Budujemy Dom
Wykańczanie / Chemia budowlana / Artykuły

Gotowe masy do hydroizolacji

Bitumiczne, polimerowe lub poliuretanowe masy do hyroizolacyji tworzą szczelną, elastyczną powłokę nie przepuszczającą wody. Są łatwe i wygodne w użyciu, dzięki czemu chętnie stosuje się je do zabezpieczania fundamentów, tarasów, dachów płaskich i innych części domu narażonych na zalanie lub zawilgocenie.

Gotowe masy do wykonywania hydroizolacji stosuje się najczęściej przy zabezpieczaniu fundamentów i ścian piwnicznych. Wiele z nich przeznaczonych jest także do uszczelniania bitumicznych pokryć dachowych. Używane są również do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej na tarasach i balkonach. Niektóre z nich znajdują też zastosowanie przy wykonywaniu izolacji w łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wieloma z nich można kleić arkusze pap i mocować płyty polistyrenowe.

Gruntowanie

Wielu producentów zaleca, by przed nałożeniem masy do hydroizolacji powierzchnia została zagruntowana odpowiednim środkiem. Grunt ma na celu wyrównanie chłonności podłoża, co w rezultacie poprawia równomierną przyczepność masy w każdym miejscu ściany lub innej powierzchni.

Lepiki asfaltowe

Lepiki to mieszanka asfaltów oksydowanych, wypełniaczy i substancji uplastyczniających. Są to gęste lub półpłynne gotowe masy do hydroizolacji nanoszone na zimno. Zawierają rozpuszczalniki organiczne, czyli są środkami żrącymi i wydzielającymi intensywny zapach. Używa się ich do wykonywania pionowych izolacji przeciwwilgociowych. Stosowane są również do sklejania papy i wypełniania nieszczelności w powłokach izolacyjnych. Używając lepików, prace izolacyjne prowadzi się przy temperaturze od + 5 do + 40°C.

Niektóre lepiki mają w swoim składzie włókna celulozowe. Dzięki nim powłoka izolująca jest zdecydowanie mocniejsza, niż w przypadku stosowania lepików zwykłych. Takie lepiki mogą być stosowane nawet w temperaturze ujemnej.

Oprócz lepików nanoszonych na zimno, istnieją lepiki które przed nakładaniem trzeba podgrzać do odpowiedniej temperatury. Są to tak zwane lepiki nanoszone na gorąco. Jednak masy takie wychodzą powoli z użycia.

Jednoskładnikowe masy bitumiczne

Masy bitumiczne nanosi się za pomocą szczotki lub pacy
 Masy bitumiczne nanosi się za pomocą szczotki lub pacy
(fot. Remmers)

Jednoskładnikowe masy bitumiczne stosuje się je głównie do konserwacji i napraw bitumicznych pokryć dachowych, a zwłaszcza uszkodzeń papy.

Można z nich wykonywać także samodzielne, bezspoinowe pokrycia bitumiczne. Zawierają rozpuszczalniki organiczne, więc nie powinny mieć styczności ze styropianem i polistyrenem ekstrudowanym.

Dwuskładnikowe masy bitumiczne

Uzyskuje się z nich grubowarstwową powłokę, o dużej elastyczności . Dwuskładnikowe masy bitumiczne nadają się do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych.

Stosuje się je na wszystkie materiały mineralne. Polecane są do izolacji pionowych i poziomych. Nie niszczą styropianu, więc mogą być używane do mocowania płyt styropianowych do fundamentów.

Dwuskładnikowe masy bitumiczne nakłada się pacą lub poprzez natryskiwanie, zarówno na suche, jak i wilgotne powierzchnie. Jedna warstwa takiej masy tworzy izolację przeciwwilgociową. Dwie, trzy warstwy tworzą izolację przeciwwodną. W przypadku izolowania fundamentów, można je zasypywać już po 24 godzinach. Stosuje się je w temperaturze od + 1 do + 35°C.

Masy asfaltowo-żywiczne

Masy asfaltowo-żywiczne są to półpłynne gotowe masy do hydroizolacji o doskonałych właściwościach klejących. Wykonuje się z nich izolacje przeciwwilgociowe, a po nałożeniu 3-4 warstw - także cięższe izolacje przeciwwodne. Służą również do sklejania papy i konserwacji bitumicznych pokryć dachowych.

Masy asfaltowo-żywiczne nie są polecane do wykonywania izolacji wewnątrz domu. Mają niszczące działanie na styropian i polistyren ekstrudowany. Dobrze za to wnikają w porowatą strukturę podłoża. Nanosi się je pędzlem lub szczotka dekarską.

Masy asfaltowo-kauczukowe

Masy asfaltowo-kauczukowe mogą być rozpuszczalnikowe lub dyspersyjne (wodorozcienczalne). Te pierwsze zawierają asfalt, sztuczny kauczuk (lateks), wypełniacze i rozpuszczalniki organiczne. Masy dyspersyjne mają w składzie emulsję asfaltową, lateks kauczukowy, wypełniacze mineralne, wodę i środki wulkanizujące. Po nałożeniu tworzą elastyczną, gumowatą powłokę. Nadają się do wykonywania pionowych i poziomych izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych.

Stosuje się je wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Masy asfaltowo-kauczukowestosuje się w temperaturze od + 5 do + 30°C. Niektóre wzbogacone są włóknami zbrojącymi, dzięki którym można je nanosić na lekko wilgotne podłoża. Do niektórych dodawana jest również glina bentonitowa. Masami dyspersyjnymi można przyklejać styropian i inne wyroby polistyrenowe. Sprzedawane są też masy asfaltowo-kauczukowe, które można nakładać przy każdej temperaturze.

Masy asfaltowo-polimerowe

Masy asfaltowo-polimerowe mają konsystencję gęstej pasty. Polecane są do robienia pionowych i poziomych izolacji przeciwwilgociowych, rzadziej przeciwwodnych. Stosuje się je w temperaturze od +5 do +25°C. Można je nanosić na lekko wilgotne powierzchnie. Ponieważ tworzą trwale elastyczną powłokę, można je nanosić na podłoża, które są narażone na skurcze i powstawanie w ich wyniku rys oraz pęknięć. Masy asfaltowopolimerowe nie niszczą styropianu i polistyrenu ekstrudowanego.

Nowością są masy bitumiczno-polimerowe z dodatkiem granulek styropianowych. Granulki te ułatwiają równomierne rozprowadzanie masy na izolowanej powierzchni.

Masy asfaltowo-aluminiowe

Płynne masy hydroizolacyjne są prostsze w układaniu niż folie i papy
Płynne masy hydroizolacyjne są prostsze w układaniu niż folie i papy (fot. Deitermann)

Masy asfaltowo-aluminiowe są to płynne masy, mające w swoim składzie pigment aluminiowy, który w trakcie wysychania powłoki izolacyjnej zabarwia jej powierzchnię na kolor srebrny.

Używa się ich do renowacji bitumicznych pokryć dachowych. Wyjątkiem są tu pokrycia smołowe i smołopochodne. Błyszcząca powierzchnia odbija promienie słoneczne, dzięki czemu dach nagrzewa się w mniejszym stopniu.

Znakomicie się nadają do zabezpieczania pokryć z eternitu, przed pyleniem (w pyle takim są szkodliwe dla zdrowia włókna azbestowe). Uszczelnia się nimi również dachowe obróbki blacharskie.

Masy asfaltowo-aluminiowe nie stosuje się wewnątrz pomieszczeń, ponieważ zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia.

Roztwory asfaltowe

Stosuje się je do gruntowania powierzchni murowych, przed nałożeniem właściwej warstwy hydroizolacyjnej. Roztwory asfaltowe wykorzystuje się także do klejenia arkuszy papy i konserwacji skorodowanych powierzchni betonowych. Niektóre z nich nadają się do wykonywania lekkich izolacji przeciwwilgociowych.

Roztwory asfaltowe polecane są także do antykorozyjnego zabezpieczania konstrukcji metalowych. Są to  rozpuszczalnikowe gotowe masy do hydroizolacji. Nie należy ich używać do przyklejania styropianu i polistyrenu ekstrudowanego, gdyż materiały te mogłyby się wówczas rozpuścić. Roztwory asfaltowe to substancje łatwopalne.

Emulsje asfaltowe

Emulsję izolacyjną można nanosić metodą natryskową
 Emulsję izolacyjną można nanosić metodą natryskową (fot. Remmers)

Emulsje asfaltowe są to zawiesiny cząstek asfaltu w wodzie. Woda stanowi nawet 50% ich objętości. Przeważnie stosuje się je jako środek gruntujący pod inne materiały izolacyjne lub jako lekką izolację przeciwwilgociową. Producenci oferują dwa rodzaje takich emulsji:

 • emulsje anionowe – charakteryzują się dość długim czasem wiązania – około 6 godzin. Można ich używać nie tylko do wykonywania uszczelnień i gruntowania podłoża pod materiał izolacyjny, ale również do mocowania płyt styropianowych. Ich stosowanie na zewnątrz budynku wymaga dobrej pogody, choć mogą być nanoszone na wilgotne podłoża. Są paroprzepuszczalne oraz bezwonne. Niektóre z nich mogą być dodatkowo używane do mocowania płytek ceramicznych i kamiennych. Powinno się je nakładać w temperaturze dodatniej, najlepiej powyżej + 10°C;

 • emulsje kationowe – wiążą znacznie szybciej i są odporne na niską temperaturę. Oferuje je coraz mniej producentów i coraz trudniej jest znaleźć je w sprzedaży.

Oprócz emulsji asfaltowych sprzedawane są także emulsje lateksowe. Mają długi czas wiązania. Są odporne na chemikalia. Można ich używać do klejenia styropianu. Nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Stosuje się je także do konserwacji pokryć dachowych. Nanoszone powinny być na suche, ewentualnie lekko zawilgocone podłoża, przy temperaturze przekraczającej + 5°C. Emulsje lateksowe należy nakładać jako kilka cienkich warstw (maksymalnie 1,5 mm). Nie powinno się nanosić jednej, ale za to grubszej warstwy.

Płynne folie polimerowe

Folie w płynie można nanosić packą
Folie w płynie można nanosić packą (fot. Sopro)

Płynne folie polimerowe są to wodne dyspersje tworzyw sztucznych (spoiwo polimerowe, wypełniacze i środki modyfikujące). Oprócz folii wodorozcienczalnych są tez płynne folie zawierające rozpuszczalniki organiczne. Polimerowe folie w płynie stosuje się głównie do wykonywania zabezpieczenia przeciwwodnego pod okładziny ceramiczne

Przeznaczone są do robienia izolacji pionowych i poziomych. Niektóre płynne folie polimerowe mogą być przeznaczone wyłącznie do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a inne dopuszczone są do użytku również na zewnątrz domu. Izoluje się nimi ściany i podłogi łazienek, tarasy i balkony, tuż przed położeniem glazury lub terakoty. Foliami dyspersyjnymi (wodorozcienczalnymi) można też przyklejać płyty styropianowe.

Płynne folie można nanosić zarówno na suche, jak i wilgotne powierzchnie. Dodatkową ich zaletą jest również to, że wypełniają niewielkie nierówności, pęknięcia i rysy na podłożu. Tworzą elastyczną powłokę odporną na chemikalia. Wytrzymuje ona temperaturę od – 30 do 200°C.

Nakłada się je za pomocą packi lub pędzla, a nawet metodami natryskowymi. Warstwę folii można dodatkowo wzmocnić wtapiając w nią siatkę z włókna szklanego lub zwykłą folię polietylenową. W sprzedaży są też dwuskładnikowe płynne folie. One mogą być wykorzystywane do izolacji tarasów i balkonów, a nawet zbiorników wodnych. Nie ma przeciwwskazań do stosowania ich wewnątrz pomieszczeń. Powstrzymują też korozję betonu. Odznaczają się dużą odpornością na chemikalia i promienie UV. Nowością są masy bitumiczne

Masy poliuretanowe

Są to dwuskładnikowe gotowe masy do hydroizolacji na bazie żywic poliuretanowych. Masy poliuretanowe mają konsystencję półpłynną. Stosuje się je wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, jako przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne izolacje poziome. Polecane są szczególnie do izolowania basenów, tarasów i balkonów.

Tworzone z nich powłoki są elastyczne i odporne na chemikalia (kwasy, zasady, roztwory chloru, soli i wapna). Oprócz tego, że izolują wypełniają też niewielkie zarysowania powierzchni. Nie nadają się jednak do wypełniania głębszych nierówności lub ubytków w podłożu.

Kity bitumiczne

Są to gotowe masy do hydroizolacji stosowane doraźnie przy niewielkich uszkodzeniach powłok izolacyjnych. Kity bitumiczne sprzedaje się w kartuszach, czyli takich samych opakowaniach jak uszczelniacze silikonowe czy akrylowe. Jest to istotne, bo kit w niewielkim opakowaniu (o pojemności 310 ml) jest tańszy niż kilkulitrowa puszka masy izolacyjnej, a na pewno wystarczy do niewielkiej naprawy bitumicznego pokrycia dachowego lub hydroizolacji.

Marcin Grębiszewskiaktualizacja: 2014-01-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Materiał ciekawy, ale nieco za mało szczegółów. Zwroty jak "drobne szczeliny", małe", "duże", "głębszych", "niewielkiej" itp. w praktyce nie oznaczają nic. Autor powinien podawać miary w mm lpt. Brak mi też ewentualnej wzmianki o właściwościach klejów typu aquachem, które ...

Gość Paweł Tomczak

05 Cze 2017, 23:49

ściema fajna

ilakowalska

12 Lut 2014, 20:07

Nie moja specjalność ale nie wykluczałbym z góry, że są masy asfaltowe nadajace się do przyklejania płytek. Skoro dysperbitem można kleić płyty styropianowe, a szpachlą dekarską (masa asfaltowo-kauczukowa) przyklejać obróbki blacharskie i dachówki. Po prostu trzeba zawsze sprawdzać ...

el-instalator

12 Lut 2014, 14:09

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fuga Botament M 44 NC Power
Fuga Botament M 44 NC Power Nowością na rynku jest Flex-Fuga M 44 NC Power marki Botament, którą cechuje wysoka odporność na wilgoć i zanieczyszczenia oraz nowoczesna ...
Wystartowała II edycja projektu Fundacji Śnieżki
Wystartowała II edycja projektu Fundacji Śnieżki 300 uczniów z siedmiu szkół z Dębicy i okolic rozpoczęło przygodę z ekonomią w ramach II odsłony programu edukacyjnego "Mały Świat ...
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce
Pierwszy zakład produkcyjny IGP w Polsce W dniu 13 października 2017 r. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego szwajcarskiej firmy IGP - wiodącego ...
Najbardziej znane marki
Kleje do płytek ceramicznych - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze