Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus

Wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus. Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie - mówią Martyna i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2015 r.

Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus
Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.
Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 220 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 6 szt. 
 • Akcesoria – 1 wąż ssący o dł. 9 m, szafkowa kaseta Vroom w kuchni i podręczny rozciągany wąż Wally Flex w szatni; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet dodatków. Dokupiono (w hipermarkecie) separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z tzw. multifiltrem, moc 1450 W, siła ssania 680 AirWat, poziom hałasu 61 dB. Gwarancja 5 lat.

Decyzja: wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus.

Znając typowy zasięg węża do odkurzania, czyli 9 m, sami wskazaliśmy miejsca na gniazda. To żadna filozofia. Pierwszy etap, jeszcze przed wylewkami na posadzkach, wykonał nasz generalny wykonawca. Drugi etap – sprzedawca osprzętu.

Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie. Centralny odkurzacz z odpowiednimi zakończeniami w kuchni i szatni to dla nas strzały w dziesiątkę.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Martyna: na początku planowaliśmy w kuchni automatyczną szufelkę, ale trafiliśmy do fachowego sprzedawcy osprzętu i to on podpowiedział nam, żeby zamontować w szafce kuchennej kasetę z krótkim wężem. Momentalnie nas przekonał! Bo co z tego, że jest szufelka, kiedy i tak trzeba wyjąć zwykłą szczotkę i podmieść śmieci?

  Podczas rozmowy zapytał, czy mamy gniazdo w wiatrołapie. Odrzekliśmy, że nie, więc za jego rekomendacją w ostatniej chwili dorobiliśmy tam rurę i podłączyliśmy rozciągany wąż Wally Flex. Super sprawa, jeśli chodzi o sprzątanie piasku z butów. Mamy tam też komplet szczotek do odkurzania ubrań, ale na razie rzadko ich używamy. Nie wiedzieliśmy o pokrowcu na wąż i chyba go dokupimy w trosce o narożniki ścian.

 • Kuba: sprzedawca pokazał też nam wtedy coś, co od razu bym zamontował, gdybym to rozwiązanie wcześniej poznał. To system Hide-a-Hose do przechowania węży wewnątrz rurociągu. Z perspektywy konieczności noszenia długiego węża między kondygnacjami (co jest, niestety, irytujące), na pewno byśmy się na to zdecydowali. Żeby nieco ograniczyć koszty takiego systemu, pewnie zamontowałbym go na przykład na parterze, a na poddaszu posługiwalibyśmy się tradycyjnym wężem. Teraz to już musztarda po obiedzie!

  Jednostkę centralną i osprzęt fachowiec zamontował 2 miesiące po przeprowadzce i trwało to 3 godziny. Raz na pół roku trzepię filtr i czyszczę sprężonym powietrzem. Śmieci usuwam co 3 miesiące.
Wężem z kasety odkurza się także blaty. Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce
Wężem z kasety odkurza się także blaty. Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – 1300 zł, 
 • II etap – 3235 zł, w tym jednostka 2250 zł, Vroom 550 zł; 
 • dodatkowo separator popiołu 100 zł.

Galeria zdjęć

Lillianna Jampolska

aktualizacja: 2016-07-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.
Promocja na centralny odkurzacz Husky Hurricane 660
Promocja na centralny odkurzacz Husky Hurricane 660 Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky Hurricane z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni ...
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac Firma TopVac wprowadziła na rynek nowe gniazdo HAH (Hide A Hose) oraz kasetę do gniazda HAH. Gniazdo zostało zmniejszone dokładnie o 38% ...
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze