Budujemy Dom

Instalacja centralnego odkurzacza według własnego projektu

Artykuł na: 4-5 minut

Wspólnie z mężem samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację o dł. ok. 30 m i sami ją ułożyliśmy. Jesteśmy inżynierami, więc wystarczyła nam dostępna w Internecie instrukcja. Instalacja celowo jest bardzo prosta, żeby długo i bezawaryjnie działała. Ograniczyliśmy do minimum liczbę gniazd i szufelek - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od początku 2014 r.

Kompaktowa jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi przy wyjściu gospodarczym
Kompaktowa jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi przy wyjściu gospodarczym

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 160 m2 i garaż 50 m2.

 

Instalacja:

 • Gniazda – po jednym w holu na parterze i piętrze oraz w garażu; automatyczna szufelka w kuchni. 
 • Akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, rura teleskopowa, podstawowy pakiet akcesoriów, dokupiono turboszczotkę do dywanów i separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową filtracją – cykloniczną oraz z elektrostatycznym filtrem odwróconym z materiału Gore-Tex; moc 1200 W; 61 dB. Gwarancja 5 lat.

 

Decyzja: w nowym domu chciałam mieć prosty w obsłudze, efektywny i cichy odkurzacz centralny, żeby ułatwić sprzątanie i już nie dźwigać odkurzacza. W domu rodziców katastrofą było przenoszenie ciężkiego odkurzacza wodnego i akcesoriów – przy każdym sprzątaniu trzeba było zrobić kilka kursów. Od tego rodzaju sprzętu odstraszała skomplikowana obsługa, np. wlewanie i wylewanie wody.

 

Dzięki centralnemu odkurzaniu pragnęłam jeszcze uniknąć wtórnego zakurzenia pomieszczeń i wąchania specyficznego zapachu, który denerwował mnie w trakcie używania tradycyjnego urządzenia.

 

Wspólnie z mężem samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację o dł. ok. 30 m i sami ją ułożyliśmy. Jesteśmy inżynierami, więc wystarczyła nam dostępna w Internecie instrukcja. Instalacja celowo jest bardzo prosta, żeby długo i bezawaryjnie działała. Ograniczyliśmy do minimum liczbę gniazd i szufelek. Przed wyborem jednostki centralnej, zasięgnęliśmy opinii użytkowników na forum budowlanym. Model jednostki wybraliśmy tak, żeby miał zapas mocy.

W budynku zastosowano tylko 3 gniazda – jedno z nich umieszczono w holu na parterze Krótki przewód wyrzutni powietrza, bez tłumika, wyprowadzono przez zewnętrzną ścianę Automatyczna szufelka w kuchni jest rzadko używana
W budynku zastosowano tylko 3 gniazda – jedno z nich umieszczono w holu na parterze Krótki przewód wyrzutni powietrza, bez tłumika, wyprowadzono przez zewnętrzną ścianę Automatyczna szufelka w kuchni jest rzadko używana

Instalacja centralnego odkurzacza - rady i przestrogi:

Akcesoria do sprzątania przechowuje się w schowku pod schodami
Akcesoria do sprzątania przechowuje się w schowku pod schodami
 • Odkurzacz ma rewelacyjną siłę ssania. Sprząta się nim szybko i łatwo, a na dodatek cicho. Możemy odkurzać, kiedy śpią dzieci. Wykorzystujemy jeden wąż, który przechowujemy na wieszaku w schowku pod schodami. Choć jest lekki i dużo łatwiej się go przenosi, niż tradycyjny odkurzacz, rozważamy zakup drugiego na piętro, żeby zawsze był pod ręką. Okazało się, że jeśli jest blisko, chętnie odkurzamy. Ze względu na małe dzieci, musimy to robić codziennie i 2 węże usprawnią pracę.

   

  Codzienne odkurzanie sprawia, że w ogóle nie używam szufelki automatycznej w kuchni. Niekiedy robi to mąż. Największe zainteresowanie tym mechanizmem wykazuje synek, traktując jako zabawkę. Samochody sprzątamy tym samym wężem i akcesoriami, natomiast posadzkę w części gospodarczej domu po prostu zamiatamy.

   

  Pomocnym urządzeniem jest separator popiołu i turboszczotka. Ta ostatnia sprawdza się w porównywalny sposób co elektroszczotka, której używaliśmy w odkurzaczu wodnym. Radzimy wybrać wąż z funkcją uruchamiania odkurzacza na rękojeści. Nabyte akcesoria systemowe, naszym zdaniem, mają dobrą jakość. Obsługa odkurzacza jest prosta – przez 1,5 roku tylko 3 razy wyrzucaliśmy śmieci z pojemnika. Nie wymienialiśmy filtra.

   

 • Gniazda, które kupiliśmy na Allegro i zamontowaliśmy tuż przed przeprowadzką, nie są do końca kompatybilne z wężem. Mają delikatny luz, i kiedy mocniej pociągamy za wąż, tracą z nimi styk. Ostrzegamy przed kupnem taniego niemarkowego osprzętu! Układanie instalacji jest bezproblemowe, w sprzedaży są specjalne rury, kształtki i kleje.

Instalacja centralnego odkurzacza - koszty:

 • I etap – materiały 300 zł; robocizna własna. 
 • II etap – jednostka centralna z akcesoriami 1700 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jestem dystrybutorem i instalatorem odkurzaczy. Proszę sprawdzić podłączenie odprowadzenia powietrzna na zewnątrz ponieważ przy połączeniu odkurzacza jest bardzo mocno zakurzona obudowa co jest również niepokojące. Chyba, że jest to kurz, który znajduje się w pomieszczeniu. Jednakże ...

Gość USMIX

21 Lut 2016, 20:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
polecane produkty i technologie

Odkurzacz centralny VENTON - SIŁA TECHNOLOGII!

W tym roku Comfort System wprowadza na rynek nową serię odkurzaczy - VENTON - INOX. Seria ta, to 5 modeli z wieloma nowymi elementami znacznie podnoszącymi komfort i skuteczność użytkowania.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".