Kominek w salonie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kominek w salonie

Większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez kominka, dlatego ważne jest, by przed podjęciem decyzji o jego budowie, poświęcić mu nieco uwagi.

Kominek otwarty czy zamknięty - jaki wybrać?

Tradycyjny kominek to taki z otwartym, wymurowanym paleniskiem. Głównym źródłem ciepła jest w nim promieniowanie z komory spalania. Nowoczesne kominki wyposażone są we wkłady lub kasety kominkowe, czyli paleniska zamknięte, wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, tj. stal, żeliwo, szamot.

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju paleniska, należy wziąć pod uwagę to, że w kominku otwartym tylko 10-15% ciepła powstającego podczas spalania drewna pozostaje w pomieszczeniu. Większość ciepła ucieka do komina - dla porównania w kominkach z najbardziej wydajnymi wkładami nawet ponad 80% ciepła pozostaje w domu.

Również zużycie drewna w kominkach otwartych jest o wiele większe - do uzyskania 10 kW energii cieplnej w palenisku otwartym potrzeba od 10 do 20 kg drewna - podczas gdy w nowoczesnym wkładzie kominkowym tylko 3,5 kg.

Schemat: Przykładowa budowa wkładu kominkowego
Przykładowa budowa wkładu kominkowego

Kominek jako główne lub dodatkowe źródło ciepła

Kominek w salonie może być wykorzystywany do ogrzewania okazjonalnego lub w okresach przejściowych, kiedy nie jest włączone centralne ogrzewanie. Może także stanowić podstawowe (ale nie jedyne) źródło ciepła. Wiąże się to jednak z koniecznością systematycznego dokładania drewna do paleniska, co może być utrudnione podczas tygodnia pracy. Dlatego najlepiej, jeżeli kominek funkcjonuje tylko jako dodatkowe źródło ciepła.

Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom, pod warunkiem, że współpracuje z systemem DGP, który rozprowadza nagrzane powietrze za pomocą wentylatora albo w sposób naturalny, wykorzystując zjawisko konwekcji (unoszenia w górę gorącego powietrza).

Schemat działania kominka z zamkniętą komorą spalania
Schemat działania kominka z zamkniętą komorą spalania

System konwekcyjny sprawdza się, gdy chcemy ogrzewać pomieszczenia przylegające do kominka lub znajdujące się nad nim. Możemy tak ogrzewać tylko nieduży dom lub część większego. Do dużych budynków przeznaczony jest system z wentylatorem, który powoduje wymuszony przepływ powietrza w przewodach wentylacyjnych. Może on ogrzać budynek o powierzchni do 400 m².

Oprócz gorącego powietrza czynnikiem grzewczym może być woda. Specjalne wkłady z płaszczem wodnym mogą być połączone z instalacją centralnego ogrzewania i stanowić główne (ale nie jedyne) lub dodatkowe źródło ciepła. Kominki z płaszczem wodnym mogą ogrzewać nie tylko wodę do celów c.o., ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową, która po ogrzaniu gromadzona jest w zasobniku.

Gdzie umiejscowić kominek: na środku czy w rogu?

  • Kominek w salonie powinien być zbudowany jak najbliżej komina, aby przewód dymowy miał jak najmniej zagięć.
  • Tradycyjny kominek waży minimum kilkaset kilogramów, dlatego ważna jest wytrzymałość stropu na obciążenia.
  • Trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację.
  • Kominek otwarty z jednej lub z dwóch stron można ulokować w rogu pokoju lub przy prostej ścianie, kominek z paleniskiem otwartym ze wszystkich stron umieszcza się na środku pomieszczenia.
  • By telewizor nie stanowił konkurencji dla kominka, oba sprzęty najlepiej jest rozmieścić przy prostopadłych ścianach. Błędem jest ustawienie telewizora po przeciwnej stronie kominka, ponieważ refleksy ognia odbijające się na ekranie przeszkadzają w oglądaniu telewizji.

Bezpieczne użytkowanie kominka w salonie

Posadzka przed kominkiem zamkniętym (z wkładem lub kasetą) musi być wyłożona materiałem odpornym na ogień (niepalnym), np. kamieniem, klinkierem lub gresem. Przed paleniskiem można położyć też mosiężną lub miedzianą blachę. Pas materiału niepalnego musi mieć szerokość co najmniej 30 cm i sięgać minimum 30 cm poza krawędzie drzwiczek kominka. Palenisko otwarte powinno być ulokowane w odległości co najmniej 60 cm od łatwo zapalnych części budynku. 

Kilka zasad bezpiecznego użytkowania kominka:

  • By zapobiec wypadaniu kawałków rozżarzonych polan lub iskier, warto przed kominkiem otwartym ustawić parawan z żaroodpornego szkła lub gęstej siatki. 
  • Meble i inne przedmioty łatwopalne (dywany, zasłony) powinny znajdować się w odległości co najmniej 80 cm od paleniska.
  • Nie wolno do palenia w kominku używać węgla (grozi to zaczadzeniem), drewna pokrytego lakierem lub farbą, płyt wiórowych i sklejki, ponieważ podczas spalania materiały te mogą emitować szkodliwe dla zdrowia substancje.
  • Podczas rozpalania ognia należy zawsze otworzyć szyber i wlot powietrza regulujące prędkość spalania.
  • Do rozpalania najlepiej używać drobnych kawałków drewna i papieru, nie wolno stosować żadnych środków chemicznych.
  • Większe polana należy dokładać tak, by powietrze mogło swobodnie między nimi przepływać.
  • Należy regularnie opróżniać popielnik, najlepiej po każdorazowym paleniu w kominku.
  • Co najmniej raz w roku konieczny jest przegląd wkładu i całego przewodu kominowego wykonany przez kominiarza.
  • Nigdy nie należy zostawiać palącego się otwartego kominka  bez nadzoru.
Kominek w salonie - aranżacja
Wkład kominkowy można obudować dowolnie, byle zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną. Do tego prawidłowy przewód kominowy, a urządzenie będzie działać bez zarzutu. (fot. Jøtul)

Czyste szyby w kominku

Aby ograniczyć osadzanie się sadzy na szybie kominka, należy przede wszystkim palić suchym drewnem. Warto też kupić kominek wyposażony w szybę samoczyszczącą lub kurtynę powietrzną.

Rodzaje szyb kominkowych:

  • Szyby samoczyszczące - od wewnętrznej strony pokryte są przezroczystą, cienką warstwą metalu, dzięki temu ciepło w mniejszym stopniu przenika na zewnątrz kominka (kominek oddaje mniej ciepła na drodze promieniowania), ale odbija się od warstwy metalu. Rośnie wtedy temperatura w palenisku i powstaje zjawisko pirolizy - cząsteczki osiadające na szybie odrywają się i są dopalane w palenisku.
  • Szyby z kurtyną powietrzną - w mniejszym stopniu ulegają okopceniu, gdyż zimne powietrze zasysane jest otworami umieszczonymi wokół lub nad szybą i przepływając przy niej powodują odpychanie od niej cząsteczek sadzy.

Paliwo do kominka, czyli czym można palić w kominku

Najlepsze i najbardziej kaloryczne (ma najwyższą wartość opałową, dłużej się pali i podczas spalania wytwarza najwięcej ciepła) jest twarde drewno liściaste, tj. brzoza, dąb, buk, jesion lub drewno drzew owocowych. Takie drewno nie zawiera substancji smolistych, które brudzą szybę w kominku. Powstaje z niego również niewiele popiołu. Ważne jest by było suche, jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%.

Drewno drzew iglastych w czasie palenia strzela gradem iskier. Ma wielu zwolenników, ale zawiera dużo żywic, które powodują szybkie zanieczyszczanie się paleniska i komina. Dlatego nie należy nim palić w kominku.

Alternatywą dla drewna są brykiety z wiórów drzewnych.

Wymagania techniczne dla pomieszczeń z kominkiem

Kubatura pomieszczenia, w którym montujemy kominek musi wynosić 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Oznacza to, że kominek o mocy 12 kW jest przeznaczony do pomieszczenia o kubaturze min. 4x12 = 48 m³.

Wszystkie kominki muszą być przyłączone do samodzielnego przewodu dymowego. Te, w których wielkość otworu paleniskowego jest mniejsza niż 0,25 m² muszą być przyłączane do przewodu dymowego, o przekroju minimum 14x14 cm lub średnicy - 15 cm.

Kominki o większym otworze powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27x14 cm lub średnicy 18 cm.

Do kominka zamkniętego należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia, co oznacza, że kominek o mocy 12 kW potrzebuje 120 m³ powietrza w ciągu godziny. Kominki otwarte zużywają kilkakrotnie więcej powietrza, niż te z wkładami. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania oddzielnym przewodem nawiewnym.

W przypadku kominków z paleniskiem otwartym dopływ świeżego powietrza do paleniska powinien zapewnić nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s. W praktyce oznacza to, że kominek o otworze paleniskowym 0,7 x 0,5 m (0,35 m²) potrzebuje aż 250 m³/h (0,35 m² x 0,2 m/s x 3600 s = 252 m³/h).

Izolacja cieplna obudowy nie zawsze jest konieczna. Może być ona tzw. zimna (nie nagrzewa się) i wówczas wykonuje się izolację z wełny mineralnej albo tzw. gorąca, nagrzewająca się i oddająca ciepło do otoczenia. W tym drugim przypadku obudowa musi być oczywiście niepalna, ale nie musi być wykonana z cegły szamotowej, zwykła cegła wystarczy. 

Zdjęcie wykonane podczas budowy kominka
Zdjęcie wykonane podczas budowy kominka (fot. Dovre)

Użytkowanie kominków: to jest ważne!

  • Sprawność kominka - powinna wynosić min. 70%, zależy m.in. od cyrkulacji powietrza wokół wkładu lub kasety.
  • Temperatura spalin - nie powinna przekraczać 400°C.
  • Średnie zużycie drewna w czasie palenia - przy mocy nominalnej 7 kW powinno wynosić 2,5 kg/godz.
  • Moc kominka - powinna być podana przez producenta jako moc nominalna (jest to średnia moc mierzona podczas 3 godzinnego testu). Moc maksymalna podawana przez niektórych producentów może być nawet 2 razy wyższa, gdyż jest mierzona w czasie 15 wybranych minut. Jeżeli kominek będzie podstawowym źródłem ogrzewania, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m². Te parametry warto wziąć pod uwagę, decydując się na kominek. Od nich zależy oszczędność paliwa i osiągana moc grzewcza.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kratki

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Daro

23 Apr 2021, 15:00

Coś ta matematyka nie wyszła chyba m^3 czy m^2. Wielkość pomieszczenia, czy kubatura pomieszczenia?? Chyba jednak kubatura...?

18 Dec 2015, 18:49

V - 8!!! Z trzema turbinami! Pełen szacun...450 KW!

18 Dec 2015, 12:47

Cytat Niedawno z żoną zafundowaliśmy sobie kominek do salonu. Niewielki, opalany drewnem. Chcieliśmy mieć wnętrze z klimatem wybraliśmy taki, który wygląda jakby był zawieszony na ścianie. Wygląda bardzo oryginalnie i dobrze sie sprawdza. ...

Gość Marek

23 Jul 2015, 15:50

Niedawno z żoną zafundowaliśmy sobie kominek do salonu. Niewielki, opalany drewnem. Chcieliśmy mieć wnętrze z klimatem :) wybraliśmy taki, który wygląda jakby był zawieszony na ścianie. Wygląda bardzo oryginalnie i dobrze sie sprawdza.

19 Nov 2014, 20:49

spotkałem niedawno człowieka, który właśnie stawia 6 kominek. Po każdej przeprowadzce zaczyna od zrobienia kominka...To już chyba chorobliwe ;)

19 Nov 2014, 20:28

Dla mnie żywotność kominka równa jest żywotności żony... tak mi wychodzi

19 Nov 2014, 20:03

Moja już przywykła, że jak wróci z pracy swojego kominka może nie poznać.

19 Nov 2014, 18:13

Cytat A ile to roboty męża wymienić?! ...hmmm.... mnie dopiero dwie wymieniły... wymyśliłem kolejny kominek...

19 Nov 2014, 16:18

A ile to roboty męża wymienić?!

19 Nov 2014, 16:03

Eh mi się marzy taki kominek, bo jest jak najbardziej w moich klimatach, niestety burzenie ściany, która zresztą została nie tak dawno wybudowana, przyprawa mnie o niechcenie.. I mąż się na razie nie zgadza...proponuje sztuczny kominek,ale ja mam wrażenie, że to staromodne

19 Nov 2014, 11:24

Pan Zubilewicz prowadził konkursy o kominkach, które organizowała jakaś gazeta kominkowa. Nieźle się pewnie podszkolił. Fajnie to zrobili. Można mieć inne zdanie czy spojrzenie, ale to już insza inszość

19 Nov 2014, 10:08

Wracając do kominków... prawie cały odcinek o kominkach... https://www.youtube.com/watch?v=lyVTN_5OJyUZrobiony profesjonalnie...

09 Nov 2014, 16:06

Byłem w urzędzie miałem nr KW a nie miałem numerów ewidencyjnych działek, których potrzebowałem.

09 Nov 2014, 14:30

Cytat Z punktu widzenia prawa? Z takiego punktu, to w procesie budowlanym, nie ma wymogu "stosowania" (wymagania) KW - w zasadzie nigdzie i nigdy.Nie ma też żadnego wymogu weryfikacji przez urzędnika (urząd) "prawdomówności" ...

09 Nov 2014, 14:13

Cytat Obie - tylko z różnego punktu widzenia. Z punktu widzenia prawa?Co do numeru KW. Już się dopytałem, był na protokole oceny stanu pokrycia dachowego. Wiem, nie jest tam potrzebny, ale taki dostali od inżyniera dokonującego ...

09 Nov 2014, 14:10

Cytat A i w samym oświadczeniu o prawie dysponowania nieruchomością chyba też go się podaje. Też nie ma takiego wymogu. Cytat Czyli wzorowy czy jednak nie?Bo nie wiem która z Twoich ...

09 Nov 2014, 14:04

Odpisu KW nie dostali, przynajmniej nie od inwestora. Według mojej wiedzy.Jaka by przyczyna nie była, czy z "dobroci" czy z głupoty, urząd przekroczył swoje kompetencje i działał bezprawnie.Czyli wzorowy czy jednak nie?Bo nie wiem która z Twoich opinii jest Twoim zdaniem słuszna?

09 Nov 2014, 14:02

Cytat Nie, nie żądał. KW co do zasady są jawne, więc urząd miał możność samodzielnego sprawdzenia takich zapisów. Tiaa. I mając 30 dni, marnował czas na szukanie nr.KW - chyba, że taki nadopiekuńczy jest i nie chce ...

09 Nov 2014, 13:45

Cytat Z tym zawiadamianiem czy zgoda banku to jest trochę nie tak, bo w zasadzie to nawet zmiana lokalizacji okna powinna być poprzedzona powiadomieniem banku, a kto to robi? Bank interesuje tylko aby pieniążki udzielone na dany cel, czy budowa ...

09 Nov 2014, 13:32

Początkowym problemem było to, że z braku znajomości obowiązujących przepisów udostępniono urzędowi nr. KW lub (o zgrozo)dostarczono odpis KW.Nie ma takiego obowiązku (w przypadku własności) - gdyby o tym pamiętano, nie byłoby całej tej sprawy.

09 Nov 2014, 13:28

Cytat Raczej nie wydawało się.Zgodnie z art. 244 § 1 KC do ograniczonych praw rzeczowych należy: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka. Nie wszystkie wymienione prawa mogą stanowić ...

09 Nov 2014, 12:56

I jeszcze jedna sprawa. Cytat no a ja niestety już kilkakrotnie zetknąłem się z takimi przypadkami. Np. zmiana pokrycia dachowego, właściciel zgłosił wszystko jak trzeba do starostwa. Po czym był wzywany do dostarczenia zgody banku, bo dom ...

09 Nov 2014, 12:33

Cytat Z tym zawiadamianiem czy zgoda banku to jest trochę nie tak, bo w zasadzie to nawet zmiana lokalizacji okna powinna być poprzedzona powiadomieniem banku, a kto to robi? Nikt, ale to doskonały pretekst dla banku jak będzie ...

Gość mhtyl

09 Nov 2014, 12:26

Z tym zawiadamianiem czy zgoda banku to jest trochę nie tak, bo w zasadzie to nawet zmiana lokalizacji okna powinna być poprzedzona powiadomieniem banku, a kto to robi? Bank interesuje tylko aby pieniążki udzielone na dany cel, czy budowa czy remont były wykorzystane zgodnie z umową, ...

09 Nov 2014, 12:19

Cytat Nic. Tylko urzędnikowi wydawało się, że to bank jest właścicielem nieruchomości. Podobnie jak bajbadze w poprzednim poście. Raczej nie wydawało się.Zgodnie z art. 244 § 1 KC do ograniczonych praw rzeczowych należy: ...

09 Nov 2014, 11:44

@bajbagaNonsens. Hipoteka to zabezpieczenie wierzytelności a nie przeniesienie prawa własności!Zgodnie z treścią art. 65 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można ...

Gość mhtyl

09 Nov 2014, 11:20

Cytat no a ja niestety już kilkakrotnie zetknąłem się z takimi przypadkami. Np. zmiana pokrycia dachowego, właściciel zgłosił wszystko jak trzeba do starostwa. Po czym był wzywany do dostarczenia zgody banku, bo dom był kupiony ma kredyt ...

09 Nov 2014, 11:19

Cytat no a ja niestety już kilkakrotnie zetknąłem się z takimi przypadkami. Np. zmiana pokrycia dachowego, właściciel zgłosił wszystko jak trzeba do starostwa. Po czym był wzywany do dostarczenia zgody banku, bo dom był kupiony ma kredyt ...

09 Nov 2014, 11:05

Cytat Ps. Różnica u nas jest taka, że już na etapie projektowania próbuję się obchodzić obowiązujące przepisy - licząc na to, że urzędnik tego nie wychwyci, a jak wychwyci, to liczy się na interpretację zgodną z naszymi oczekiwaniami. ...

09 Nov 2014, 10:57

Cytat No właśnie o to mi chodzi, postrzeganie u nas dowolnej regulacji jako represji jest właśnie wynikiem takiegoż funkcjonowania aparatu biurokratycznego. Na to jeszcze nakłada się doświadczenie historyczne, gdzie biurokracja była narzędziem ...

Gość mhtyl

09 Nov 2014, 10:52

Cytat Nigdzie nie napisałem że jest cacy, bo nie jest. Napisałem, iż generalnie jest lepiej. Co właśnie wynika z odmiennej "mentalności" aparatu biurokratycznego. W zasadzie to odpisałem na Twojego posta, ale odpowiedź moja ...

09 Nov 2014, 10:41

Cytat Zachód - czyli co ?Różnica w przepisach jest minimalna - natomiast różnica co do ich przestrzegania przez obywateli - kolosalna.Jak jest napisane 2m, to nikt nie dyskutuje o marginesie, kąt prosty to po prostu, 90 stopni, poziom i pion ...

09 Nov 2014, 10:34

Ps. Różnica u nas jest taka, że już na etapie projektowania próbuję się obchodzić obowiązujące przepisy - licząc na to, że urzędnik tego nie wychwyci, a jak wychwyci, to liczy się na interpretację zgodną z naszymi oczekiwaniami.Ps.2. Nie znam przypadku, oraz nie natrafiłem ...

09 Nov 2014, 10:28

Cytat Każdy pierd..... za przeproszeniem że na zachodzie to jest wszystko cacy, ok, git a wcale nie jest, są też absurdy podobne do u Nas występujących albo i nawet większe. jedyny problem jaki My mamy to wysokość zarobków w stosunku do ...

09 Nov 2014, 10:25

Zachód - czyli co ?Różnica w przepisach jest minimalna - natomiast różnica co do ich przestrzegania przez obywateli - kolosalna.Jak jest napisane 2m, to nikt nie dyskutuje o marginesie, kąt prosty to po prostu, 90 stopni, poziom i pion dla wszystkich jest jasnym określeniem.Jak ustawodawca ...

09 Nov 2014, 10:12

Cytat Rozgoryczenie przemawia przez usta kolegi.Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka i nie mów, że na zachodzie to jest tak różowo, bo nie jest. Oczywiście, że tam nie jest idealnie. Jednak generalnie jest w tym względzie ...

Gość mhtyl

09 Nov 2014, 09:46

Każdy pierd..... za przeproszeniem że na zachodzie to jest wszystko cacy, ok, git a wcale nie jest, są też absurdy podobne do u Nas występujących albo i nawet większe. jedyny problem jaki My mamy to wysokość zarobków w stosunku do zachodu.

09 Nov 2014, 09:34

Cytat Rozgoryczenie przemawia przez usta kolegi.Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka i nie mów, że na zachodzie to jest tak różowo, bo nie jest. A jak jest? Czerwono?

Gość mhtyl

09 Nov 2014, 09:30

Cytat Podstawowym problemem nie są lepsze czy gorsze przepisy - choć one też są problemem i źródłem wielu problemów - ale totalitarny schemat myślenia naszego aparatu biurokratycznego. Bo u nas nie ma aparatu urzędniczego tylko biurokratyczny. ...

09 Nov 2014, 09:16

Podstawowym problemem nie są lepsze czy gorsze przepisy - choć one też są problemem i źródłem wielu problemów - ale totalitarny schemat myślenia naszego aparatu biurokratycznego. Bo u nas nie ma aparatu urzędniczego tylko biurokratyczny. W dodatku biurokracja typu wschodniego, nie ...

08 Nov 2014, 12:08

Cytat Sam kominek nie może ogrzewać całego domu to jasne, ale wraz z instalacją ogrzewczą tak. Dokładnie.Dlatego tylko bardzo niekumaty projektant ...

08 Nov 2014, 11:43

Cytat Za te absurdalne przepisy których ominięcie jest prościutkie jak moja poziomica - kocham Cię Polsko! Nie jest prawdą że w omawianym przypadku cokolwiek trzeba mijać, bo treść przepisu jest dość jednoznaczna.Dość, ...

07 Nov 2014, 16:31

Cytat ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza od wschodu w niczym ci nie przeszkodzi. U mnie problem jest większy bo: dom posiada duży dach dwuspadowy o kącie nachylenia ...

07 Nov 2014, 15:48

Cytat Dużo lepsza jest taka nasadka kominowa, wymusza dodatkowo ciąg... a wiatr zamiast przeszkadzać pomagaOdwiedź moją stronę Domowa wariacja w temacie

07 Nov 2014, 15:33

Cytat Nic nie jest wieczne na razie działa 11 lat , co roku jest smarowany i nie ma problemu Kto smaruje ten jedzie... i rzadko pali bym go wykończył w pół sezonu

07 Nov 2014, 15:27

U mnie 15 lat strażak działał bez smarowania, piszczał czasem ale działał...

Gość gawel

07 Nov 2014, 15:15

Cytat Nadejdzie czas gdy strajk ogłosi spaliny, temperatura zrobią swoje... Nic nie jest wieczne na razie działa 11 lat , co roku jest smarowany i nie ma problemu

07 Nov 2014, 15:13

Cytat Tak Nadejdzie czas gdy strajk ogłosi spaliny, temperatura zrobią swoje...

Gość gawel

07 Nov 2014, 15:08

Cytat "strażak" jest na łożyskach...??? Tak

07 Nov 2014, 15:02

Cytat Moja choć działa na innej zasadzie daje podobne efekty "strażak" jest na łożyskach...???

Gość gawel

07 Nov 2014, 14:57

Cytat Dużo lepsza jest taka nasadka kominowa, wymusza dodatkowo ciąg... a wiatr zamiast przeszkadzać pomagaOdwiedź moją stronę Moja choć działa na innej zasadzie daje podobne efekty

07 Nov 2014, 14:47

Cytat ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza od wschodu w niczym ci nie przeszkodzi. U mnie problem jest większy bo: dom posiada duży dach dwuspadowy o kącie nachylenia ...

Gość gawel

07 Nov 2014, 13:47

Albo pyszne wino owocowo-warzywne marki wino

07 Nov 2014, 13:43

Cytat Dość jednoznaczne określenie... więc jestem wyjątkowy ??? bo mi się to udawało..Powiem więcej, biokominkiem też dam radę ogrzać domek A ja powiem jeszcze więcej - w niektórych domach np. pasywnych nie potrzeba ...

Gość gawel

07 Nov 2014, 13:41

Cytat Nawiew od wschodu podłączony bezpośrednio do wkładu z króćcem przyłączeniowym powietrza z zewnątrz? ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza ...

07 Nov 2014, 13:38

Rozumiem z tych wypowiedzi, że posiadacz dobrze wykonanego kominka z jakimś tam rozprowadzeniem ciepła, ani nie ma, ani nie używa nigdy innego źródła ciepła - szczególnie w łazience. Powiem tak, jak ktoś chce dać popalić sobie i urzędnikom, niech tak pisze w projekcie ogrzewania ...

07 Nov 2014, 13:33

Cytat Ja mam DGP do łazienki jest ok , nawiew powietrza mam od wschodu nie jest ok , a przewody poziome w DGP grawitacyjnym mam do ok 5 m jest ok Ale bzdury o niedogrzaniu przez kominek przy -5 to nie słyszałem Nawiew od ...

Gość gawel

07 Nov 2014, 13:31

Cytat Parę mitów się utarło. Oprócz mitu o tym, że kominek nie ogrzeje, albo jak już to tylko do -5, są inne bzdury. Nie wolno robić DGP do łazienki, nawiew powietrza koniecznie od zachodu, grawitacyjnie to można ogrzewać tylko do 2,5 ...

07 Nov 2014, 13:24

Cytat Ktoś sprytny z branży gazowej, mający dostęp do koryta, wylobbował absurdalny zapis prawny.

07 Nov 2014, 13:23

Cytat Dość jednoznaczne określenie... więc jestem wyjątkowy ??? bo mi się to udawało..Powiem więcej, biokominkiem też dam radę ogrzać domek Parę mitów się utarło. Oprócz mitu o tym, że kominek nie ogrzeje, albo ...

07 Nov 2014, 13:08

Cytat Już pomijam, że samym kominkiem nie da się ogrzać (całego) budynku (poza kominkiem z PW, ale z definicji to już nie kominek).Musi być i zawsze jest oddzielne ogrzewanie np. dla łazienki. Dość jednoznaczne określenie... ...

07 Nov 2014, 12:13

Cytat Absurdalne to były przepisy w starym brzmieniu.Teraz przepisy nie "wymuszają" aby prostą czynność czyszczenia komina w budynku jednorodzinnym, musiał wykonywać mistrz kominiarski, ani tego aby był z takiej okoliczności jakiś kwit.Przepisy ...

07 Nov 2014, 10:21

Cytat A jak ja tak samo jak Coolibeer zainwestowałem całe 60zł w wycior, ciężarek i linkę i sam sobie skutecznie i porządnie pucuję wszystkie kanały i przewody, to oznacza że jest ta praca nieskuteczna? czy raczej niedozwolona? ...

07 Nov 2014, 09:03

Cytat nie mniej jednak, wystarczy w zasobniku lub kanale umieścić grzałkę elektryczną i zgłaszasz ogrzewanie elektryczne. Kominek zostaje jako wspomagające. Cytat Taaak, ale podaje ...

07 Nov 2014, 06:02

Cytat Aaa...Czyli takiego, który nie może być jedynym źródłem ciepła. Teoretycznie masz rację... choć kiedyś używano takie właściciele mieli lasy... służbę...Przez kilkanaście lat moim jedynym źródłem ogrzewania ...

06 Nov 2014, 20:15

Aaa...Czyli takiego, który nie może być jedynym źródłem ciepła.

06 Nov 2014, 19:01

Cytat Piszę w konkretnym wątku, odnosząc się do konkretnej dyskusji. A w niej ktoś mało konkretnie napisał, że kominek waży 2 tony. Ale...Współczesny kominek to zwykle taki z wkładem, z jakąś obudową. Bywają oczywiście kloce z cegieł ...

06 Nov 2014, 17:53

Piszę w konkretnym wątku, odnosząc się do konkretnej dyskusji. A w niej ktoś mało konkretnie napisał, że kominek waży 2 tony. Ale...Współczesny kominek to zwykle taki z wkładem, z jakąś obudową. Bywają oczywiście kloce z cegieł ważące nawet brutto ponad 2 tony. Przeciętna ...

06 Nov 2014, 16:07

Cytat Trochę nie kumam o jakie (lub czego) przykłady Ci chodzi? Sprecyzuj. Normalnych, współczesnych kominków o masie 500-1000kg.

06 Nov 2014, 15:58

Cytat Przeciętny współczesny kominek to 500 - 1000 kg. Dobrze też sprecyzować co masz na myśli - kominek tradycyjny, wkład kominkowy, wkład z obudową tegoż, czy może samą obudowę wkładu.

06 Nov 2014, 12:16

Cytat Ale jakieś przykłady możesz podać na poparcie swoich słów? Trochę nie kumam o jakie (lub czego) przykłady Ci chodzi? Sprecyzuj.

06 Nov 2014, 10:53

Cytat Przeciętny współczesny kominek to 500 - 1000 kg. Ale jakieś przykłady możesz podać na poparcie swoich słów?

06 Nov 2014, 10:46

Piec kaflowy waży 1000-1500 kg. Duży piec to 2000 kg i więcej. Takie duże piece stały w dworach, czasem w pałacach.Kominek ważący 2000 kg to rzadkość. Trzeba na niego użyć 1,5 tony cegieł (!), do tego reszta akcesoriów też raczej z tych cięższych. Kominek ważący 200 kg to ...

05 Nov 2014, 19:19

Warunki są umowne, zatem mogą.

05 Nov 2014, 16:02

Cytat Prawo.... a życie ? A w życiu ubezpieczyciel w warunkach ubezpieczenia, może wymagać nawet aby komin był czyszczony 1 raz w m-cu, przez Szefa wszystkich Szefów kominiarskich. To nie jest żart.

05 Nov 2014, 15:38

Cytat .... poza tym osoba która ubezpieczyła swój dom np. od pożaru, a nie może udowodnić, że czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie. Prawo.... a życie ?

05 Nov 2014, 15:17

Cytat Tyle, że przywołują nieaktualne brzmienie pokazanych (wskazanych w tej publikacji) przepisów.Z obowiązującego (dzisiaj) PB cytowałem, teraz widzę, że powinienem zacytować z rozporządzenia z 2010r.Coś jeszcze nie jest jasne ? ...

05 Nov 2014, 15:08

Cytat Tu troszkę inaczej interpretują przepisy... http://www.kominypolskie.com.pl/pdf/SKP_Ko...m_elementem.pdfznaczy... bardziej po mojemu Tyle, że przywołują nieaktualne brzmienie pokazanych (wskazanych w tej publikacji) ...

05 Nov 2014, 14:39

Cytat Yhy, rzetelne pierdoły. Tu troszkę inaczej interpretują przepisy... http://www.kominypolskie.com.pl/pdf/SKP_Ko...m_elementem.pdfznaczy... bardziej po mojemu

05 Nov 2014, 14:01

Cytat Pierdoły czy nie, powinny być podane rzetelnie. Yhy, rzetelne pierdoły.

05 Nov 2014, 10:20

Pierdoły czy nie, powinny być podane rzetelnie. Jeżeli interpretacje, to wariantowo, nie tylko te wygodne dla autora. A przy najmniej zaznaczone "moim zdaniem jest tak i tak" a nie jako jedynej.

01 Nov 2014, 18:27

Mogę się odnieś ale chyba tylko w ten deseń że zgadzam się z tym powiedzmy twierdzeniem. Nie gniewaj się że trywializuję ale naprawdę wiele wytkniętych przez Ciebie spraw to pierdoły i interpretacje, więc raczej nie będę z nimi polemizował.Tak jak pisałem w tak niewielkiej ...

01 Nov 2014, 16:56

Cytat Chodzi o przepisy a nie sankcje, albo raczej w tym konkretnym przypadku o brak ich znajomości przez an-bud. A się chłopisko tyle namęczył i wszystko legło w gruzach. Zrobiłem też wywiad i wiem że kominek z instalacją rozprowadzająco-kumulującą ...

31 Oct 2014, 10:22

O szlechetny, nieważne, powoływał się na kwitki od kominiarza z kontroli co trzymiesięcznej.

31 Oct 2014, 09:48

Z tymi przepisami nie jest tak prosto, bo: Cytat Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przezwłaściciela lub zarządcę kontroli:1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:c) ...

31 Oct 2014, 08:57

Chodzi o przepisy a nie sankcje, albo raczej w tym konkretnym przypadku o brak ich znajomości przez an-bud. A się chłopisko tyle namęczył i wszystko legło w gruzach. Zrobiłem też wywiad i wiem że kominek z instalacją rozprowadzająco-kumulującą nie jest już żadnym kominkiem ...

31 Oct 2014, 00:17

Cytat Od kiedy? Sąsiad nie wpuszcza kominiarza od XXX lat i nic mu nie zrobili pali w piecu węglowym.

29 Oct 2014, 21:38

Cytat No dobra , a jak szyba zakopcona i ognia nie widać to kominek w cudowny sposób staje się piecem. No i biokominek nie spełnia wymagania bycia kominkiem, bo nie jest opalany drewnem .Tak jak każdy inny kominek opalany ...

29 Oct 2014, 21:37

Cytat Od co najmniej 2010r - być może, że stare rozporządzenie też było wcześniej nowelizowane. Rysiu... wierzę Ci na słowo Chyba trzy lata temu wykopałem od siebie z domu kominiarza... powiedziałem iż moje kominy są do ozdoby...

29 Oct 2014, 21:33

Cytat Od kiedy? Od co najmniej 2010r - być może, że stare rozporządzenie też było wcześniej nowelizowane.

29 Oct 2014, 20:56

No proszę i zbita.Takie cuś znalazłem: Cytat zdun 2013-11-20 23:36.02Jak się powołuje na prawo to trzeba podać gdzie to jest czyli paragraf, czy Dziennik ustaw, inaczej to jest naginanie prawa, a praktycznie jego tworzenie. Autor powinien ...

29 Oct 2014, 20:49

Cytat Nie ma takiego wymogu - domy jednorodzinne są zwolnione z obowiązku kominiarskiego . Od kiedy?

29 Oct 2014, 20:42

Cytat Dalej co trzy miesiące... głupie ale prawo to prawo. Przy interwencji straży w razie pożaru sadzy będą wołać o kwitki od kominiarza... Nie ma takiego wymogu - domy jednorodzinne są zwolnione z obowiązku kominiarskiego .

29 Oct 2014, 20:16

Kolego odpuść już sobie bo w zasadzie to "obstajesz przy swoi" więc tak na dobrą sprawę to chyba tylko chcesz koniecznie udowodnić że jesteś "znarowiony monter, który w przekonaniu że zawsze ma rację, argumentację sprowadza do rozmywania tematu, wodolejstwa i demagogii"?.

29 Oct 2014, 18:31

Cytat Joanna Dąbrowska Może troszkę namieszałem Troszkę dużo tego.... no to może po kolei... Cytat Tego, co Pan proponuje nie nazwałabym tradycyjnym kominkiem. Kominek ...

29 Oct 2014, 14:19

Cytat tak maksymalnie pale 14 dni. I mi się odechciewa. Mam podobny zapał.

Gość gawel

29 Oct 2014, 14:04

Cytat Kotłownia w salonie to i nie moje klimaty, ale kominek z płaszczem w salonie - to bajka. Szczególnie zimą. Odczucie przyjemności, jakie daje połączenie widoku mrozu za oknem i ogień w pokoju za szybą, do tego świadomość, że będzie ...

29 Oct 2014, 14:02

Ale poeci tak mają

29 Oct 2014, 14:01

Kotłownia w salonie to i nie moje klimaty, ale kominek z płaszczem w salonie - to bajka. Szczególnie zimą. Odczucie przyjemności, jakie daje połączenie widoku mrozu za oknem i ogień w pokoju za szybą, do tego świadomość, że będzie ciepło długo po wygaszeniu. Zajebista frajda.

Gość gawel

29 Oct 2014, 13:53

Cytat Oczywiście masz rację, dopowiem tez że bardzo nie podoba mi się taki sposób ogrzewania, ale może w połączeniu z tą podłogówką akumulacyjną to będzie miało jakiś sens. Tak czy siak kotłownia w salonie to nie moje klimaty. ...

29 Oct 2014, 13:51

Cytat Po co komplikować sobie i urzędnikom życie - przecież tak czy siak, każdy rozsądny inwestor zaopatrzy się w grzejniki elektryczne - choćby po to, żeby zimą na narty wyjechać (o łazience nie wspominając). Oczywiście ...

Gość gawel

29 Oct 2014, 13:51

Cytat dopisałeś i tego nie widziałemA załącznik to nie projekt ?.Ja w sensie tym że widziałem taki projekt i już na nim było jako jedyne ogrzewanie kominkowe , bez żadnych kombinacji i podchodów o innych dodatkowych udawanych źródłach ...

29 Oct 2014, 13:34

Finito - powiadasz...A sądzisz, że to "finito" wystarczy w SKO lub w sądzie ? Ja mam (uzasadnione?) watpliwości.Po co komplikować sobie i urzędnikom życie - przecież tak czy siak, każdy rozsądny inwestor zaopatrzy się w grzejniki elektryczne - choćby po to, żeby zimą na narty ...

29 Oct 2014, 13:32

Cytat sory ale to też najwyżej materiały reklamowe. Z doświadczenia wiem bo zbudowałem kanadyjczyk, że projekt jest normalny łącznie z załącznikiem dotyczącym systemu ogrzewania. Nie ma czegos takiego 2w1 sory ale to nie polega na prawdzie. ...

29 Oct 2014, 13:13

Może nie wszędzie ale wydają.

Gość gawel

29 Oct 2014, 13:12

Wątpię że artykuł z muratora zrobi wrażenie na nadzorze budowlanym wydającym pozwolenie na budowę. I finito. Cytat Z tego co mi wiadomo istnieją całe projekty domów szkieletowych z instalacją ogrzewania tylko kominkową sory ...

29 Oct 2014, 12:58

No więc można i nawet przepisy tego jednoznacznie nie zabraniają, ale jak w gminie jest jakaś przepisowo tępogłowa istota to faktycznie można pozwolenia nie dostać. Cytat Znarowiony monter, który w przekonaniu że zawsze ma rację, argumentację ...

29 Oct 2014, 12:51

Taka ciekawostka:Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa - z upoważnienia ministra:co do definicji: Cytat Przez ˝kominek z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym˝ należy rozumieć widoczne palenisko ...

Gość gawel

29 Oct 2014, 12:29

Cytat Nie ma zmian, ani nie było w tym zakresie (od 2002r).Kwestia interpretacji, bo kominek można uznać za piec (bo w zasadzie z definicji nim jest - oczywiście bez PW), a wtedy wyrabia się § 132.2. Chyba że w projekcie weżniesz ...

29 Oct 2014, 12:28

Przeczytałem artykuł kilka dni temu. Krytyczne uwagi an-buda, uważam, że są lekko naciągnięte, dla potrzeb własnej argumentacji. Demo to ładnie wypunktował. Szukając porady kominkowej zgłosiłbym się do osoby, która potrafi usystematyzować wiedzę, podać ją zrozumiale i dawkując ...

29 Oct 2014, 12:27

Cytat Panowie to jest nowa sprawa i chyba faktycznie są jakieś zmiany. Nie ma zmian, ani nie było w tym zakresie (od 2002r).Kwestia interpretacji, bo kominek można uznać za piec (bo w zasadzie z definicji nim jest - oczywiście ...

29 Oct 2014, 12:16

Cytat Ma: - nie mniej jednak, wystarczy w zasobniku lub kanale umieścić grzałkę elektryczną i zgłaszasz ogrzewanie elektryczne. Kominek zostaje jako wspomagające. Jednak będę się spierał bo kumpel ma z tego kominka jakieś ...

29 Oct 2014, 12:13

Cytat Tradycyjny kominek to taki z otwartym, wymurowanym paleniskiem. Głównym źródłem ciepła jest w nim promieniowanie z komory spalania....że w kominku otwartym tylko 10-15% ciepła powstającego podczas spalania drewna pozostaje w pomieszczeniu. ...

Gość gawel

29 Oct 2014, 12:03

Cytat Ma: - nie mniej jednak, wystarczy w zasobniku lub kanale umieścić grzałkę elektryczną i zgłaszasz ogrzewanie elektryczne. Kominek zostaje jako wspomagające. Dziękuje Rysiu !

29 Oct 2014, 12:03

Nie wiem czy jest podstawa prawna ale wiem że są interpretacje podstaw.jeszcze raz ten link bo go dopisałem wyżej i chyba pozostał niezauważony:http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-...ane,35_864.html

29 Oct 2014, 12:02

Cytat Chyba jednak nie masz racji bo buduje się takie domy. Taaak, ale podaje się że głównym system grzewczym jest ogrzewanie elektryczne (grzałka, nagrzewnica), tylko później podczas eksploatacji się z niego nie korzysta.

29 Oct 2014, 11:59

Cytat Chyba jednak nie masz racji bo buduje się takie domy. Ma: Cytat § 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien byćwyposażony w instalacje ...

Gość gawel

29 Oct 2014, 11:57

Cytat Chyba jednak nie masz racji bo buduje się takie domy. Może jakaś podstawa prawna?

29 Oct 2014, 11:47

Chyba jednak nie masz racji bo buduje się takie domy.http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-...ane,35_864.htmlKumpel buduje takie coś i dostał pozwolenie.

Gość gawel

29 Oct 2014, 11:35

Cytat To kolejny przykład czepiactwa, bo wraz z instalacją grzewczą oczywiście może. No tak ale autorka nie napisała o tym wprost. Ale kilka linijek niżej pisze wyraźnie jak byk że konieczna jest instalacja rozprowadzająca.To że łopatologicznie ...

29 Oct 2014, 11:03

Cytat CYTATMoże także stanowić podstawowe źródło ciepła.Według naszego prawa NIE To kolejny przykład czepiactwa, bo wraz z instalacją grzewczą oczywiście może. No tak ale autorka nie napisała o tym wprost. Ale kilka ...

28 Oct 2014, 22:31

Cytat Oczywiście mogę, ale konkretnie to co ?. Tobie to chyba wydaje się że autorka w tym krótkim artykule miała zmieścić i opisać wszystkie istniejące systemy, do tego poddać je szczegółowej analizie i jeszcze wspomnieć o Twoich ...

28 Oct 2014, 21:24

Cytat Niekoniecznie.Dobre wkłady najlepszych producentów nie mają dopływu powietrza pierwotnego od spodu, więc nie zawsze jest tak jak piszesz. Ależ kochany doskonale o tym wiem, ale widzisz domyślnie zakładam że jak autorka ...

28 Oct 2014, 20:40

Cytat Oczywiście że bzdury, więc tak na przykład:...Itp. Tak prawdę mówiąc swoją fachowość nabyłeś oglądając kominek u teścia...???Ja o ile się mylę to odszczekam.... a Ty?

24 Oct 2014, 22:58

Cytat Taka różnica że jak nie wysypiesz z popielnika to zablokuje dopływ powietrza, który jak zapewne wiesz, realizowany jest od spodu. Nie wierzę że z paleniska raz na dwa tygodnie. Jednak jest to możliwe ale gdy palisz w nim raz na tydzień. ...

24 Oct 2014, 22:21

Cytat Taka różnica że jak nie wysypiesz z popielnika to zablokuje dopływ powietrza, który jak zapewne wiesz, realizowany jest od spodu. Niekoniecznie.Dobre wkłady najlepszych producentów nie mają dopływu powietrza pierwotnego ...

24 Oct 2014, 22:02

Cytat Napisałem iż popiół wyciągam raz na dwa trzy tygodnie.... z paleniska czy z popielnika....jaka różnica ??? Taka różnica że jak nie wysypiesz z popielnika to zablokuje dopływ powietrza, który jak zapewne wiesz, realizowany ...

24 Oct 2014, 21:05

Cytat Oczywiście że bzdury, więc tak na przykład:Takie coś to KOZA, albo trochę ładniejsza koza a nie żaden kominek.Autorka pisze o opróżnianiu popielnika a Ty piszesz o palenisku.Itp.Myślę że nie ma takiej potrzeby. Łańcucha ...

24 Oct 2014, 20:28

Cytat Przecież to tylko... "bzdury" Oczywiście że bzdury, więc tak na przykład: Cytat A może być taki sam jak murowany.... tylko stalowy działający w podobny sposób jak palenisko ...

24 Oct 2014, 17:14

Cytat Ps 2. Ciekawe jak liczyć Tak jak ZUS lub T.U. W obu przypadkach księgowość kreatywna względem klienta na "najwyższym" poziomie A poważnie - kolejny "chłyt marketingowy" - 40% ze straty kominowej.

24 Oct 2014, 16:28

Cytat Dziękuję za opinię. Niebawem Joanna Dąbrowska odświeży tekst. Przecież to tylko... "bzdury"Ps. I tak jestem zaskoczony podejściem REDAKCJI Ps 2. Ciekawe jak liczyć np; palenisko o sprawności załóżmy 80% po dołączeniu ...

24 Oct 2014, 15:53

Dziękuję za opinię. Niebawem Joanna Dąbrowska odświeży tekst.

24 Oct 2014, 15:28

Cytat Proszę o konkrety, będziemy mogli poprawić "bzdury".PozdrawiamMarcin Szymanik Proszę bardzo Cytat Tradycyjny kominek to taki z otwartym, wymurowanym paleniskiem. Głównym źródłem ...

24 Oct 2014, 08:53

Cytat Może być też w jadalni, sypialni, bibliotece.... Autorka artykułu liznęła troszkę temat przepisując jak zwykle wiele bzdur... widziała kominki tylko na zdjęciach... Proszę o konkrety, będziemy mogli poprawić "bzdury".PozdrawiamMarcin ...

23 Oct 2014, 17:48

Cytat A jeśli kominek to tylko w salonie Może być też w jadalni, sypialni, bibliotece.... Autorka artykułu liznęła troszkę temat przepisując jak zwykle wiele bzdur... widziała kominki tylko na zdjęciach...

Gość mhtyl

20 Oct 2014, 18:48

Cytat jeśli salon to tylko z kominkiem A jeśli kominek to tylko w salonie

20 Oct 2014, 18:06

Cytat jeśli salon to tylko z kominkiem Ale tylko pod warunkiem że salon to salon (>35m2)

20 Oct 2014, 15:56

jeśli salon to tylko z kominkiem

Gość ewa

17 Oct 2014, 00:44

piece są dla mnie ,nie są tajemnicą od 40-tu lat,wychowałam się na nich. Bardzo chcę mieć kominek, który będzie bezpieczny (chodzi o czad) pozostawiłam dwa kominy do wykorzystania po starych piecach kaflowych.Czy to będzie bezpieczne?

12 May 2011, 15:29

48 m3 – kubatura, nie powierzchnia

12 May 2011, 15:20

Większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez kominka, dlatego ważne jest, by przed podjęciem decyzji o jego budowie, poświęcić mu nieco uwagi. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/919-kominek-w-salonie

Gość Darek

12 May 2011, 15:20

Pani Joanna chyba strzeliła gafę. Napisała że kominek powinien byc montowany w pomieszczeniu gdzie jest min 48 m2. czyli salon powinien posiadać 50 m2..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!