Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Rodzaje impregnatów do drewna

Rodzaje impregnatów do drewna

Impregnaty, w zależności od ich składu chemicznego, można podzielić na kilka grup. Podział ten wpływa jednocześnie na ich zastosowania. Środki ochrony dostępne są w postaci gotowych płynów, koncentratów, które następnie należy rozcieńczyć w podanych przez wytwórcę proporcjach bądź w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie.

Solne impregnaty do drewna

Chronią drewno konstrukcyjne (głównie tarcicę na więźbę dachową) przed powodującymi jego rozkład grzybami, w tym wywołującymi pleśń, szkodnikami, a także ogniem – izolujące przed płomieniami kryształki soli osadzają się na powierzchni drewna.

Preparaty solne dostępne są w postaci proszku do przygotowania roztworu o wskazanych przez producenta proporcjach lub gotowego koncentratu. Nakładane są na drewno ciśnieniowo w komorze próżniowej (taki sposób impregnacji jest najbardziej skuteczny) lub poprzez namaczanie. Można je nakładać na drewno także za pomocą zwykłego pędzla czy wałka, jednak wówczas nie wniknie tak głęboko w jego strukturę.

Jeśli kupowane przez nas w tartaku drewno ma szarozielony, ciemnozielony lub bladoniebieski kolor, znaczy to, że zostało już zabezpieczone. Obecność barwnika ułatwia kontrolę dokładności impregnacji. Niestety, preparaty solne mają też pewne ograniczenia. Przede wszystkim są zmywalne przez wodę, dlatego nie powinno pokrywać się nimi elementów narażonych na jej działanie, lub też aplikować dodatkowe powłoki ochronne, np. w postaci farb do drewna.

Nie należy stosować ich też do impregnacji więźby, na której zostanie położone pokrycie z blachy, gdyż sól znajdująca się w impregnacie może powodować jej korozję. Poza tym kryształki soli nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego impregnatami solnymi nie należy pokrywać dekoracyjnych, odsłoniętych elementów.

Wodorozcieńczalne impregnaty do drewna

Są dość uniwersalne, można używać ich do zabezpieczania konstrukcji drewnianych znajdujących się na zewnątrz, jak też elementów wewnątrz budynku. Mogą być nakładane na drewno próżniowo, przez namaczanie, ale także zwykłym pędzlem, wałkiem, lub też mało ekonomiczną metodą natryskową.

Impregnaty wodorozcieńczalne zwykle stanowią ochronę podstawową. Niekiedy są też stosowane na impregnat solny. Wówczas dają dodatkową ochronę bez ryzyka, że zostaną wypłukane przez wodę. Środki wodorozcieńczalne mają tę zaletę, że szybko schną i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Są polecane do zabezpieczania lekko wilgotnego drewna, w którego strukturę nie wniknie impregnat rozpuszczalnikowy. Nie zaleca się stosować ich do starego, wysuszonego drewna, które pod wpływem impregnatu na bazie wody może pęcznieć i pękać.

Rozcieńczalnikowe impregnaty do drewna

Konstrukcje drewniane pod gołym niebem dobrze jest pokryć głęboko penetrującym impregnatem rozpuszczalnikowym. Zaimpregnowane w ten sposób drewno można pomalować farbą lub lakierem rozpuszczalnikowym (fot. Altax)

Choć wnikają w strukturę drewna głębiej i szybciej od preparatów wodorozcieńczalnych, mają drażniący zapach i są toksyczne do czasu całkowitego wchłonięcia. Dlatego idealnie nadają się do zabezpieczania elementów znajdujących się na zewnątrz, narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Chronią nowe konstrukcje, ale są także skuteczną bronią w walce z grzybami i owadami, które już zaatakowały elementy drewniane. Hydrofobizują powierzchnię, zabezpieczając ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodą, a także słońcem, promieniami UV oraz osadzaniem się kurzu. Można stosować je na drewno strugane lub niestrugane.

Impregnaty rozcieńczalnikowe mogą być bezbarwne (wówczas nakładamy na nie farbę, lakier lub lakierobejcę) lub barwiące. Impregnaty te nakładamy na drewno pędzlem. Ze względu na dużą toksyczność, w żadnym wypadku nie należy nakładać ich natryskowo.

Impregnaty do drewna - na bazie oleju lnianego i lakierobejce

Impregnaty na bazie oleju wykorzystywane są przeważnie do konserwacji mebli ogrodowych, płotów, tarasów i wszystkich elementów drewnianych wystawionych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Preparaty te charakteryzują się tym, że zawierają środki odtrącające wodę i głęboko wnikają w podłoże. Nadają drewnu świeży wygląd, chroniąc je przed pękaniem, rozsychaniem i zabrudzeniami.

Można stosować je do różnych gatunków drewna (także tych szlachetnych), a także pokrywać nimi powierzchnie, które były już wcześniej impregnowane pod ciśnieniem. Zabezpieczane powierzchnie dobrze jest przemyć wcześniej niskoaromatyczną benzyną lakierniczą. Impregnację z użyciem tego rodzaju preparatów dobrze jest powtarzać raz do roku. Nanosić je można pędzlem lub poprzez natrysk pneumatyczny.

Inną grupą środków zabezpieczających drewno są lakierobejce. Do impregnowania elementów na zewnątrz polecane są zwłaszcza te na bazie wosku. Powłoka taka, jako że wosk nadaje jej elastyczność, nie wykrusza się i nie pęka, stanowiąc dobrą ochronę zarówno przed wodą, jak i słońcem.

Domy z drewna lub z drewnianymi okładzinami dobrze jest pokrywać lakierobejcami na bazie wosku. Elastyczna powłoka zabezpiecza przed wodą i nie pęka, stanowiąc świetną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (fot. Sadolin)

Barwiące impregnaty do drewna

Podobnie jak inne impregnaty, mają właściwości grzybobójcze i owadobójcze. Oprócz tego zawierają, w zależności od rodzaju, spoiwa na bazie żywic alkidowych (rozcieńczalnikowe), albo żywic akrylowych (wodorozcieńczalne) i obowiązkowo – pigmenty, barwiące powierzchnię drewna na kilkanaście dostępnych kolorów.

Impregnaty barwiące charakteryzują się tym, że wydobywają naturalną strukturę drewna i nadają mu niepowtarzalny charakter, działając podobnie jak lakierobejce czy lazury. Aby zapewnić lepszą ochronę, na dwie warstwy impregnatu barwiącego dobrze jest położyć jeszcze dodatkową warstwę lakierobejcy albo lakieru bezbarwnego. Umożliwi to lepsze wniknięcie substancji ochronnych w głąb drewna, ponieważ impregnaty do drewna zawierają mniej części stałych i charakteryzują się mniejsza lepkością.

Impregnaty barwiące najlepiej nakładać na dobrze oszlifowaną, zabezpieczaną powierzchnię miękkim pędzlem przesuwając go wzdłuż słojów, a po krótkim czasie wyrównać impregnowaną powierzchnię. Po zabezpieczeniu drewna impregnatem nie można go szlifować, ponieważ nastąpi zatarcie rysunku drewna, a jego faktura stanie się mniej wyrazista.

Impregnaty barwiące chronią drewno, nadając mu jednocześnie estetyczny wygląd (fot. Drewnochron)

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2013-04-15

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fuga Botament M 44 NC Power
Fuga Botament M 44 NC Power Nowością na rynku jest Flex-Fuga M 44 NC Power marki Botament, którą cechuje wysoka odporność na wilgoć i zanieczyszczenia oraz nowoczesna ...
Wystartowała II edycja projektu Fundacji Śnieżki
Wystartowała II edycja projektu Fundacji Śnieżki 300 uczniów z siedmiu szkół z Dębicy i okolic rozpoczęło przygodę z ekonomią w ramach II odsłony programu edukacyjnego "Mały Świat ...
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce W dniu 13 października 2017 r. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego szwajcarskiej firmy IGP - wiodącego ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze