniazd ssawnych. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mebli albo narożników ścian podczas sprzątania, warto kupić bawełniany pokrowiec na wąż.

Za pomocą węża uruchamia się odkurzanie – najczęściej poprzez włożenie go do gniazda ssawnego, umieszczonego w ścianie, albo włączenie przycisku w rączce. Oprócz tradycyjnych węży ssawnych producenci oferują też bardziej nowatorskie rozwiązania. Tzw. wąż rozciągany można wydłużyć nawet kilkakrotnie na czas sprzątania, a po skończeniu pracy bez problemu schować go w szufladzie (podczas codziennego sprzątania nie jest on jednak w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnego węża).

 

Montowane są również systemy z wężami chowanymi w rurociągu. Do pracy wyciąga się je z poszczególnych gniazd ssawnych (na odpowiednią długość) i podłącza doń teleskopową rurę. Rozwiązanie to jest jednak bardzo kosztowne i rzadko stosowane. Kolejną opcję stanowią poręczne 5–7 m węże znajdujące się w niewielkich kasetach, umieszczanych wewnątrz szafki kuchennej czy w garażu (oczywiście tak jak wszystkie pozostałe rodzaje węży, podłączone są one do rurociągu).

W garażu dość często montuje się kasety z tzw. wężem do szybkiego sprzątania, który jest dość krótki, a więc poręczny W garażu dość często montuje się kasety z tzw. wężem do szybkiego sprzątania, który jest dość krótki, a więc poręczny (fot. Vacuflo)

Akcesoria do centralnego odkurzacza - rozmaite separatory

W wielu domach niezbędne okazują się separatory, umożliwiające zbieranie zanieczyszczeń, których standardowo nie należy sprzątać za pomocą odkurzacza centralnego, bo mogłyby uszkodzić jednostkę (płyny oraz popiół i sadza z kominka lub kotła). Separator to zbiornik składający się z pojemnika na odpadki i filtra. Na rynku znajdziemy separatory uniwersalne oraz przeznaczone do usuwania konkretnego rodzaju zanieczyszczeń, na przykład popiołu, wody itd.

Z jednej strony separatora podłącza się wąż ssawny – który łączy go z instalacją centralnego odkurzania – a z drugiej krótką rurę (wąż) do zbierania nieczystości (fot. L. Jampolska) Z jednej strony separatora podłącza się wąż ssawny – który łączy go z instalacją centralnego odkurzania – a z drugiej krótką rurę (wąż) do zbierania nieczystości

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: UST-M

aktualizacja: 2015-01-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.

Jak wybierać odkurzacz centralny, w pytaniach i odpowiedziach

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze