Budujemy Dom

Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Artykuł na: 4-5 minut
Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić. Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej... - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2010 r.

Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu
Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia z garażem 205 m2.

 

Instalacja:

 • Gniazda – 4 szt. plus jedno w jednostce centralnej; zaślepione: 2 w sypialniach, w pokoju gościnnym, przy łazience, w garażu. 
 • Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce; pakiet akcesoriów rozszerzony o separator popiołu.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z cyklonem, filtrem elektrostatycznym i filtrem włosów; moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 7 lat.

 

Decyzja:odkurzacz centralny polecili mi znajomi. Zaprezentowali, że system jest cichy i ma lepsze parametry sprzątania, niż odkurzacz tradycyjny – czyli ma lepszy ciąg, szybciej się nim sprząta i nie ma przy tym kurzu. Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić.

 

Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej. Nie wiedziałem, że można mieć w instalacji szufelki automatyczne, czy kasety z krótkim wężem, albo gniazda na tarasie.

 

Minęły 3 lata od przeprowadzki, zanim zdołałem wygospodarować pieniądze na porządną jednostkę centralną. Etap II przeprowadziła już specjalistyczna firma, która dobrze dobrała jednostkę centralną. Dystrybutor zaproponował do wyboru 3 jednostki z różnymi parametrami. Wybrałem jednostkę, która dobrze separuje włosy i sierść zwierząt. Razem z żoną jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)
Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
  Radzę dobrze zaprojektować instalację i przestrzegam przed niefachowym wykonaniem instalacji odkurzacza. Zamiast krótkiego rurociągu o dł. najwyżej 40 m, mamy rurociąg 2,5 razy dłuższy! Szkoda wydanych pieniędzy na materiały i robociznę.

   

  Podczas wykańczania instalacji okazało się, że hydraulicy użyli rur, które mają inną średnicę, niż zazwyczaj stosowane. Trzeba było w niezaślepionych gniazdach zrobić plastikową redukcję i lekko podkuć tynki. To kolejne dodatkowe prace w nowiutkim domu i koszty. Człowiek uczy się na własnych błędach, więc w następnym domu już ich nie popełnimy.

   

  Etap II przebiegł bardzo fachowo i trwał 4 godziny. Małe rączki naszych dzieci zniszczyły klapki gniazda przy kuchni oraz w wyrzutni powietrza. Założyliśmy nowe, ale znowu były dla maluchów zbyt intrygujące, mimo naszych połajanek. Daliśmy spokój, bo lada chwila podrosną i zmądrzeją. Na szczęście drobne zabawki, wrzucane do gniazd, nie zatkały rurociągu. Odkurzacz centralny to instalacja bardzo frapująca dzieci!

   

 • Pierwsza wymiana worka była szokiem. Przy tradycyjnym odkurzaczu człowiek nie zdaje sobie sprawy, ile brudu produkuje w pomieszczeniach. Do zbiornika na śmieci wkładamy zwykły worek plastikowy (pozwala na to producent), żeby nie wdychać kurzu podczas wyrzucania śmieci. Wymieniamy go raz na kwartał. Raz w roku serwisant konserwuje jednostkę, odgrzybia ją i wymienia filtr.

   

 • Nie sprawdził się plastikowy wieszak do przechowywania węża. Chyba jest zaprojektowany na krótszy przewód. Po zawieszeniu, wąż zaczyna żyć własnym życiem i spada. Przechowujemy go zatem na podłodze w kotłowni, albo w pralni na poddaszu, czyli tam gdzie skończymy sprzątanie. Powinniśmy dokupić dodatkowy wąż do garażu. Mieliśmy problemy z włącznikiem w teleskopowej rączce. Po reklamacji znowu pracował, lub nie. Podobnie zachowuje się mechanizm blokady teleskopowej – zacina się.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • II etap z jednostką centralną i jej montażem, z akcesoriami 4470 zł. 
 • Filtr 20 zł. 
 • Przegląd odkurzacza z odgrzybieniem i dojazdem 250 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też popieram poprzednika, nie ma z czego odgrzybiać. Może doczytaj sobie, tu masz poradnik http://centralne-odkurzacze.net/content/20-poradnik Widzę, że jesteś jeszcze początkujący w temacie odkurzacz.

Gość łukasz

20 Paź 2015, 21:23

Jakie odgrzybianie , przecież tam nie ma co odgrzybiać :)Mam także centralny odkurzacz jedyne wady to wymiana filtra min. raz do roku koszt ok. 100 zł!!!) oraz nie zawsze działąjący wyłącznik w wężu (dostaje się tam niestety kurz i zakleja styki-zła konstrukcja tego elementu i ...

Gość Kris

16 Paź 2015, 10:02

Co odgrzybiać w odkurzaczu centralnym? Czy wylot macie wsadzony do czerpni świeżego powietrza? Czy to nie jest paranoja? A przegląd odkurzacza to na czym polega? Sam sobie przeglądam.

Gość Grzybiarz

15 Paź 2015, 18:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie!
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie! Rodzina odkurzaczy GREENline obejmuje jednostki przeznaczone dla 150-350 m² powierzchni sprzątania. Każdą jednostkę cechuje niezawodność, ...
polecane produkty i technologie

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze