Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Gładkie ściany i sufity z płyt gipsowo-kartonowych ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Skosy na poddaszu oraz sufity podwieszane to bardzo często spotykane rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Coraz częściej wykonuje się także suche tynki, które przyspieszają wykończenie nowego domu, a także lekkie ścianki działowe w systemie suchej zabudowy.

W remontowanych budynkach dla wyciszenia pomieszczeń stawia się przedścianki. W każdym z tym przypadku okładzinę zewnętrzną stanowią płyty gipsowo-kartonowe, przymocowane do konstrukcji metalowej lub drewnianej, albo przyklejone do muru jak w przypadku suchych tynków.

Liczy się efekt końcowy

Same płyty przymocowane do konstrukcji lub przyklejone do muru nie wyglądają jeszcze jak wykończona ściana lub sufit. Widoczne są połączenia oraz główki wkrętów. Płyta może być też biała (Knauf A), zielona impregnowana (Knauf HA), czerwona ogniochronna (knauf F), niebieska wzmocniona (Knauf Diamant) lub żółta o większej grubości (Knauf A20). Ostatecznie liczyć się będzie wynik końcowy, czyli jak wyglądać będą powierzchnie wykonane z płyt gipsowo-kartonowych po zaszpachlowaniu. Zatem jak się do tego zabrać i jakich użyć produktów, aby uzyskać gładkie i estetyczne powierzchnie.

Zaczynamy od połączeń płyt

Zaszpachlowanie styków płyt gipsowo-kartonowych jest bardzo ważne dla efektu końcowego. Aby uniknąć rys należy do szpachlowania połączeń użyć taśmy flizelinowej lub papierowej oraz masy szpachlowej, wytrzymałej na zarysowania i pęknięcia.

Doskonale sprawdzi się tutaj Knauf G-K START, masa o wysokiej przyczepności do podłoża i taśmy zbrojącej. Masa dostarczana jest w formie suchej zaprawy, która po rozrobieniu z wodą zyskuje jednolitą konsystencję i staje się plastyczna, a co za tym idzie jest łatwa w nakładaniu. Knauf G-K Start nie wymaga gruntowania nieszlifowanych krawędzi płyt, po nałożeniu szybko wysycha, zyskując równocześnie wysoki przyrost wytrzymałości. Po zaszpachlowaniu połączeń płyt gipsowo-kartonowych i ich wyschnięciu możemy przystąpić do szpachlowania całych powierzchni płyt.

Wyczarowujemy piękne ściany i sufity

Ściany i sufity z płyt gipsowo-kartonowych na pewno będą równe, ponieważ powierzchnia płyt jest równa. W suchych tynkach stosuje się je przecież właśnie do wyrównania krzywych ścian. Co jednak zrobić, aby powierzchnie płyt wyglądały jak otynkowane bez różnic pomiędzy szpachlowanymi spoinami a pozostałą powierzchnia płyt?

Odpowiedź jest prosta, trzeba je w całości pokryć masą szpachlową, najlepiej taką, która swoim składem będzie kompatybilna ze składem masy użytej do szpachlowania połączeń, dzięki czemu uzyskamy gwarancję, że na powierzchni szpachlowanych płyt nie pojawią się jaśniejsze lub ciemniejsze przebarwienia lub przebicia jednej lub drugiej masy. Masą szpachlową stanowiącą dopełnienie Knauf G-K Start jest masa szpachlowa G-K Finish, przeznaczona właśnie do szpachlowania całych powierzchni oraz finiszowego wykończenia ścian i sufitów z płyt gipsowo-kartonowych, a także powierzchni mineralnych takich jak tynki cementowo-wapienne lub gipsowe po ich wcześniejszym zagruntowaniu.

To również sypka, gotowa zaprawa do rozrobienia z wodą w celu uzyskania jednolitej konsystencji, którą można regulować, dodając wody lub proszku. Łatwo się nakłada na grubość do 3 mm. Bardzo dobrze wiąże się z podłożem. Wyschnięte powierzchnie lekko się szlifuje, co pozwala na uzyskanie niewielkim wysiłkiem bardzo gładkich powierzchni, idealnych pod malowanie oraz inne prace dekoracyjne.

Knauf G-K START i Knauf G-K FINISH - zgrany team

Zastosowanie obu mas w jednym cyklu technologicznym podczas wykańczania powierzchni ścian i sufitów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych daje nam pewność uzyskania gładkich, jednolitych optycznie powierzchni.

Logotyp KNAUF
www.knauf.pl
aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Baumit z wyróżnieniem Budowlana Firma Roku 2017!
Baumit z wyróżnieniem Budowlana Firma Roku 2017! 23 stycznia 2017 r. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie odbyła się Gala Builder Awards. Jednym z punktów programu było wręczenie nagród ...
Wielki Finał WOŚP - Śnieżka po raz kolejny zagrała rekordowo
Wielki Finał WOŚP - Śnieżka po raz kolejny zagrała rekordowo Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA od wielu lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Również podczas 26. Finału wywodząca ...
Silny klej elastyczny MontageFIX-MS firmy Den Braven
Silny klej elastyczny MontageFIX-MS firmy Den Braven Są elementy budowlane i wykończeniowe, które ze względu na swoją intensywną pracę i narażenie na duże obciążenia, wymagają nadzwyczaj ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze