Budujemy Dom

Czyste powietrze w mieszkaniu - jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.

Czyste powietrze w mieszkaniu - jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu?

Formaldehyd - co to takiego?

Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie.

- To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne. Formaldehyd jest substancją, która podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar - tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli (tzw. nadreaktywność oskrzeli). Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych - dodaje prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski.

Źródła formaldehydu, rys. Magnat

Sposoby na redukcję formaldehydu w powietrzu

Czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć stężenie gazu, jakim jest formaldehyd w naszych mieszkaniach? Oczywiście. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Otwierając okna, wpuszczamy do domu czyste i świeże powietrze, odprowadzając to zanieczyszczone na zewnątrz. Pomocne w tym wypadku będą także odpowiednio dostosowane do budynku urządzenia wentylacyjne oraz filtry powietrza.

Dodatkowo, należy uważnie sprawdzać skład kupowanych przez nas produktów. W ten sposób unikniemy nabycia towarów zawierających formaldehyd. Jeżeli dokonamy zakupu, w szczególności ubrań lub pościeli - należy je wyprać przed użyciem.

Dobry wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu mają także rośliny. Filtrują one powietrze z toksycznych związków w nim zawartych i zapewniają dzięki temu optymalny mikroklimat. Szczególnie polecane są takie gatunki jak: skrzydłokwiat, wężownica, dracena, paprotka, figowiec, filodendron oraz aloes.

Świeże powietrze w domu, fot. Magnat

Dlaczego warto wybrać farbę MAGNAT CERAMIC CARE?

Tak jak w przypadku ubrań czy środków czystości, tak również w przypadku materiałów budowlanych należy wybierać produkty bezpieczne dla naszego zdrowia.

Jednym z nich jest ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC CARE - nowość na rynku farb do ścian. Wykorzystuje ona innowacyjną formułę ANTY FORMALDEHYD, dzięki której oczyszcza powietrze z formaldehydu. Wyłapuje znajdujący się w powietrzu formaldehyd i w procesie chemicznym zamienia go w niewidoczne cząsteczki pary wodnej. MAGNAT CERAMIC CARE zapewnia redukcję poziomu formaldehydu (nawet o 98%*) mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Farba MAGNAT CERAMIC CARE jest produktem hipoalergicznym - bezpiecznym dla osób skłonnych do alergii. Ponadto, zawarte w niej cząsteczki srebra hamują rozwój bakterii na powłoce farby, a specjalne składniki chronią przed powstawaniem grzybów i pleśni na wymalowanej powierzchni. Antystatyczne właściwości farby ograniczają przyciąganie kurzu do wymalowanych ścian. MAGNAT CERAMIC CARE tworzy powłoki odporne na plamy i ścieranie, przez co łatwo utrzymać ściany długo w idealnej czystości.

Dlaczego warto wybrać farbę MAGNAT CERAMIC CARE?

Farba dostępna jest w 50 gotowych kolorach. Dedykowana do sypialni, pokoi dziecięcych oraz pomieszczeń biurowych. Dzięki swoim doskonałym właściwościom z powodzeniem możemy ją także stosować w kuchniach, salonach i korytarzach oraz tam, gdzie chcemy zredukować ilość formaldehydu w powietrzu.

*Wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie FFiL Śnieżka SA, przedmiotem których jest statyczny proces redukcji formaldehydu (HCHO). W jego trakcie powłokę pomalowaną farbą MAGNAT CERAMIC CARE umieszcza się w komorze zamkniętej, o wysokim stężeniu formaldehydu, tj. (1000 µg/m³),z której po 24 godzinach pobiera się próbkę powietrza i określa poziom HCHO pozostałego w komorze. Szybkość i skuteczność procesu redukcji formaldehydu oraz czas jego wiązania przez wymalowanie wykonane farbą MAGNAT CERAMIC CARE zależą od: stężenia HCHO w pomieszczeniu, cyrkulacji powietrza, kubatury pomieszczenia, wielkości wymalowanej powierzchni (m²).

Magnat Logotyp

Al. Jana Pawła II 23
00-854 Warszawa

Adres do korespondencji:
ul. Dębicka 44
39-207 Brzeźnica
www.magnatfarby.pl

aktualizacja: 2018-11-05
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".