Budujemy Dom

Montaż centralnego odkurzania

Artykuł na: 4-5 minut
Instalacje centralnego odkurzania powinny być wykonane z materiałów zapewniających małe opory przepływu i dużą szczelność.
Nie warto oszczędzać na liczbie gniazd ssących. Jeśli będzie ich za mało, będziemy musieli korzystać z dłuższego węża elastycznego, a komfort korzystania z węża pogarsza się wraz ze wzrostem jego długości. Liczba gniazd ssących nie ma wpływu na działanie systemu, nie oznacza także konieczności kupna większej jednostki centralnej.

 

Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralnąNajważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną
Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną, od tego bowiem w dużej mierze zależy sprawność całego systemu (fot. Husky)

Instalację można wykonać w dwóch etapach – najpierw, w trakcie budowy – zamontować rury i gniazda ssące wraz z instalacją elektryczną (ok. 1000 zł). Potem, w dowolnym momencie można dokupić jednostkę centralną i pozostały osprzęt: szczotki, separatory, etc. (min. 2000 zł). Sfinansowanie pierwszego etapu nie powinno być kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.

 

Warto sprawdzić, czy liczba i rozmieszczenie gniazd oraz zasięg węża są wystarczające, by posprzątać wszystkie pomieszczenia: łazienkę, garaż, piwnicę, strych, taras, kotłownię, schody itp. Sprzątanie ich za pomocą centralnego odkurzacza będzie dla nas dużym ułatwieniem.

 

Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu
Miejsca na gniazda ssące należy tak zaplanować, żeby wąż ssący dotarł do najdalszego punktu w domu. Jednocześnie warto, żeby jego długość nie przekroczyła 9 m, bo dłuższy wąż będzie mniej wygodny w użytkowaniu (rys. aeroVac)

Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka
Zastosowanie odpowiedniego separatora umożliwia posprzątanie również kominka (fot. aeroVac)
Jeżeli chcemy zasysać wodę, musimy zakupić separator wody, który podłącza się do gniazda ssącego. Z drugiej strony do separatora podłącza się wąż elastyczny odkurzacza. Woda zostaje w zbiorniku separatora, a do jednostki centralnej dociera jedynie powietrze z kurzem. Separatorów można używać do zbierania większej ilości suchych materiałów, takich jak popiół z kominka.

 

Jeżeli dom jest piętrowy, schody powinno się odkurzać, korzystając z gniazda zamontowanego na niższej kondygnacji.

 

Wężem ssącym o długości 7–9 m odkurzymy powierzchnię 50–80 m².

 

Należy dopilnować, aby wykonawca przed zabetonowaniem przewodów zrobił próbę ciśnieniową i elektryczną sprawdzającą szczelność instalacji.

 

Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych po próbie ciśnieniowej końcówki rur powinny zostać zamknięte specjalnymi płytkami lub oklejone szczelnie grubą taśmą montażową.

 

Należy unikać „fachowców”, którzy oferują ułożenie przewodów z rur kanalizacyjnych. Łączy się je za pomocą uszczelek, na których z czasem mogą pojawić się nieszczelności, a na ich wewnętrznej powierzchni może gromadzić się kurz.

 

Za każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°. Zabezpieczy to instalację przed wciągnięciem do niej większych przedmiotów np. kredek wrzuconych przez dzieciZa każdym gniazdem ssącym należy zamontować kolanko 90°

Monika Czeczotek
aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10 Marka Duovac - to urządzenia kanadyjskiego producenta z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Rodzina odkurzaczy ...
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
polecane produkty i technologie

Odkurzacz centralny VENTON - SIŁA TECHNOLOGII!

W tym roku Comfort System wprowadza na rynek nową serię odkurzaczy - VENTON - INOX. Seria ta, to 5 modeli z wieloma nowymi elementami znacznie podnoszącymi komfort i skuteczność użytkowania.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".