Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Fachowiec nie potrafił prawidłowo zamontować jednostki centralnej odkurzacza!

Artykuł na: 4-5 minut

Niestety, fachowiec nie miał doświadczenia w wyrobach tej firmy i nie potrafił prawidłowo zamontować modułowej jednostki. Widziałam, że pracuje dość średnio i dlatego ściągnęłam innego specjalistę, który zajmuje się tylko wyrobami tej konkretnej firmy. Jak zobaczył, co zrobił poprzednik, za głowę się złapał - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2007 r.

Fachowiec nie potrafił prawidłowo zamontować jednostki centralnej odkurzacza!

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 250 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 2 szt. (jedno w holu i jedno na poddaszu) oraz automatyczna szufelka w kuchni. 
 • Akcesoria – 1 wąż ssący o dł. 11 m; rura teleskopowa bez włącznika w rączce i regulacji siły ciągu, podstawowy pakiet dodatków.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z dwustopniową filtracją. Gwarancja 5 lat.

 

Decyzja: w moim domu odkurza się codziennie, ponieważ mieszkają z nami 2 psy i 2 koty. Odkurzacz centralny nadaje się do tego rewelacyjnie, szczególnie w wersji split, która ma filtr włosów i sierści.

Wystarczy zdjąć pokrywę, żeby dotrzeć do filtra separującego włosy, sierść zwierząt i większe śmieci Na parterze i poddaszu zaplanowano po jednym gnieździe
Wystarczy zdjąć pokrywę, żeby dotrzeć do filtra separującego włosy, sierść zwierząt i większe śmieci Na parterze i poddaszu zaplanowano po jednym gnieździe

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Wylot wyrzutni powietrza przez ścianę w garażu.
  Wylot wyrzutni powietrza przez ścianę w garażu
  Pierwszy i drugi etap instalacji odkurzania wykonał znajomy monter. To on ustalił przebieg rur, położenie gniazdek, a ja poprosiłam tylko o automatyczną szufelkę w kuchni. Pół roku po przeprowadzce znalazł dla nas jeszcze tańszą jednostkę centralną, ponieważ pochodziła z tzw. ekspozycji. Namawiał do jej kupna, mówiąc, że to dobry model w wyjątkowo przystępnej cenie. Rzeczywiście, zamiast 3500 zł – zapłaciłam aż 1500 zł mniej.

   

  Niestety, fachowiec nie miał doświadczenia w wyrobach tej firmy i nie potrafił prawidłowo zamontować modułowej jednostki. Widziałam, że pracuje dość średnio i dlatego ściągnęłam innego specjalistę, który zajmuje się tylko wyrobami tej konkretnej firmy. Jak zobaczył, co zrobił poprzednik, za głowę się złapał. Powiedział, że wszystko tu trzeba przerobić, przestawić, przewiesić, bo korpus jednostki znajduje się za wysoko.

   

  Faktycznie, znajdował się pod samym sufitem, obecnie dno zbiornika na śmieci wisi tylko 40 cm od podłogi w kotłowni. Wniosek – montaż powinien wykonywać akredytowany fachowiec danego producenta.

   

 • Manewrowanie wężem o dł. 11 m nie jest uciążliwe, ponieważ jest lekki i się nie plącze. Robię to już 9 lat i nadal tylko planuję kupić drugi wąż na poddasze. W rączce nie ma funkcji włączania, ani regulacji siły ciągu. Bardzo by się przydały, bo wąż jest długi, a dom duży, więc kiedy chcę na chwilę przerwać odkurzanie, muszę niekiedy biec daleko do gniazda.

   

  Kiedy połamała się uniwersalna szczotka, założyłam pasującą do węża uniwersalną szczotkę od odkurzacza wodnego, którego okazyjnie używam do dywanów i tapicerek, i dopóki się nie zniszczy, pewnie tak zostanie. Sygnałem do wytrzepania filtra włosów jest osłabienie siły ciągu. Nie jest to trudne, ani uciążliwe – robię to raz w miesiącu. Śmieci wyrzucam co 2 miesiące. Drugi filtr mąż czyści co pół roku.

   

  Szufelki automatycznej nie używam często. Najbardziej się przydaje podczas przyjacielskiego fryzjer party. Wtedy łatwo zmiatam do niej włosy. Tu znowu ukłon w stronę wersji split i filtra włosów! Do tej pory tylko raz się zdarzyło, że do rurociągu zassała się zapalniczka. Wezwałam serwisanta, który poradził sobie z tym problemem.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – 1500 zł, 
 • II etap – jednostka centralna 2000 zł; reszta osprzętu ok. 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky EVOLUTION z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni do 500 m².
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze