Budujemy Dom

Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus

Artykuł na: 4-5 minut

Wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus. Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie - mówią Martyna i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2015 r.

Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus
Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.
Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 220 m2.

 

Instalacja:

 • Gniazda – 6 szt. 
 • Akcesoria – 1 wąż ssący o dł. 9 m, szafkowa kaseta Vroom w kuchni i podręczny rozciągany wąż Wally Flex w szatni; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet dodatków. Dokupiono (w hipermarkecie) separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z tzw. multifiltrem, moc 1450 W, siła ssania 680 AirWat, poziom hałasu 61 dB. Gwarancja 5 lat.

 

Decyzja: wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus.

 

Znając typowy zasięg węża do odkurzania, czyli 9 m, sami wskazaliśmy miejsca na gniazda. To żadna filozofia. Pierwszy etap, jeszcze przed wylewkami na posadzkach, wykonał nasz generalny wykonawca. Drugi etap – sprzedawca osprzętu.

 

Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie. Centralny odkurzacz z odpowiednimi zakończeniami w kuchni i szatni to dla nas strzały w dziesiątkę.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Martyna: na początku planowaliśmy w kuchni automatyczną szufelkę, ale trafiliśmy do fachowego sprzedawcy osprzętu i to on podpowiedział nam, żeby zamontować w szafce kuchennej kasetę z krótkim wężem. Momentalnie nas przekonał! Bo co z tego, że jest szufelka, kiedy i tak trzeba wyjąć zwykłą szczotkę i podmieść śmieci?

   

  Podczas rozmowy zapytał, czy mamy gniazdo w wiatrołapie. Odrzekliśmy, że nie, więc za jego rekomendacją w ostatniej chwili dorobiliśmy tam rurę i podłączyliśmy rozciągany wąż Wally Flex. Super sprawa, jeśli chodzi o sprzątanie piasku z butów. Mamy tam też komplet szczotek do odkurzania ubrań, ale na razie rzadko ich używamy. Nie wiedzieliśmy o pokrowcu na wąż i chyba go dokupimy w trosce o narożniki ścian.

   

 • Kuba: sprzedawca pokazał też nam wtedy coś, co od razu bym zamontował, gdybym to rozwiązanie wcześniej poznał. To system Hide-a-Hose do przechowania węży wewnątrz rurociągu. Z perspektywy konieczności noszenia długiego węża między kondygnacjami (co jest, niestety, irytujące), na pewno byśmy się na to zdecydowali. Żeby nieco ograniczyć koszty takiego systemu, pewnie zamontowałbym go na przykład na parterze, a na poddaszu posługiwalibyśmy się tradycyjnym wężem. Teraz to już musztarda po obiedzie!

   

  Jednostkę centralną i osprzęt fachowiec zamontował 2 miesiące po przeprowadzce i trwało to 3 godziny. Raz na pół roku trzepię filtr i czyszczę sprężonym powietrzem. Śmieci usuwam co 3 miesiące.
Wężem z kasety odkurza się także blaty. Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce
Wężem z kasety odkurza się także blaty. Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – 1300 zł, 
 • II etap – 3235 zł, w tym jednostka 2250 zł, Vroom 550 zł; 
 • dodatkowo separator popiołu 100 zł.

Galeria zdjęć

Lillianna Jampolska

aktualizacja: 2016-07-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
polecane produkty i technologie

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".