Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Rola jednostki centralnej w centralnym odkurzaczu

W systemach centralnego odkurzania zasysane przez szczotkę powietrze z zanieczyszczeniami poddawane jest oczyszczeniu w jednostce centralnej. Stosuje się różne sposoby oddzielania (separacji) zanieczyszczeń.

Jednostkę centralną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, chociaż zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniach znajdujących się w najniższej części budynku, takich jak garaż, pralnia, piwnica, itp. Mocuje się ją możliwie blisko ściany zewnętrznej, tak żeby rura wyrzucająca na zewnątrz powietrze z odkurzacza była jak najkrótsza.

Jednostka centralna składa się z silnika, filtra powietrza i zbiornika na kurz. Podczas pracy silnik wytwarza podciśnienie, które zasysa kurz, wywołując przepływ powietrza w instalacji.

Jednostki centralne produkowane są jako kompaktowe, gdzie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, albo jako split, w których silnik i filtr powietrza możemy zamontować w różnych miejscach.

Oferowane na rynku odkurzacze różnią się przede wszystkim sposobem filtracji zanieczyszczeń. Najbardziej skuteczne są separatory zanieczyszczeń, mogą być cyklonowe lub wodne.

Sposoby filtracji powietrza

separator cyklonowy
Samoczyszczący worek odwrócony w czasie pracy
Samoczyszczący worek odwrócony po wyłączeniu silnika
separator wodny
a) separator cyklonowy b) samoczyszczący worek odwrócony w czasie pracy c) samoczyszczący worek odwrócony po wyłączeniu silnika d) separator wodny

U różnych firm występują rozmaite rozwiązania filtracji powietrza. Obok zwykłego separatora cyklonowego (a) może być zastosowany samoczyszczący odwrócony worek (b), na którego dnie najczęściej jest przymocowany ciężarek. Podczas odkurzania powietrze przepływa przez worek i wypełnia go kurzem.

Po wyłączeniu silnika worek opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wpada zebrany kurz (c). W ten sposób worek sam się oczyszcza (stąd jego nazwa). Niemniej worek trzeba często czyścić. Nie wszystkie bowiem zanieczyszczenia przedostają się do zbiornika, a gromadzący się w worku kurz zmniejsza efektywność odkurzania.

Ciekawym rozwiązaniem jest separator wodny (d), w którym dopływające do zbiornika powietrze spryskiwane jest wodą, odprowadzaną później do kanalizacji

Separatory cyklonowe. Powietrze z kurzem zasysane jest do środka jednostki centralnej i wprawiane w ruch wirowy. Dzięki temu większe cząsteczki uderzają o ścianki odkurzacza i opadają na dno, a mniejsze zatrzymują się na zamontowanym na wylocie filtrze powietrza, co powoduje, że powietrze opuszczające jednostkę centralną jest bardzo skutecznie oczyszczone. Spadek mocy ssącej następuje dopiero po kilku miesiącach częstego użytkowania i nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz, a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Filtr należy czyścić co pół roku.

W separatorze wodnym zanieczyszczone powietrze jest w sposób ciągły spryskiwane wodą tuż przed jednostką centralną. Brudna woda gromadzi się w dolnej części separatora i stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu odkurzacz pracuje właściwie bezobsługowo. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy do jednostki centralnej doprowadzić wodę, a separator podłączyć do kanalizacji.

Tańszym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów workowych – papierowych lub z tkaniny (wielokrotnego użytku). Ich wadą jest szybkie zatykanie filtra i przez to spadek mocy ssącej.

Monika Czeczotek

 

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.
Promocja na centralny odkurzacz Husky Hurricane 660
Promocja na centralny odkurzacz Husky Hurricane 660 Firma TopVac proponuje zaawansowany technologicznie odkurzacz centralny Husky Hurricane z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych o powierzchni ...
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac
Nowe gniazdo Hide A Hose od TopVac Firma TopVac wprowadziła na rynek nowe gniazdo HAH (Hide A Hose) oraz kasetę do gniazda HAH. Gniazdo zostało zmniejszone dokładnie o 38% ...
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze