Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Trwałość i żywotność rynien

Rynny powinny być trwałe, to znaczy odporne na oddziaływania atmosferyczne i uszkodzenia, a ich właściwości nie powinny ulegać zmianom przez cały czas eksploatacji: korozja czy nadmierne odkształcanie się mogą sprawić, że przestaną dobrze wypełniać swoją funkcję.

W opisie orynnowania z różnych materiałów podajemy zatem jego trwałość w warunkach zgodnych z przeznaczeniem.

Rynny z blachy stalowej powlekanej lub lakierowanej – 50 lat

Ze względu na powłokę ochronną (ocynk i powłoka tytanowo-cynkowa lub warstwa plastycznego tworzywa), która uodparnia je na korozję i uszkodzenia mechaniczne, są dużo trwalsze niż rynny ze stali ocynkowanej. Nie są polecane do domów stojących wśród wysokich drzew, których gałęzie mogą powodować zarysowania powłok.

Rynny stalowe zabezpiecza się przed korozją czterema warstwami
Rynny stalowe zabezpiecza się przed korozją czterema warstwami

Dobrze sprawdzają się natomiast w rejonach o obfitych opadach śniegu oraz na dachach silnie nasłonecznionych, ponieważ są bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się wskutek zmian temperatury.

Podobnie jak inne metale używane do produkcji orynnowania, stal jest odporna na promieniowanie UV, które przyspiesza niszczenie innych materiałów, na przykład tworzyw sztucznych. Rynny stalowewymagają regularnej konserwacji oraz kontrolowania, czy nie powstały ogniska korozji.

Rynny z blachy aluminiowej – 120 lat

Rynny z aluminium pokrytego lakierem lub powłoką z poliestru albo akrylu. Można je kupić gotowe lub zamówić wykonanie bezpośrednio na budowie – według zamówienia.

Polega to na formowaniu kształtek dowolnej długości (do 30 m) przez specjalną maszynę, którą firma przywozi na budowę na czas robót dekarskich. Montowanie orynnowania z takich długich odcinków zmniejsza liczbę połączeń na długości i tym samym minimalizuje ryzyko powstania nieszczelności.

Tak jak stalowe, rynny z blachy aluminiowejdobrze znoszą wysoką temperaturę, ale uwaga: korodują wskutek kontaktu z innymi metalami i z betonem, polecane są więc głównie na dachy pokryte blachą aluminiową lub dachówką ceramiczną. Trzeba jednak uwzględnić dużą rozszerzalność cieplną aluminium.

Rynny z blachy cynkowo-tytanowej – od 80 do 120 lat

Produkowane ze stopu cynku z niewielkim dodatkiem tytanu i miedzi: są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji, gdyż podobnie jak rynny miedziane, utleniając się, pokrywają się patyną, która jest ich powłoką ochronną. Są dosyć drogie, chociaż tańsze od rynien miedzianych. Stosuje się je często w obiektach zabytkowych. Rynny z blachy tytanowo-cynkowej można kupić w metalicznoszarym kolorze lub patynowane fabrycznie – droższe od niepatynowanych. Polecane do pokryć z blachy cynkowo-tytanowej lub dachówki.

Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, duże obciążenia śniegiem i lodem oraz promieniowanie UV (fot. Rheinzing) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, duże obciążenia śniegiem i lodem oraz promieniowanie UV

Rynny z blachy miedzianej – do 150 lat

Stosuje się je głównie na dachy pokryte blachą miedzianą lub dachówką, nie można ich natomiast układać na pokryciach blaszanych z metali innych niż miedź, ponieważ woda deszczowa wypłukująca ich jony powodowałaby korozję miedzi. Najtrwalsze są rynny z czystej miedzi, czasami powlekanej cynkiem lub akrylem.

W systemach rynnowych z miedzi zarówno haki, jak i obejmy są miedziane, aby nie łączyć rynien miedzianych z innymi metalami, ponieważ przyspieszyłoby to ich korozję W systemach rynnowych z miedzi zarówno haki, jak i obejmy są miedziane, aby nie łączyć rynien miedzianych z innymi metalami, ponieważ przyspieszyłoby to ich korozję
(fot. Plastmo)

Rynny z PVC – około 40 lat

rynny_zywotnosc4_200
Rynny z PVC są praktyczne, ponieważ nie korodują i w związku z tym nie wymagają konserwacji
(fot. Gamrat)

Rynny z PVC są niedrogie, a dzięki pokrywaniu powierzchni tlenkiem tytanu, malowaniu farbami akrylowymi lub stabilizowaniu przeciwko promieniowaniu UV mają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza na wgniecenia) oraz na kwaśne deszcze.

Można je stosować nawet w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza, gdzie częste są kwaśne opady, szkodliwe dla metali, PVC jest bowiem całkowicie odporne na korozję i nie wymaga okresowego odnawiania.

Ze względu na to, że PVC jest barwione w masie, nie widać na nim zarysowań, ale mimo to lepiej nie narażać na to rynien i gałęzie drzew rosnących w pobliżu budynku odpowiednio często przycinać. Należy pamiętać, że PVC ma dość dużą rozszerzalność termiczną.

Dla zapewnienia swobody tych odkształceń stosuje się złączki ze specjalnymi uszczelkami z EPDM. Uszczelki te umożliwiają swobodny ruch elementów i zarazem zapewniają szczelność systemu orynnowania.

 

Olimpia Wolf

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze