Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Montaż centralnego odkurzania

Instalacje centralnego odkurzania powinny być wykonane z materiałów zapewniających małe opory przepływu i dużą szczelność.
Nie warto oszczędzać na liczbie gniazd ssących. Jeśli będzie ich za mało, będziemy musieli korzystać z dłuższego węża elastycznego, a komfort korzystania z węża pogarsza się wraz ze wzrostem jego długości. Liczba gniazd ssących nie ma wpływu na działanie systemu, nie oznacza także konieczności kupna większej jednostki centralnej.

 

Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralnąNajważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną
Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną, od tego bowiem w dużej mierze zależy sprawność całego systemu (fot. Husky)

Instalację można wykonać w dwóch etapach – najpierw, w trakcie budowy – zamontować rury i gniazda ssące wraz z instalacją elektryczną (ok. 1000 zł). Potem, w dowolnym momencie można dokupić jednostkę centralną i pozostały osprzęt: szczotki, separatory, etc. (min. 2000 zł). Sfinansowanie pierwszego etapu nie powinno być kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.

 

Warto sprawdzić, czy liczba i rozmieszczenie gniazd oraz zasięg węża są wystarczające, by posprzątać wszystkie pomieszczenia: łazienkę, garaż, piwnicę, strych, taras, kotłownię, schody itp. Sprzątanie ich za pomocą centralnego odkurzacza będzie dla nas dużym ułatwieniem.

 

Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu
Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu. Jednocześnie warto, żeby jego długość nie przekroczyła 9 m, bo dłuższy wąż będzie mniej wygodny w użytkowaniu (rys. aeroVac)

Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka
Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka (fot. aeroVac)
Jeżeli chcemy zasysać wodę, musimy zakupić separator wody, który podłącza się do gniazda ssącego. Z drugiej strony do separatora podłącza się wąż elastyczny odkurzacza. Woda zostaje w zbiorniku separatora, a do jednostki centralnej dociera jedynie powietrze z kurzem. Separatorów można używać do zbierania większej ilości suchych materiałów, takich jak popiół z kominka.

 

Jeżeli dom jest piętrowy, schody powinno się odkurzać, korzystając z gniazda zamontowanego na niższej kondygnacji.

 

Wężem ssącym o długości 7–9 m odkurzymy powierzchnię 50–80 m².

 

Należy dopilnować, aby wykonawca przed zabetonowaniem przewodów zrobił próbę ciśnieniową i elektryczną sprawdzającą szczelność instalacji.

 

Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych po próbie ciśnieniowej końcówki rur powinny zostać zamknięte specjalnymi płytkami lub oklejone szczelnie grubą taśmą montażową.

 

Należy unikać „fachowców”, którzy oferują ułożenie przewodów z rur kanalizacyjnych. Łączy się je za pomocą uszczelek, na których z czasem mogą pojawić się nieszczelności, a na ich wewnętrznej powierzchni może gromadzić się kurz.

 

Za każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°. Zabezpieczy to instalację przed wciągnięciem do niej większych przedmiotów np. kredek wrzuconych przez dzieciZa każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°

Monika Czeczotek
aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.

Przebieg instalacji centralnego odkurzania w remontowanym domu

Odpowiedź eksperta: System centralnego odkurzania jest coraz bardziej popularny zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużych obiektach komercyjnych. Pojawiły się również odkurzacze do zabudowy wnękowej, które powoli zdobywają uznanie w mieszkaniach i apartamentach w domach wielorodzinnych.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze