Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Podkład i wentylacja dachu

W celu uniknięcia problemów z wentylacją konstrukcji dachu należy zastosować odpowiedni podkład pokrycia dachowego oraz paroizolację. Jak uzyskać idealny efekt?

Pokrycie może wymagać sztywnego podkładu w postaci deskowania (zwykle pokrywanego papą) lub też wystarczające jest tylko ołacenie, czyli ruszt z łat i kontłat o wymiarach zwykle 3 × 4 cm lub 4 × 5 cm i ułożenie folii wstępnego krycia.

Oczywiście deskowanie można wykonać także wówczas, gdy nie jest konieczne, ale oznacza to wzrost kosztów (materiały i robocizna).

Folia dachowa i ołacenie to obecnie najpopularniejszy podkład dachowy
Folia dachowa i ołacenie to obecnie najpopularniejszy podkład dachowy (fot. Dörken Delta Folie)

Ceny wykonania podkładu są następujące:

 • deskowanie kryte papą – ok. 30 zł/m2;
 • ołacenie i membrana wysokoparoprzepuszczalna – ok. 15 zł.

O tej różnicy trzeba pamiętać, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.

Uwaga!Łaty są oparciem dla pokrycia, ale umożliwiają również wentylację połaci i usztywniają konstrukcję dachu, dlatego ich wymiarów i rozstawu nie można dowolnie zmieniać.

Wentylacja dachu

Dawniej, gdy na poddaszach były tylko strychy, problemów z wentylacją konstrukcji dachu w zasadzie nie było – konstrukcja drewniana była odsłonięta od strony strychu i wystarczyło zrobić otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych.

Obecnie jednak na poddaszach najczęściej urządza się pomieszczenia mieszkalne i połacie dachu (w tej sytuacji w zasadzie stropodachu) wymagają ocieplenia. Najczęściej przestrzeń między krokwiami wypełnia się wełną mineralną, dodając jeszcze poprzeczny ruszt z łat drewnianych (zwykle 5 × 5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Ocieplenie musi być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci – z zewnątrz, co podwyższa wymagania wobec szczelności pokrycia, oraz od strony pomieszczenia, co z kolei wymusza konieczność stosowania paroizolacji (w postaci szczelnie ułożonej folii). Szczelność nigdy nie jest jednak doskonała, dlatego konstrukcja musi być wentylowana, tak by ruch powietrza usuwał wilgoć pochodzącą z pomieszczeń lub dostającą się z zewnątrz przez nieszczelności pokrycia.

Jeśli dach nie jest odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności, to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i stykać się z nią. Takie folie często nazywa się membranami. Wentylację dachu zapewnia w tej sytuacji szczelina znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem. Szczelina wentylacyjna musi być drożna na całej swej długości – od okapu po kalenicę. Jednak w dachach o skomplikowanym kształcie bardzo trudno to osiągnąć, może pomóc np. zastosowanie specjalnych dachówek wentylacyjnych.

Jeśli wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to konieczne są dwie szczeliny wentylacyjne – jedna tak, jak w poprzednim przypadku pomiędzy pokryciem i folią oraz druga pomiędzy folią i ociepleniem. Obie oczywiście muszą być drożne. W praktyce zachowanie pełnej drożności szczeliny pomiędzy folią i wełną jest kłopotliwe, bo wystarczy zbyt mocno popchnąć ocieplenie przy układaniu, by zetknęło się z folią.

Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne.
Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne.
Zależnie od rodzaju folii dachowej potrzebna jest jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Układ z jedną szczeliną i folią o dużej paroprzepuszczalności jest łatwiejszy do wykonania i popularniejszy


Obecnie folie o wysokiej paroprzepuszczalności są zdecydowanie popularniejsze, bo konstrukcję z jedną szczeliną wentylacyjną wykonać łatwiej, a ponadto można wypełnić wełną całą wysokość krokwi, dzięki czemu izolacja jest grubsza przy tej samej grubości dachu. Izolacja cieplna pełni także funkcję izolacji dźwiękowej, bo szczególnie lekkie pokrycia blaszane są bardzo głośne w czasie deszczu.

Natomiast dźwięki dobrze tłumi ciężka dachówka. Warto pamiętać, że źródłem hałasu może być także umieszczony poniżej poddasza daszek nad wejściem do domu czy dach nad garażem.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-06-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze