Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Pokrycie dachowe - cechy i właściwości

Idealne pokrycie dachowe powinno być szczelne, mocne, niepalne, trwałe, lekkie, łatwe w montażu, ładne i tanie. Ideału jednak nie ma i dostępne materiały spełniają te warunki w różnym stopniu.

Dachówki ceramiczne

Dobrze wykonane dachówki to jedno z najlepszych i najtrwalszych pokryć. Ceramiczne i cementowe trudno od siebie odróżnić
Dobrze wykonane dachówki to jedno z najlepszych i najtrwalszych pokryć. Ceramiczne i cementowe trudno od siebie odróżnić
(fot. Braas)
To jeden z najdłużej stosowanych, ale wciąż popularnych materiałów. Wybór wzorów jest ogromny, choć na rynku dominują nowoczesne dachówki zakładkowe – łatwiejsze do szczelnego ułożenia, oraz tzw. karpiówki.

Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo można wymienić uszkodzone elementy. Dachówki dobrej jakości są materiałem bardzo trwałym (ponad 100 lat), natomiast odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń czy porosty zwiększa pokrycie ich warstwą glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwienie (glazurowanie).

Pokrycie z dachówek
jest ciężkie – waży nawet do 80 kg/m2, dlatego jeśli w projekcie przewidziano pierwotnie inny materiał, to konstruktor musi sprawdzić, czy więźba ma wystarczającą wytrzymałość. Duża masa dachówek ma też zalety, bo to pokrycie bardzo dobrze tłumi dźwięki (odgłos deszczu).

Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak minimum to 40–50 zł/m2, a cenę znacznie może podnieść użycie większej liczby dachówek specjalnych – przyokapowych, końcowych (na krańcach połaci) itp., bo jedna taka dachówka może kosztować nawet tyle, co 10 zwykłych. Zamiast nich można wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale może to zepsuć wygląd dachu.

Dachówki nie wymagają pełnego deskowania jako podkładu, wystarczają łaty i kontrłaty.

Dachówki cementowe

Przypominają dachówki ceramiczne, jednak produkowane są nie z wypalanej gliny, lecz z betonu barwionego w masie. Właściwościami użytkowymi są zbliżone do dachówek tradycyjnych, są jednak nieco tańsze – od 30 zł/m2. Uważa się je za nieco mniej trwałe od ceramicznych, ale decydujące znaczenie ma pod tym względem jakość materiału oraz to, czy powietrze w okolicy jest zanieczyszczone (beton jest mało odporny na kwasy).

Blachodachówki

Blachodachówka to lekkie i stosunkowo niedrogie pokrycie, jednak tnie się ją trudniej niż blachy płaskie
Blachodachówka to lekkie i stosunkowo niedrogie pokrycie, jednak tnie się ją trudniej niż blachy płaskie (fot. Blachotrapez)
To blachy wytłaczane tak, by po ułożeniu przypominały pokrycie z dachówek. Jednak, jeśli kształt dachu jest skomplikowany, trzeba się liczyć z dużą ilością odpadów, natomiast na prostym dachu dwuspadowym 1–2 arkusze blachy wystarczą, by pokryć całą długość połaci, co prawie eliminuje odpady i zmniejsza pracochłonność.

Rdzeń blachodachówki
stanowi zwykle blacha stalowa, rzadziej aluminiowa, pokrywana wielowarstwowymi powłokami ochronnymi. Od nich, a szczególnie warstwy zewnętrznej, zależy trwałość blachy.

Powłoka zewnętrzna to najczęściej:
 • poliester standard, najtańsza, ale i najbardziej wrażliwa na uszkodzenia;
 • poliester mat, nieco grubsza i odporniejsza, ale ok. 10% droższa;
 • pural, najtrwalsza i najbardziej odporna na zanieczyszczenia, ale zdecydowanie droższa.
Blachodachówka może być wykończona warstwą tzw. posypki mineralnej. Ma wówczas matową, szorstką powierzchnię i najczęściej przypomina z wyglądu tradycyjne gonty. Sprzedawana jest w postaci niewielkich paneli (ok. 1 × 1 m), a nie długich arkuszy. Trwałość dobrej blachodachówki ocenia się na ponad 20 lat. Jednak tam, gdzie powłoka została uszkodzona np. w trakcie układania, w wyniku cięcia szlifierką kątową (zamiast nożycami) albo przez gałęzie pobliskich drzew, blacha może przerdzewieć w ciągu kilku lat.

Ceny wynoszą:
 • blachodachówka standard – od 25 zł/m2;
 • blachodachówka z posypką mineralną – od 70 zł/m2.
Jako podkład wystarcza ruszt z łat i kontrłat, do którego blachę mocuje się specjalnymi wkrętami z podkładką pod łebkiem i uszczelką z EPDM.

Blachy płaskie

Są bardzo uniwersalne i formuje się je łatwiej niż blachodachówki, a odcięte fragmenty arkusza można wykorzystać w innym miejscu lub na obróbki.

Obecnie stosowane są głównie stalowe blachy powlekane (podobnie jak blachodachówki). Blachy miedziane oraz cynkowo-tytanowe nie są zaś popularne ze względu na wysokie ceny. Dość często stosowana dawniej stalowa blacha ocynkowana wyszła z użycia ze względu na małą trwałość, natomiast blacha cynkowa sprawdza się dobrze tylko w rejonach wolnych od zanieczyszczeń przemysłowych oraz dymu ze spalania węgla – inaczej koroduje nawet w ciągu 5–10 lat.

Teoretycznie niezwykle wysoką (do 300 lat) trwałość ma blacha miedziana, jednak w praktyce jej trwałość okazuje się dużo mniejsza, prawdopodobnie na skutek błędów w montażu (miedź koroduje np. wskutek kontaktu z innymi metalami oraz materiałami bitumicznymi, nie powinna być więc układana bezpośrednio na warstwie papy, a tak często się dzieje).

Stalowe blachy powlekane kosztują od 25 zł/m2. Jako podkład niezbędne jest deskowanie, deski można układać w odstępach do 5 cm.

Bitumiczne płyty faliste

Produkowane są z włókien nasycanych materiałem bitumicznym. Obecnie dostępne są także płyty bitumiczne o przetłoczeniach jak w blachodachówce. Układa się je łatwo, bo są bardzo lekkie i niezbyt duże. Bez trudu można je też ciąć i w razie potrzeby wyginać.

Gonty bitumiczne łatwo się układa i docina, wymagają jednak sztywnego, równego podkładu
Gonty bitumiczne łatwo się układa i docina, wymagają jednak sztywnego, równego podkładu
(fot. IKO)
Trwałość płyt ocenia się na 15–20 lat. Jako barwione w masie są niewrażliwe na drobne rysy. Ich cena wynosi od 20 zł/m2. Jako podkład wystarczają łaty i kontrłaty, płyty mocuje się do nich specjalnymi gwoździami z szerokim łebkiem z tworzywa sztucznego o barwie takiej jak pokrycie.

Gonty bitumiczne

To właściwie pasy papy, nacięte tak, by imitowały kształt tradycyjnych gontów. Są elastyczne i bardzo łatwo można je przycinać, co daje dużą swobodę ich kształtowania. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają pełnego, sztywnego deskowania, a jemu z kolei trudno nadać skomplikowane kształty. Zewnętrzną warstwę gontów stanowią różnego rodzaju posypki – najczęściej mineralne, ale też imitujące blachę miedzianą.

Trwałość gontów to 15–20 lat, cena zaś wynosi od 25 zł/m2. Niezbędne jest pełne szczelne deskowanie. Dlatego najczęściej podkład wykonuje się z płyt OSB, jeśli zaś jest z desek, to układa się je bez szpar, a jeszcze lepiej użyć desek łączonych na pióro i wpust.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-06-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze