Jak obliczyć izolacyjność ściany?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak obliczyć izolacyjność ściany?

Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d.

aktualizacja: 2022-01-27 08:01:45

Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej?

Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d:

U = λ / d

A oto przeciętne wartości współczynnika przewodności cieplnej λ materiałów na ściany jednorodne:

  • beton komórkowy - 0,10 W/(m•K),
  • ceramika poryzowana - 0,14 W/(m•K),
  • ceramika poryzowana z wkładkami z wełny mineralnej - 0,08 W/(m•K).

Ściany jednowarstwowe o ekonomicznie uzasadnionej grubości 40-50 cm z trudem uzyskują więc wymagany obecnymi przepisami współczynnik U do 0,23 W/(m2•K). Dlatego do ich budowy używa tylko najlżejszych odmian betonu komórkowego oraz pustaków ceramicznych z poprawiającymi izolacyjność wkładkami z wełny mineralnej.

Potrzeba odpowiednio bloczków z betonu komórkowego odmiany 400 o grubości 42 cm albo pustaków z wełną o grubości 38 cm. Nie jest uwzględniona izolacyjność cieplna tynku oraz opory przejmowania ciepła, które choć zmieniają wynik niewiele, to akurat w przypadku ścian jednowarstwowych mogą być istotne.

Przykład: Obliczamy jaką izolacyjność U ma ściana jednorodna grubości d = 42 cm (0,42 m) wykonana z betonu komórkowego o współczynniku λ = 0,10 W/(m•K).

0,10 W/(m•K) / 0,42 m = 0,238 W/(m²•K)

Jak obliczyć izolacyjność ściany dwu- i trójwarstwowej?

Należy zsumować opory cieplne poszczególnych warstw. Opór cieplny R to odwrotność współczynnika przenikalności U. Oblicza się go dzieląc grubości warstw materiałów przez współczynnik λ.

R = 1/U = (d/λ)

Obliczenie izolacyjności cieplnej ściany warstwowej z ociepleniem wymaga zatem znajomości współczynników przewodności wszystkich użytych w niej materiałów.

Do celów obliczeniowych przyjmuje się najczęściej następujące wartości λ:

  • ocieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej - 0,04 W/(m•K), choć niektóre odmiany mogą mieć wartość λ o 10-15% niższą,
  • materiały konstrukcyjne:
    - beton komórkowy odmian o większej g- 0,15 W/(m•K),
    - ceramika poryzowana - 0,25 W/(m•K),
    - bloczki silikatowe 0,8 W/(m•K).

Największe znaczenie ma oczywiście rodzaj i grubość materiału ocieplającego.

Przykład: Obliczamy jaką izolacyjność U ma ściana dwuwarstwowa grubości d = 25 cm (0,25 m) wykonana z ceramiki poryzowanej, ocieplonej styropianem o grubości 15 cm (0,15 m).

Opór cieplny wyniesie:

R = d / λ (ściany) + d / λ (ocieplenia)
R = 0,25 m / 0,25 W/(m•K) + 0,15 m / 0,04 W/(m•K)= 1 + 3,75 (m²•K)/W

Współczynnik przenikania ciepła U wyniesie więc:

U = 1/R
U = 1 / 4,75 (m²•K)/W = 0,210 W/(m²•K) (pominęliśmy opory przejmowania ciepła i tynk).

Obliczenia dla ściany trójwarstwowej wykonuje się analogicznie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Grupa Silikaty 

Zdaniem naszych Czytelników

24 Oct 2023, 21:57

23 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Jarek kuj-pom: Witam mieszkam w domu wybudowanym w 1999 roku , dom zbudowany z suporexu 24cm jest to ściana zewnętrzna , dylatacja 5cm w tym syropian oraz kolejna ściana z suporexu 24cm , na ścianie ...

Spodziewałbym się raczej minimalnie gorszego współczynnika U, na poziomie 0,2 W/(m2·K). Tyle wychodzi, jeżeli przyjąć , że: - obie warstwy muru są z betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cementowej (lambda 0,3); - styropian ma lambdę 0,04; Ściana jest obustronnie ...

Bez wiedzy o przewodności cieplnej betonu komórkowego (są różne odmiany) jak i parametrów styropianu nie można tego dokładnie wyliczyć. Orientacyjnie można przyjąć lambdę dla siporeksu ok. 0,25 W/m K, a siporeksu ok. 0,037 W/m K.  To przy łącznej grubości siporeksu  0,48 ...

23 Oct 2023, 22:25

Komentarz dodany przez Jarek kuj-pom: Witam mieszkam w domu wybudowanym w 1999 roku , dom zbudowany z suporexu 24cm jest to ściana zewnętrzna , dylatacja 5cm w tym syropian oraz kolejna ściana z suporexu 24cm , na ścianie zewnętrzej ocieplenie 8cm styropian , czy ktoś jest w stanie wyliczyć ...

Gość 3x

20 Sep 2022, 13:48

Mam ścianę 3 warstwową- na zewn. pustak ceramiczny kładziony "wszerz" czyli małą ścianką do czoła, 5 cm styropian i półpustak betonowy 12 cm , jaki będzie współczynnik ?

Gość Konrad

24 Aug 2020, 12:52

Chciałbym wybudować hybrydę na narastające upały. Jaki będzie współczynnik U dla ściany; 80 mm silikat i 420 mm beton komórkowy ?

01 Feb 2020, 09:17

A czytać potrafisz? Przeczytaj artykuł od początku do końca. 1 godzinę temu, Gość Tomasz napisał: Skoro wzór to R=1/U to dlaczego na końcu obliczeń jest U=1/R To matematyka szkoły podstawowej

Gość Tomasz

01 Feb 2020, 07:35

Coś tu nie daje mi spokoju. Skoro wzór to R=1/U to dlaczego na końcu obliczeń jest U=1/R Obliczany jest R czyli opór cieplny czy U współczynnik przenikania ciepła ? Wzór nie pasuje do obliczeń lub na odwrót ale coś ewidentnie jest nie tak.

Ten się nie myli, co nic nie robi Brakuje tu "pisma obrazkowego" czyli przebiegu krzywej temperatury przez poszczególne warstwy. Wtedy każdy z nas zda sobie sprawę z wpływu ocieplenia na pojawienie się "punktu rosy" i przyczyn przemarzania ścian. Mimo, że U dla ściany ocieplonej ...

Racja, dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi. Mój błąd przy przepisywaniu obliczeń. Poprawione.

Gość Mateusz

10 Nov 2019, 09:26

Witam. Niestety w obliczeniach jest błąd co nie dało mi spokoju. U = 1/R U = 1 / 3,75 (m²•K)/W = 0,210 W/(m²•K) To było źle przepisane ponieważ po postawieniu do wzoru powinniśmy wpisać 4,75 A nie 3,75.

Gość sturt

20 Sep 2011, 21:08

szkoda, że autor nie dodał, że głównym powodem tych obliczeń jest znalezienie, czy punkt rosy znajduje się poza ścianą i izolacją czy wewnątrz. Czyli, czy mamy dobrze dobraną grubość izolacji czy nie. Formalnie nie trzeba znać wszystkich współczynników, tylko wykonać obliczenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!