W jaki sposób najlepiej suszyć tynki i wylewki podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W jaki sposób najlepiej suszyć tynki i wylewki podłogowe?

W jaki sposób najlepiej suszyć tynki i wylewki podłogowe (czeka mnie to jesienią)? Jedni twierdzą, że trzeba tylko wietrzyć, drudzy, że trzeba grzać, jeszcze inni, że trzeba i grzać i wietrzyć. Osobiście skłaniam się ku trzeciej opcji, ale jak to zrobić? Nagrzewać przy zamkniętych pomieszczeniach i później wszystko otworzyć, czy może uchylić okna i jednocześnie grzać?

aktualizacja: 2022-03-03 07:09:25

Odpowiedź eksperta: Oczywiście szybkie wysuszenie tynków i wylewek wymaga ogrzewania i wentylowania pomieszczeń. Jednak zabiegi te nie mogą być zbyt intensywne, gdyż mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian w strukturze suszonych powierzchni. W praktyce wystarczy utrzymywanie temperatury na poziomie 20-25°C i zapewnienie przepływu powietrza jak przy normalnej wentylacji pomieszczeń - okna w pozycji rozszczelnionej i sprawne kanały wentylacyjne.

Przepływ powietrza wentylacyjnego powinien obejmować wszystkie pomieszczenia, a tam gdzie nie ma okien, ruch powietrza można wspomóc wentylatorem. Efektywność suszenia zależy też w dużym stopniu od temperatury panującej na zewnątrz - jeśli jest niska, powietrze napływające zawiera mniej pary wodnej, zatem po nagrzaniu może wchłonąć więcej wilgoci z pomieszczenia.

Dobrym sposobem na osuszenie jest również wypożyczenie profesjonalnych osuszaczy lub ustawienie klimatyzatora przenośnego. Urządzenia te schładzają przechodzące przez nie powietrze, "odbierając" w ten sposób zawartą w nim parę wodną, która skrapla się i spływa do zbiornika.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Tynki i wylewki podłogowe to główne źródło tzw. wilgoci technologicznej. Zawarta w nich woda odparowuje przez 1-2 sezony grzewcze (fot. Cedat)

Zdaniem naszych Czytelników

21 Nov 2018, 17:10

Najpierw trzeba wietrzyć aby usunąć łatwą do usunięcia wilgoć przypowierzchniową, następnie grzać i wietrzyć, aby nagrzać przegrody i wyciągać wilgoć z głębszych warstw, na końcu wystarczy grzać, po to aby usunąć resztę wilgoci głębiej umocowanej. Wietrzenie nie ...

Czyli? Osuszacz się sprawdza ale wiadrami trzeba wodę wynosić. Wietrzenie jesienią odpada.  

Gość astra

21 Nov 2018, 15:51

Chryste panie, zmieńcie eksperta bo ten brednie opowiada

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!