Budujemy Dom

Jakie mity krążą wokół centralnych odkurzaczy?

Artykuł na: 4-5 minut

Systemy centralnego odkurzania z roku na rok zdobywają coraz większą popularność – zarówno w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych jak i w obiektach komercyjnych. Pojawiają się jednak czasami pytania i wątpliwości, które sprawiają, że inwestorzy wstrzymują się z decyzją o wyposażeniu budynku w odkurzacz centralny.

Jakie mity krążą wokół centralnych odkurzaczy?

Kilka mitów i nieprawdziwych informacji związanych z systemem centralnego odkurzania krąży wokół tego produktu:

 • prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i groźba rozwijania się pleśni czy bakterii w instalacji ssącej

Jest to całkowity mit. Na przełomie całej mojej wieloletniej pracy zawodowej w tej branży oraz doświadczeń zebranych od instalatorów z całej Polski, opisywane (najczęściej w Internecie) historie nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym ! Standardowe instalacje centralnego odkurzania przewidziane są do środowiska suchego i bezwzględnie w każdym miejscu muszą być szczelne (rury, gniazda ścienne, szufelki automatyczne). Zabrudzenia transportowane są rurociągiem wykonanym z PVC przez silnie zasysane powietrze. Wewnątrz instalacji panuje tak duża prędkość oraz ruch wirowy zassanego zabrudzenia przez co nie jest możliwe, aby w instalacji rozwijały się pleśnie oraz bakterie. Ruch wirowy powietrza po obwodzie rury ssącej z zassanym piaskiem powoduje automatyczne jej czyszczenie!

Teoretycznie mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wewnątrz instalacji pojawi się woda lub pleśń, ale będą to przypadki wynikające z błędów konstrukcyjnych budynku, awarii inny systemów w budynku czy złego zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Innym przykładem może być przypadek, w którym instalacja ssąca prowadzona jest z budynku mieszkalnego do garażu wolnostojącego bez zachowania odpowiedniej głębokości ułożenia w ziemi (tzw. głębokości przemarzania) oraz brak izolacji takiej rury. W tym przypadku, wewnątrz rury położonej w ziemi może skraplać się woda. Zasysane zabrudzenia oklejają się na ściankach wilgotnych rur, umożliwiając ewentualne późniejsze omszenie i pojawienie się pleśni a po czasie nawet zatkanie instalacji. Jest to jednak ewidentny błąd instalacyjny popełniony przez niesolidnego wykonawcę.

Jak widać z przedstawionych przypadków, wina leży po prostu po stronie człowieka. Lecz nawet takie błędy na szczęście można naprawić.

 • czy instalację trzeba czyścić i co się stanie w przypadku jej zatkania?

Tak jak wspomniałem wcześniej, instalacji ssącej nie trzeba na bieżąco czyścić. Rozwiewamy te obawy! Ruch wirowy powietrza wraz z zassanymi drobnymi zabrudzeniami, a prawie zawsze jest to po prostu piasek, powodują automatyczne jej czyszczenie!

Czasem jednak może dojść do zatkania instalacji ssącej, najczęściej niestety z winy nieświadomego użytkownika. Z reguły dochodzi do jej zatkania poprzez wciągnięcie rajstop, skarpetek, bielizny lub zabawek. Lecz takie, tylko częściowe, przytkanie następuje najczęściej w ssawce czy w wężu, co łatwo można samemu sprawdzić i usunąć.

Kiedy jednak zatkaniu ulegnie odcinek instalacji np. pod posadzką, należy po prostu wezwać wykwalifikowanego serwisanta, który jest w stanie zlokalizować zator. np. za pomocą kamery i usunąć problem.

Powodem zatkania instalacji lub jej nieszczelności jest również niska jakość materiału użytego podczas rozkładnia instalacji centralnego odkurzania.

Tanie materiały PVC, dostępne niestety w sprzedaży, produkowane są z zmielonych odpadów produkcyjnych a nie z czystego tworzywa, więc wszystkie elementy instalacji z niego zrobione są przede wszystkim nierówne, chropowate, źle wykończone. W tym przypadku na pewno źle spasowane będą łączenia rura–kielich. Powstaną uskoki, które powodują większe prawdopodobieństwo zatrzymania się wewnątrz instalacji zassanych odpadów. Niska jakość materiałów PVC to też ich cienkie ścianki, które mogą ulec uszkodzeniu podczas budowy i doprowadzić do nieszczelności po zalaniu posadzek.

Odkurzacze centralne Odkurzacze centralne

Pamiętajmy o tym, że instalacja jest układana w warstwie podposadzkowej i w wykończonym domu nie będziemy mogli już jej wymienić w całości na nową! Z tego względu należy używać markowych, certyfikowanych materiałów instalacyjnych, które posiadają aprobaty techniczne. Różnica w cenie pomiędzy markowymi materiałami PVC a ich "podróbkami" niewiadomego pochodzenia wynosi zaledwie 40-70 zł dla całej instalacji w domu do 200 m2. Na instalacji PVC nie wolno oszczędzać!

inż. Robert Zdybel
Doradca techniczno-handlowy
Comfort System

aktualizacja: 2017-12-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro
Husky PRO Automatic - system centralnego odkurzania do sprzątania na mokro Husky jako światowy lider wśród odkurzaczy centralnych prezentuje odkurzacze z serii PRO Automatic, które idealnie nadają się do sprzątania ...
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie!
Wysoka jakość odkurzaczy centralnych GREENline w rozsądnej cenie! Rodzina odkurzaczy GREENline obejmuje jednostki przeznaczone dla 150-350 m² powierzchni sprzątania. Każdą jednostkę cechuje niezawodność, ...
polecane produkty i technologie

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze