Na co trzeba uważać, wykonując orynnowanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co trzeba uważać, wykonując orynnowanie?

Właściwy dobór i montaż orynnowania nie jest trudne. Instalując orynnowanie należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

aktualizacja: 2022-01-17 08:52:32
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak prawidłowo umieścić podtrzymywacze?
  • Z jakim spadkiem ułożyć rynny?
  • Jakie musi być położenie zewnętrznej krawędzi rynny?
  • Jak wykonać obróbkę blacharską okapu?
  • Jaki powinien być przekrój rynien i rur spustowych?
  • Czy wykonać dylatacje długich rynien?

Właściwe umieszczenie podtrzymywaczy

Podtrzymujące rynnę uchwyty (rynhaki) powinny być umieszczone zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle odległość pomiędzy nimi wynosi 40 cm, jeśli podtrzymują rynny z tworzywa sztucznego, oraz 50-60 cm, jeśli rynny stalowe. Dodatkowe uchwyty są potrzebne zawsze w pobliżu wpustów do rur spustowych oraz na krańcach rynien.

Haki podtrzymujące rynny
Haki podtrzymujące rynny umieszcza się co 40-60 cm oraz zawsze na ich końcach i w pobliżu wpustów (fot. Galeco)

Spadek w kierunku odpływu, czyli wpustu

Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5÷2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości). Ważne, by był on stały na całej długości pomiędzy wpustami, bo inaczej woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się według położenia skrajnych rynhaków przez rozciągnięcie między nimi sznura, względem którego rozmieszcza się następnie uchwyty pośrednie.

Położenie zewnętrznej krawędzi rynny

Zewnętrzna krawędź rynny powinna znaleźć się ok. 1,5 cm niżej niż krawędź wewnętrzna (położona bliżej ściany). Dzięki temu nawet jeśli woda zacznie się przelewać przez krawędź rynny, ściana będzie mniej narażona na zamoczenie.

Rynny
Zewnętrzna krawędź rynny powinna być umieszczona nieco niżej niż wewnętrzna (fot. Plannja)

Obróbka blacharska okapu

Dla właściwego funkcjonowania orynnowania bardzo ważna jest właściwa obróbka okapu, tak by woda z dachu trafiała wprost do rynny, nie mocząc czołowej powierzchni krokwi ani deski okapowej. Przykładowy sposób wykonania takiej obróbki pokazano na rysunku.

Może cię zainteresować
Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka papa na deskowanie? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń
Schemat: obróbka okapu
Bez dobrej obróbki okapu odprowadzenie wody z dachu nie będzie funkcjonować właściwie

Przekrój rynien i rur spustowych

Lepiej nie stosować rur spustowych o średnicy mniejszej niż 100 mm, nawet wówczas gdy powierzchnia odwadnianego dachu jest niewielka. Także średnicę rynien lepiej zastosować nieco większą niż zbyt małą, bo rury i rynny o niewielkiej średnicy łatwiej obmarzają i lód może całkowicie je zatkać. Takie rynny są też bardziej podatne na zatkanie przez opadłe liście czy drobne gałązki. 

Siatka z tworzywa sztucznego wkładana do rynny
Siatka z tworzywa sztucznego: uniemożliwia gromadzenie się liści czy szyszek w rynnach (fot. Marley)
Kable grzejne we wpustach rynnowych
Kable grzejne we wpustach rynnowych - najskuteczniejszy sposób zapobiegania oblodzeniom (fot. Tyco Thermal)

Zamarzaniu wody w rynnach można przeciwdziałać przez ułożenie w nich kabli grzejnych, ale oznacza to dodatkowe koszty inwestycyjne, a później także eksploatacyjne. Zatykaniu rynien i rur spustowych liśćmi można zapobiec dzięki specjalnym siatkom wkładanym w rynny. 

Dylatacje długich rynien

Rynny dłuższe niż 20 m trzeba dzielić na krótsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych, umożliwiających ich swobodne kurczenie się i wydłużanie. Podział długich rynien oznacza konieczność użycia większej liczby wpustów i rur spustowych. Zwykle jednak warto to zrobić, bo bardzo długie rynny nie wyglądają dobrze: konieczność zachowania odpowiednich spadków sprawia, że zwracają na siebie uwagę i szpecą elewację. 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ruukki

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Seb

29 Nov 2022, 09:40

Jak można take bzdury pisać 2cm spadku rynny na metr kto to pisał? Piekarz?. Prawidłowy spadek to 3mm na metr.

Gość eko

01 Apr 2011, 11:58

Wybierając system orynnowania należy obliczyć,czy będzie on w stanie odebrać wodę z powierzchni dachu danego budynku..

Gość Złączkom i innym łącznikom mówię

07 Jun 2010, 17:55

Złączkom i innym łącznikom mówię stanowcze NIE..

Gość Jan

03 Jun 2010, 15:10

Dla zainteresowanych. Z doświadczenia budowy własnego domu. Dekarz (skądinąd bardzo dobry) zamontował na rynnach uchwyty trzymające zewnętrzną krawędź rynny (sprawdziły się zimą przy dużym śniegu i w przypadku oblodzenia). Ale niektóre z uchwytów przypadają na linii zagłębienia ...

02 Jun 2010, 20:49

No niezły komentarz ciamciaramcia bo miałem dobrą ekipę i w ogóle nie musiałem zastanawiać się jak to powinno być zrobione ciamciaramcia

Gość ciamcia ramcia

02 Jun 2010, 17:34

coś wyczytał i przepisał. Brak podstawowych rzeczy: a jaki przkrój rynny a jaki rury spustowej na m2 połaci dachu , a co jak haki są mocowane do końcówek krokwi. I tysiące innych problemów. Tylko o tych sprawach moga pisać Ci co te sprawy przerobili a nie tylko wyczytali. Bo takich ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!