Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Artykuł na: 4-5 minut
Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić. Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej... - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2010 r.

Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu
Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia z garażem 205 m2.

 

Instalacja:

 • Gniazda – 4 szt. plus jedno w jednostce centralnej; zaślepione: 2 w sypialniach, w pokoju gościnnym, przy łazience, w garażu. 
 • Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce; pakiet akcesoriów rozszerzony o separator popiołu.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z cyklonem, filtrem elektrostatycznym i filtrem włosów; moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 7 lat.

 

Decyzja:odkurzacz centralny polecili mi znajomi. Zaprezentowali, że system jest cichy i ma lepsze parametry sprzątania, niż odkurzacz tradycyjny – czyli ma lepszy ciąg, szybciej się nim sprząta i nie ma przy tym kurzu. Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić.

 

Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej. Nie wiedziałem, że można mieć w instalacji szufelki automatyczne, czy kasety z krótkim wężem, albo gniazda na tarasie.

 

Minęły 3 lata od przeprowadzki, zanim zdołałem wygospodarować pieniądze na porządną jednostkę centralną. Etap II przeprowadziła już specjalistyczna firma, która dobrze dobrała jednostkę centralną. Dystrybutor zaproponował do wyboru 3 jednostki z różnymi parametrami. Wybrałem jednostkę, która dobrze separuje włosy i sierść zwierząt. Razem z żoną jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)
Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Radzę dobrze zaprojektować instalację i przestrzegam przed niefachowym wykonaniem instalacji odkurzacza. Zamiast krótkiego rurociągu o dł. najwyżej 40 m, mamy rurociąg 2,5 razy dłuższy! Szkoda wydanych pieniędzy na materiały i robociznę.

   

  Podczas wykańczania instalacji okazało się, że hydraulicy użyli rur, które mają inną średnicę, niż zazwyczaj stosowane. Trzeba było w niezaślepionych gniazdach zrobić plastikową redukcję i lekko podkuć tynki. To kolejne dodatkowe prace w nowiutkim domu i koszty. Człowiek uczy się na własnych błędach, więc w następnym domu już ich nie popełnimy.

   

  Etap II przebiegł bardzo fachowo i trwał 4 godziny. Małe rączki naszych dzieci zniszczyły klapki gniazda przy kuchni oraz w wyrzutni powietrza. Założyliśmy nowe, ale znowu były dla maluchów zbyt intrygujące, mimo naszych połajanek. Daliśmy spokój, bo lada chwila podrosną i zmądrzeją. Na szczęście drobne zabawki, wrzucane do gniazd, nie zatkały rurociągu. Odkurzacz centralny to instalacja bardzo frapująca dzieci!

   

 • Pierwsza wymiana worka była szokiem. Przy tradycyjnym odkurzaczu człowiek nie zdaje sobie sprawy, ile brudu produkuje w pomieszczeniach. Do zbiornika na śmieci wkładamy zwykły worek plastikowy (pozwala na to producent), żeby nie wdychać kurzu podczas wyrzucania śmieci. Wymieniamy go raz na kwartał. Raz w roku serwisant konserwuje jednostkę, odgrzybia ją i wymienia filtr.

   

 • Nie sprawdził się plastikowy wieszak do przechowywania węża. Chyba jest zaprojektowany na krótszy przewód. Po zawieszeniu, wąż zaczyna żyć własnym życiem i spada. Przechowujemy go zatem na podłodze w kotłowni, albo w pralni na poddaszu, czyli tam gdzie skończymy sprzątanie. Powinniśmy dokupić dodatkowy wąż do garażu. Mieliśmy problemy z włącznikiem w teleskopowej rączce. Po reklamacji znowu pracował, lub nie. Podobnie zachowuje się mechanizm blokady teleskopowej – zacina się.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • II etap z jednostką centralną i jej montażem, z akcesoriami 4470 zł. 
 • Filtr 20 zł. 
 • Przegląd odkurzacza z odgrzybieniem i dojazdem 250 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też popieram poprzednika, nie ma z czego odgrzybiać. Może doczytaj sobie, tu masz poradnik http://centralne-odkurzacze.net/content/20-poradnik Widzę, że jesteś jeszcze początkujący w temacie odkurzacz.

Gość łukasz

20 Paź 2015, 21:23

Jakie odgrzybianie , przecież tam nie ma co odgrzybiać :)Mam także centralny odkurzacz jedyne wady to wymiana filtra min. raz do roku koszt ok. 100 zł!!!) oraz nie zawsze działąjący wyłącznik w wężu (dostaje się tam niestety kurz i zakleja styki-zła konstrukcja tego elementu i ...

Gość Kris

16 Paź 2015, 10:02

Co odgrzybiać w odkurzaczu centralnym? Czy wylot macie wsadzony do czerpni świeżego powietrza? Czy to nie jest paranoja? A przegląd odkurzacza to na czym polega? Sam sobie przeglądam.

Gość Grzybiarz

15 Paź 2015, 18:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky EVOLUTION z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni do 500 m².
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.

Odkurzacz centralny w dwukondygnacyjnym domu za 6000 zł

W praktyce instalacja z sześcioma gniazdami i jedną szufelką okazuje się optymalna. Każdy zakamarek domu można wygodnie sprzątnąć. Szufelka w kuchni przydaje się do szybkiego uprzątnięcia sypkich produktów. Nie zdarzyło się, żeby mechanizm uruchomił się od przypadkowego dotknięcia stopą, wręcz przeciwnie – niekiedy trzeba się schylić i dokładnie zamknąć mechanizm szufelki. Z tego powodu nie brakuje nam szufelki w wiatrołapie - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2010 r.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze