Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Porady ekspertów

Jakie mity krążą wokół centralnych odkurzaczy?

Artykuł na: 4-5 minut

Systemy centralnego odkurzania z roku na rok zdobywają coraz większą popularność – zarówno w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych jak i w obiektach komercyjnych. Pojawiają się jednak czasami pytania i wątpliwości, które sprawiają, że inwestorzy wstrzymują się z decyzją o wyposażeniu budynku w odkurzacz centralny.

Jakie mity krążą wokół centralnych odkurzaczy?

Kilka mitów i nieprawdziwych informacji związanych z systemem centralnego odkurzania krąży wokół tego produktu:

 • prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i groźba rozwijania się pleśni czy bakterii w instalacji ssącej

Jest to całkowity mit. Na przełomie całej mojej wieloletniej pracy zawodowej w tej branży oraz doświadczeń zebranych od instalatorów z całej Polski, opisywane (najczęściej w Internecie) historie nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym ! Standardowe instalacje centralnego odkurzania przewidziane są do środowiska suchego i bezwzględnie w każdym miejscu muszą być szczelne (rury, gniazda ścienne, szufelki automatyczne). Zabrudzenia transportowane są rurociągiem wykonanym z PVC przez silnie zasysane powietrze. Wewnątrz instalacji panuje tak duża prędkość oraz ruch wirowy zassanego zabrudzenia przez co nie jest możliwe, aby w instalacji rozwijały się pleśnie oraz bakterie. Ruch wirowy powietrza po obwodzie rury ssącej z zassanym piaskiem powoduje automatyczne jej czyszczenie!

Teoretycznie mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wewnątrz instalacji pojawi się woda lub pleśń, ale będą to przypadki wynikające z błędów konstrukcyjnych budynku, awarii inny systemów w budynku czy złego zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Innym przykładem może być przypadek, w którym instalacja ssąca prowadzona jest z budynku mieszkalnego do garażu wolnostojącego bez zachowania odpowiedniej głębokości ułożenia w ziemi (tzw. głębokości przemarzania) oraz brak izolacji takiej rury. W tym przypadku, wewnątrz rury położonej w ziemi może skraplać się woda. Zasysane zabrudzenia oklejają się na ściankach wilgotnych rur, umożliwiając ewentualne późniejsze omszenie i pojawienie się pleśni a po czasie nawet zatkanie instalacji. Jest to jednak ewidentny błąd instalacyjny popełniony przez niesolidnego wykonawcę.

Jak widać z przedstawionych przypadków, wina leży po prostu po stronie człowieka. Lecz nawet takie błędy na szczęście można naprawić.

 • czy instalację trzeba czyścić i co się stanie w przypadku jej zatkania?

Tak jak wspomniałem wcześniej, instalacji ssącej nie trzeba na bieżąco czyścić. Rozwiewamy te obawy! Ruch wirowy powietrza wraz z zassanymi drobnymi zabrudzeniami, a prawie zawsze jest to po prostu piasek, powodują automatyczne jej czyszczenie!

Czasem jednak może dojść do zatkania instalacji ssącej, najczęściej niestety z winy nieświadomego użytkownika. Z reguły dochodzi do jej zatkania poprzez wciągnięcie rajstop, skarpetek, bielizny lub zabawek. Lecz takie, tylko częściowe, przytkanie następuje najczęściej w ssawce czy w wężu, co łatwo można samemu sprawdzić i usunąć.

Kiedy jednak zatkaniu ulegnie odcinek instalacji np. pod posadzką, należy po prostu wezwać wykwalifikowanego serwisanta, który jest w stanie zlokalizować zator. np. za pomocą kamery i usunąć problem.

Powodem zatkania instalacji lub jej nieszczelności jest również niska jakość materiału użytego podczas rozkładnia instalacji centralnego odkurzania.

Tanie materiały PVC, dostępne niestety w sprzedaży, produkowane są z zmielonych odpadów produkcyjnych a nie z czystego tworzywa, więc wszystkie elementy instalacji z niego zrobione są przede wszystkim nierówne, chropowate, źle wykończone. W tym przypadku na pewno źle spasowane będą łączenia rura–kielich. Powstaną uskoki, które powodują większe prawdopodobieństwo zatrzymania się wewnątrz instalacji zassanych odpadów. Niska jakość materiałów PVC to też ich cienkie ścianki, które mogą ulec uszkodzeniu podczas budowy i doprowadzić do nieszczelności po zalaniu posadzek.

Odkurzacze centralne Odkurzacze centralne

Pamiętajmy o tym, że instalacja jest układana w warstwie podposadzkowej i w wykończonym domu nie będziemy mogli już jej wymienić w całości na nową! Z tego względu należy używać markowych, certyfikowanych materiałów instalacyjnych, które posiadają aprobaty techniczne. Różnica w cenie pomiędzy markowymi materiałami PVC a ich "podróbkami" niewiadomego pochodzenia wynosi zaledwie 40-70 zł dla całej instalacji w domu do 200 m2. Na instalacji PVC nie wolno oszczędzać!

inż. Robert Zdybel
Doradca techniczno-handlowy
Comfort System

aktualizacja: 2017-12-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION
Odkurzacz centralny Husky EVOLUTION Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky EVOLUTION z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni do 500 m².
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze